יומיים אחרי גזר הדין הדרמטי בפרשת הולילנד, ששלח לכלא את אולמרט, התייצבה הבוקר (ה') שולה זקן, מי שהיתה במשך עשרות שנים יד ימינו של ראש הממשלה לשעבר, לדיון בשלב הטיעונים לעונש. "אין כאן ניקוי אורוות", קבע השופט דוד רוזן בדיון, לאחר שנחשף להקלטות השיחות בין זקן לאולמרט, והביע את התלבטותו באשר לקבלת עסקת הטיעון שנחתמה עם זקן, לפיה תרצה עונש של 11 חודשי מאסר, בתמורה לעדות חדשה נגד אולמרט. "לדעתי הנאשמת צריכה ללכת למאסר של חמש שנים ומעלה, אבל לא ניתן להתעלם מהחלטת העליון", הסביר השופט כשהוא מתייחס לקביעת בית המשפט העליון, לפיה יש לאשר הסדר טיעון כששני הצדדים רוצים בכך. זקן ביקשה את רחמיו: "אולמרט השתמש בי, שיקרתי למענו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היה ברור לכולם שעבר כאן כסף, היה ברור לגמרי שעורכי דינה קיבלו כסף, והמהפך חל ברגע שנכנסו אנשים שלא קיבלו כסף מנאשם 8 (אולמרט)", אמר השופט רוזן. "אני לא נוהג להשתמש בביטויים חריפים אבל זו תופעה חדשה. ניקוי אורוות אין לנו פה, אין פה אנשים שלא ידענו עליהם ועכשיו אנחנו יודעים עליהם. יש לנו פה חיזוקים של תיק אחר ויש לנו פה תיק חדש".

כבר במעמד הכרעת הדין בפרשת הולילנד הזהיר השופט רוזן כי לא יקבל את הסכם הטיעון שחתמה הפרקליטות עם זקן, אלא אם כן יוכיחו לו שהחומרים שמספקת זקן נגד אולמרט הם בגדר "ניקוי אורוות של ממש". התבטאויותיו של השופט רוזן הדיון הבוקר מלמדות כי לא השתכנע כי אכן כך פני הדברים, יחד עם זאת אין הדבר מעיד בהכרח שלא יקבל את ההסכם. "היא עבריינית משמעותית, היא פיתחה לעצמה מעמד פשע משלה", הדגיש השופט.

"הוא רצה שאף אחד לא יאמין לי" (צילום: פלאש 90, יוסי זמיר)
"הוא השתמש בי". זקן ואולמרט, ארכיון | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר

זקן הודתה בדיון כי חטאה וביקשה את רחמי בית המשפט. "הייתי בשירותו מגיל 16, למעלה מ-20 שנים רצופות. כל מה שעשיתי היה לטובתו של אהוד אולמרט", הסבירה לשופט רוזן. "אני עומדת מול בית המשפט לאחר שנחשף קלוני אל מול הציבור. איני תולה אשמה באף אחד, אלא בעצמי. התבלבלו ערכיי".

זקן המשיכה ומנתה את עבירותיה: "קיבלתי כספים מדכנר, קיבלתי ממנו מתנות, כספים שלא הגיעו אליי. את 100 אלף הדולרים דכנר נתן לי לאחר הצעתו לעזור לי. הוא נתן לי מיליון שקל יחד עם עורכת הדין אדלר ואורי מסר, זה היה ב-1997. אני לא הייתי קונה את הדירה הזו לולא אישורם של אולמרט ועליזה". בשלב זה שאל אותה השופט רוזן: "למה היית צריכה אישור שלהם?" וזקן השיבה: "לא ידעתי שום דבר אחר, יש לי 10 שנות לימוד ולא הייתי באוניברסיטה".

בלעדי: שולה זקן מדברת לראשונה (צילום: פלאש 90)
"משא כבד ירד ממני". זקן | צילום: פלאש 90

זקן: "לא היה לי רומן עם דכנר, היה חום"

השופט המשיך לחקור את ראש לשכתו לשעבר של אולמרט והיא המשיכה לספק פרטים. "הרבה כספים קיבלנו כשהייתי בחופשת לידה. דכנר היה מעביר מזומנים וצ'קים", סיפרה. רוזן המשיך ושאל: "את מעבירה לאולמרט מעטפה של מזומנים, מה הוא עושה איתה? הוא מוציא סכום ומחזיר את המעטפה?". זקן השיבה בחיוב, והשופט תהה: "למה הוא היה צריך את הכסף?". זקן פירטה: "לחליפות, לסיגרים".

השופט רוזן הפנה אל זקן שאלות בנוגע ליחסיה עם עד המדינה דכנר והיא פרצה בבכי. "אני לא אשתמש במילה רומן, בגלל המשמעויות, אבל היה שם חום. הוא נתן לי את הכסף כמתנה. לא יכולתי יותר לשאת את השקר".

לדבריה, אולמרט השתמש בה לאורך השנים, אך היא החליטה ללכת לפרקליטות, רק אחרי שעורך דינו, רועי בלכר, כינה אותה בשידור "שקרנית". "ברור ששיקרתי, הוא ביקש ממני לשקר", הפנתה זקן אצבע מאשימה אל אולמרט. "נמאס לי שהכל עליי, ישבתי שנים בבית המשפט המחוזי. אני ישבתי, הוא לא ישב שם, דיברו על דברים שמעולם לא ידעתי עליהם, אנשים שמעולם לא פגשתי, גם לי יש ילדים".

השופט דוד רוזן (צילום: יותם רונן, חדשות)
"זקן עבריינית". השופט רוזן, ארכיון | צילום: יותם רונן, חדשות

"אמרו לי שהתובע ירצח אותי"

זקן הדגישה כי אולמרט ידע היטב על העברת הכספים מדכנר ועל יחסיה עמו. "ה-60 אלף שקלים האלה שנתתי לאולמרט, כל חודש פרטתי ונתתי לו אותם ביד. הוא ידע על היחסים, כשישבתי במסעדה ההודית המגעילה ההיא, זה היה בידיעתו. אדון אולמרט כל חייו תמיד היה לו הרבה כסף, אבל הוא תמיד היה במינוס. אז הוא אמר לי: 'תזמיני אותו', וקנה לו גם סיגרים וגם עט שהוא לא אהב".

האישה ששנים היתה יד ימינו של אולמרט, עד לקרע האחרון ביחסיהם, סיפרה כי היתה נוהגת לומר לו שעליו לטפל קודם כל בעצמו. "תמיד אמרתי שהוא דואג לאחרים , לחובות של הבן שלו ולא למינוס שלו".  כשנדרשה על ידי השופט לענות על השאלה: כיצד ידעה לאילו שיחות טלפון של ראש הממשלה לשעבר להאזין אמרה ראש הלשכה לשעבר: "הוא ידע שאנחנו מאזינים, אני והמזכירות שתחתיי. ההאזנות היו עבור עובד יחזקאל כדי שיוכל לנהל את העניינים".

היא המשיכה וטענה כי עשתה הכל למען אולמרט. "זה גם לשקר לפוליטיקאי כזה או אחר", ציינה זקן, "זה לא הכל כסף". ראש לשכתו של אולמרט לשעבר הודתה שטעתה כששיתפה איתו פעולה כשהתבקשה שלא למסור את גרסתה. "נאמר לי שאורי קורב (מי שהיה התובע במשפטו של אולמרט)  - ירצח אותי".

בשלב זה חזרה זקן להקריא את הנאום הכתוב שהכינה: "אני יודע שטעיתי ואני יודעת היום עד כמה מעשיי היו פסולים. גם בתיק הקודם הציעו לי הצעות שהיו מחלצות אותי ממאסר כלל. התהליך לא הסתיים, אבקש להעיד אמת בכל ערכאה שאתבקש. אני מרגישה שמשא כבד ירד ממני. אני רוצה להביע חרטה, וזה לא מפחד הדין, אני ביקשתי מרשויות התביעה להיענש במאסר בפועל, אני סבורה שלצורך התשובה האמיתית שלי עליי להיענש, כדי לסיים את התהליך אותו התחלתי. את ילדי ובעלי העברתי שבעה מדורי גיהנום".  

"לא הייתי מדבר על איומים על חיי", אולמרט (צילום: AP, חדשות)
"ראיה לעליון". אולמרט בגזר הדין | צילום: AP, חדשות

"ראיות שיכולות להפוך את הזיכוי בפרשת טלנסקי"

בפתח הדיון פרסה הפרקליטות את עיקרי הסדר הטיעון שנחתם עם זקן וביקשה מבית המשפט לאשרו. "הגענו להסדר ביחס לרכיבי ההרשעה, אך בית המשפט הכריע, כך שאין לזה כעת חשיבות", ציין עו"ד יהונתן תדמור מטעם התביעה ופירט את עיקרי עסקת הטיעון: "הנאשמת התחייבה למסור קלטות ולאפשר שימושן בכל הליך שיפוטי. היא התחייבה לשתף פעולה, למסור את כל החומר שברשותה, לומר עדויות אמת בבית המשפט והביעה את הסכמתה לחזור ולהעיד בהליך הזה".

מנגד, התחייבה לדבריו הפרקליטות שלא להעמידה לדין בגין דברים שתמסור ולהסכים לעונש של 11 חודשי מאסר, קנס של 25 אלף שקלים, חילוט של 75 אלף שקלים וחילוט של טובות הנאה.

התביעה חשפה את הראיות ובהן תמלילי ההקלטות המפורסמות של אולמרט, שביצעה זקן. "יש דברים חדשים בראיות, יש כאן ראיות לדברים שהתקיימו מאחורי הקלעים", פנה עורך הדין תדמור לשופט רוזן עם הגשת הראיות. 

עם חשיפתן של ההקלטות ציינה התביעה כי מדובר בעדויות משמעותיות שביכולתן להפוך את זיכויו של אולמרט בפרשת טלנסקי. "הראיות הללו משמעותיות מאוד, לא בכל יום מוגשות לבית משפט ראיות בגין הדחה, שיבוש ואולי אפילו בנסיבות מחמירות ואולי אף במעורבות של כסף, על אף המועד המאוחר אנחנו מרגישים חייבים לבקש מבית המשפט לקבל את הבקשה", אמר עורך הדין תדמור, בין היתר בתגובה לתהייתו של השופט מדוע לא חשפה זקן את הראיות מלכתחילה.

"השיחות שמוקלטות נוגעות באופן ישיר גם לדברים שנוגעים לפרשת טלנסקי", הדגיש התובע. "לטעמנו הראיות יסייעו להפוך בעליון את הזיכוי". עורך תדמור הדגיש כי הפרקליטות אינה מקלה ראש במעשיה של זקן - "אך אין להשוותם עם אלו של נאשם 8 (אולמרט)".

497410
גזרי הדין בפרשת הולילנד | צילום:

השופט: "שכנעו אותי שהראיות שוות את המחיר"

"אני תוהה אם המחיר כאן לא כבד מדי, מילא היה כאן עונש של מספר שנים", פנה השופט רוזן לנציג הפרקליות, מול הטענה ש-11 חודשי המאסר שעליהם הוסכם עם זקן, הם מחיר הולם עבור המידע שסיפקה. "תשכנע אותי שזה שווה את המחיר. הוא הודה במשפט ששילם לה על ההגנה - והיא שתקה, לא אמרה דבר. זו לא עבירה פלילית בפני עצמה? מה צריך יותר מזה?".

עורך הדין תדמור אמר לשופט בתגובה: "היא לא יוצאת מזה בלי כלום, והיא אפשרה לנו להגיש ראיות בשלושה הליכים משמעותיים, שלהם חשיבות גבוהה לציבור".

פרקליטה של זקן, עורך הדין עופר בר טל, שטח את עמדתו וביקש בראש ובראשונה להתייחס לקביעותיו של השופט רוזן בנושא "ניקוי האורוות". "לא מצאו הגדרה מדויקת לביטוי", אמר, "מרשתי הלכה למשטרה ונתנה את כל שידעה". לדבריו, ההסדר שנחתם עם זקן יכול היה לקדם את בית המשפט לאמת העובדתית.

"מעולם לא התקפתי". אהוד אולמרט (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
"קנה סיגרים וחליפות". אולמרט, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

"הקליטה את אולמרט כדי להוריד את משפחתה מהגב"

"בעוד זמן קצר התיק יוצא מאולמו של אדוני ועובר לכסאות הגבוהים של העליון", המשיך עורך הדין בר טל והתייחס לכוונתו של אולמרט לערער על גזר דינו. "מניסיון של עשרות שנים אנחנו יודעים שאין לדעת מה יוחלט, יש טענות כבדות מאוד שהעליון יבדוק. אנחנו רוצים לספק להם את הראיה האובייקטיבית וזה יחזק באופן ממשי חלק מהכרעת הדין. בגלל שהתיק הזה לא הסתיים אצל כבודו, יש להסדר משקל רב מאוד גם באולם של כבודו וגם בהמשך התיק בעליון". הוא שב וחזר על דברי הפרקליטות כי הראיה יכולה לשנות את ההחלטה בעליון בפרשת טלנסקי.

פרקליטה של זקן הציג עדויות עיקריות מתוך ההקלטות בניסיון להצביע על המצב הנפשי הקשה בו היתה מצויה. "באחת השיחות זקן מתחננת על נפשה, עם מי שהיא מדברת איתו. בשיחה לפני שנה וחצי היא אומרת: 'תנו לי את החיים שלי בחזרה'. במקום אחר היא אומרת: 'לא יכולתי לשקר ככה, לא יכולתי להמשיך כך יותר'".

השופט דוד רוזן שאל את עורך הדין בר טל מדוע בכלל החליטה זקן להקליט את אולמרט? "היא הקליטה מכיוון שבתקופה של השנים האחרונות, היא כבר לא עבדה יום יום עם אולמרט והפגישות שלה איתו היו רק בבית המשפט, כשהיו פגישות ממש", השיב לו פרקליטה של זקן. "לאחר מכן בני משפחתה שאלו אותה: 'מה יהיה? מה קרה? מה אמרו?' ואז רק כדי להוריד אותם מהגב שלה היא הקליטה אותו. זה היה כל כך לא בראשה. אפילו ששאלו אותה במשטרה היא אמרה שאין לה הקלטות, רק אחרי זה היא חשבה שאולי אפשר להשתמש בזה, אין כאן מקרה של תעודת ביטוח - למרות שזה נראה ככה".

בתום דבריה של זקן אמר השופט דוד רוזן כי ההתלבטות היחידה המונחת בפניו היא האם לתת עתה את גזר הדין. "אם הייתי פוסק לפי מאויי היא היתה הולכת לכלא להרבה זמן, אבל אני מחוייב להחלטה של העליון (אודות אישור הסדרי טיעון כששני הצדדים רוצים בכך) והשיקולים שלכם הם עניניים וחשובים. ההחלטה הרשמית תינתן בסוף היום".

הורשעה בלקיחת שוחד והלבנת הון

שולה זקן הורשעה בפרשת הולילנד בלקיחת שוחד בסכום של 50,000 שקלים מעד המדינה שמואל דכנר. בשל חלקה בפרשת חוות הזרע, הורשעה ראש לשכתו לשעבר של אולמרט בשלוש עבירות שוחד ועבירה על חוק איסור על הלבנת הון, בשל הפקדת כספי השוחד בחשבונות הבנק של בני משפחתה.

בפרשת חוות הזרע קיבלה זקן מדכנר 100,000 שקלים ומתנות בשווי של 19,000 שקלים. בנוסף הורשעה ראש הלשכה לשעבר בפנייה לעד המדינה לממן סקר עבור אולמרט בעלות של 70,000 שקלים. השופט רוזן תיאר בהכרעת הדין את זקן כ"פותחת הדלתות" עבור עד המדינה, זו שהובילה אותו לאולמרט, תוך שהיא מנהלת עם דכנר קשרי ידידות ומשמשת עבורו "יעד משני".

ראש לשכתו לשעבר של אולמרט הגיעה להסדר טיעון עם הפרקליטות לפיה היא תרצה 11 חודשי מאסר בפועל בגין חלקה בתיק הולילנד. בתמורה לעונש המופחת תשמש זקן כעדת מדינה בתיק הנוסף, שאמור להיות מוגש נגד אולמרט, בגין עבירות של שיבוש הליכי משפט.