יותר משנה לאחר הטבח בראשון לציון, בו נרצחו ששת בני משפחת אושרנקו באכזריות, נגזרו היום 13 שנות מאסר על נטליה קרליק, שהורשעה לפני כשבועיים בעבירת הריגה אחת במסגרת הסדר טיעון שהוצג בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה. הסדר הטיעון נחשף לראשונה בחדשות 2.

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, השופט אברהם טל, אישר את הסדר הטיעון עם קרליק וגזר עליה את העונש שנקבע בהסדר הטיעון, זאת למרות המכתב הנרגש שכתבה יאנה אושרנקו, השריד האחרון למשפחה, לבית המשפט בו הפצירה בשופטים: 'סמכנו על נטליה קרליק, נתנו בה אמון, היא הייתה קרובה אלינו מאוד, מגיע לה עונש חמור יותר, מגיע לה מאסר עולם. בהתחלה הסכמתי, אבל הבנתי שהעונש קל מאוד'.

בגזר הדין כתבו השופטים: "איננו מתעלמים כלל ועיקר מהדברים היוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב של יאנה אושרנקו, שכל בני משפחתה מצאו את מותם בדירה, וסירובה לקבל את הסדר הטיעון באשר לעונש שיוטל על הנאשמת מובן לנו. אף אנו סבורים שחומרת התנהגותה של הנאשמת, הצורך להגן על הערך המקודש של חיי אדם ולשרש את נגע האלימות מקרבנו, כמו גם הצורך להרתיע מפני מעשים כפי שעשתה הנאשמת, מצדיקים הטלת עונש חמור יותר מהעונש המוצע, וזאת חרף עברה הנקי של הנאשמת והעובדה שלא תגדל את בתה היחידה במשך שנים לא מעטות".

"מה שגורם לנו לכבד את הסדר הטיעון באשר לעונש המוצע, שאיננו חורג ממתחם הסבירות", כתבו השופטים, "הוא השינוי המשמעותי שחל בכתב האישום המתוקן באשר לנאשמת שהואשמה בכתב האישום המקורי בהריגתם של ששת בני משפחת אושרנקו שהיו בדירה בעוד שבכתב האישום המתוקן היא מואשמת בהריגתו של אדוארד ז"ל. אנו מכבדים את הסדר הטיעון גם בשל הודאתה של הנאשמת ונטילת האחריות על מעשיה כמתואר בכתב האישום המתוקן".

נטליה הורשעה בהרג סב המשפחה

תרצה עונש מופחת. נטליה קרליק (צילום: חדשות 2)
תרצה עונש מופחת. נטליה קרליק | צילום: חדשות 2

בית המשפט הרשיע את קרליק על פי הודאתה בהריגת אדוארד אושרנקו, סב המשפחה וגם בעבירות שוד, קשירת קשר והשמדת ראיות. במסגרת ההסדר, שהוגש על ידי עו"ד צחי עוזיאל מפרקליטות מחוז מרכז, הורשעה קרליק בהריגתו של סב המשפחה אדוארד בלבד, במקום בשישה סעיפי הריגה בהם הואשמה תחילה.

הצדדים הגיעו להסכמה בנוגע לעונש אותו תבקש הפרקליטות לגזור על קרליק - 13 שנות מאסר בלבד. בני משפחתה של יאנה אושרנקו, אשר לא עודכנו תחילה בפרטי ההסדר ולכן הוא נדחה, לא הביעו תחילה התנגדות לעסקה. במכתב שהגישה יאנה אושרנקו, בת המשפחה היחידה שנותרה בחיים, היא הביעה את הסתייגותה רק מהעונש שנקבע בו, אך מאוחר יותר כאמור חזרה בה גם מההסכמה לגבי ההסדר עצמו.

הוריה ואחיה של טטיאנה הדגישו במכתב שהעבירו באמצעות עו"ד דנה פוגץ', יו"ר מרכז נגה לנפגעי עבירה - הקריה האקדמית אונו, כי "נטליה ניצלה את מעמדה כבת בית רצויה בבית המשפחה ולכן אחריותה המוסרית אינה פחותה מזו של בעלה דמיאן".

נטליה בבית המשפט: "הייתי נותנת הכל כדי להחזיר את הגלגל לאחור"

דמיאן קרליק בשחזור הרצח (צילום: משטרת מחוז מרכז)
דמיאן קרליק בשחזור הרצח | צילום: משטרת מחוז מרכז

בבית המשפט פנתה נטליה אל הנוכחים ואמרה: "בית המשפט הנכבד, אני מצטערת על מה שקרה ורוצה להביע התנצלות מעומק לבי. אין לי מילים שיכולות לתאר זאת. לכל המשפחה, ליאנה, לכולם. אלוהים יודע שלא ציפיתי למה שיקרה בפועל. שוב אני מאוד מצטערת ומתנצלת מעומק לבי. אני מענישה את עצמי כל הזמן. גם אני איבדתי את בתי ואת משפחתי, הייתי נותנת הכל כדי להחזיר את החברות שלנו", אמרה כשהיא מכוונת את דבריה ליאנה.

לפני כשנה נפתח בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה משפטם של דמיאן ונטליה קרליק בגין טבח ששת בני משפחת אושרנקו באוקטובר 2009. בני הזוג נאלצו להשיב לאישומים החמורים נגדם ולמסור את גרסתם באשר למה שאירע באותו הלילה בו נרצחו ששת בני משפחת אושרנקו.

פרקליטו של דמיאן קרליק טען בפתיחת המשפט הדיון כי הודאתו של דמיאן, כי קרליק דקר למוות בזה אחר זה את בני משפחת אושרנקו, הוצאה ממנו בכוח ותחת עינויים. אשתו נטליה, המואשמת בהריגה, טענה כי לא ידעה כלל על כוונתו של בעלה לרצוח את בני המשפחה. פרקליטה של נטליה, עו"ד אבי כהן, טען כי לפרקליטות אין די ראיות כדי להרשיע אותה בעבירה המיוחסת לה, והוסיף כי נטליה ידעה כי בעלה מתכנן שוד, אך לא רצח.

כתב האישום שהוגש נגד בני הזוג מתאר בין היתר כיצד רצח בדם קר, לכאורה, דמיאן, בזה אחר זה את בני משפחת אושרנקו. בפרטי פרטים מתואר מסע הרצח של בני המשפחה, וכן את הניסיות לטשטש עקבות לאחר הרצח. בהמשך הודה דמיאן בדקירה וברציחתם של בני המשפחה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

טבח משפחת אושרנקו - סיקור מיוחד:

בלעדי: בתו של הרוצח מדברת לראשונה

הבת לשוטרים: אבי רוצח סדרתי

 

תיעוד: השניות שאחרי טבח המשפחה

 

הותר לפרסום: פענוח הרצח