סאגת מינוי השופטים לעליון תגיע היום לשלב חשוב ומשמעותי - אולם בהחלט לא האחרון, עם התכנסותה של הוועדה לבחירת שופטים לדון במינוי שלושה שופטים חדשים לבית המשפט העליון.

ההערכה היא שלמרות שלכאורה הושגה הסכמה או "דיל" בין נשיאת העליון דורית ביניש, לבין שר המשפטים יעקב נאמן, על מינוי השלושה - צבי זילברטל, דבורה ברלינר ונועם סולברג, תחזור בה ביניש מההסכמה הזו, תתנגד למינויו של סולברג ותדרוש לפתוח מחדש את רשימת המועמדים.

בין השאר, מדובר על כך שביניש תציע למנות את מני מזוז, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה, מה שעונה על הדרישה שהועלתה לאחרונה למנות שופט ממוצא מזרחי. נציגי הימין בוועדה מצידם יסרבו למנות שופטים ללא מינויו של סולברג, צעד שיותיר את העליון עם 12 שופטים מתפקדים בלבד - אם לא ימונה היום אף שופט.

בשבוע שעבר: "מחטף" בחוק למינוי שופטים 

בתום דיון סוער שהתנהל בשבוע שעבר בוועדת חוקה חוק ומשפט, שונה החוק הקובע את הרכב הוועדה למינוי שופטים באופן שימנע את פסילתו בכנסת. התיקון לחוק, לפיו אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים יהיה באופן אוטומטי יו"ר לשכת עורכי הדין, הוחלף בנוסח לפיו שני חברי הוועדה מלשכת עורכי הדין ייבחרו על פי רוב.

התיקון משמר את המטרה שלשמה הוצע מראש, לפיה נציגי לשכת עורכי הדין יהיו מהאופוזיציה ומהקואליציה, מבלי שיהיה מנוגד לחוק יסוד השפיטה. בכך, הובטח שהעברת החוק לא תיתקל בקשיים, ותבטיח שיהיו בוועדה נציגים משני הצדדים.

במהלך הדיון הסוער הוצאו מהאולם חמישה חברי אופוזיציה אחרי שהתעמתו עם יו"ר הוועדה דוד רותם (ישראל ביתנו). אחת מחברי הכנסת שסולקו מהדיון היא חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) שקראה לעבר רותם "גס רוח", ואמרה לו: "תוריד את הפטיש, אתה מאיים". בתגובה, גלאון נענתה בקריאה "את אפילו לא בהמה, עופי החוצה", מצדו של רותם.

בתום חילופי הדברים התקיימה ההצבעה על החוק, שעברה ברוב של שבעה חברי כנסת. שני חברי כנסת התנגדו לתיקון בחוק, שיוגש בהמשך לקריאה ראשונה בכנסת. "אנחנו רוצים לשנות את בית המשפט העליון מהיסוד ולהוציא את השליטה מהאליטה הרדיקלית השמאלנית השולטת בו ולהחזיר אותו לעם", אמר ח"כ לוין (ליכוד) במהלך הדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק