בתום דיון סוער שהתנהל הבוקר בוועדת חוקה חוק ומשפט, שונה החוק הקובע את הרכב הוועדה למינוי שופטים באופן שימנע את פסילתו בכנסת. התיקון לחוק, לפיו אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים יהיה באופן אוטומטי יו"ר לשכת עורכי הדין, הוחלף בנוסח לפיו שני חברי הוועדה מלשכת עורכי הדין ייבחרו על פי רוב.

התיקון משמר את המטרה שלשמה הוצע מראש, לפיה נציגי לשכת עורכי הדין יהיו מהאופוזיציה ומהקואליציה, מבלי שיהיה מנוגד לחוק יסוד השפיטה. בכך, הובטח שהעברת החוק לא תיתקל בקשיים, ותבטיח שיהיו בוועדה נציגים משני הצדדים.

במהלך הדיון הסוער הוצאו מהאולם חמישה חברי אופוזיציה אחרי שהתעמתו עם יו"ר הוועדה דוד רותם (ישראל ביתנו). אחת מחברי הכנסת שסולקו מהדיון היא חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) שקראה לעבר רותם "גס רוח", ואמרה לו: "תוריד את הפטיש, אתה מאיים". בתגובה, גלאון נענתה בקריאה "את אפילו לא בהמה, עופי החוצה", מצדו של רותם.

ח"כ לוין: "להוציא את השליטה מהאליטה הרדיקלית השמאלנית"

בתום חילופי הדברים התקיימה ההצבעה על החוק, שעברה ברוב של שבעה חברי כנסת. שני חברי כנסת התנגדו לתיקון בחוק, שיוגש בהמשך לקריאה ראשונה בכנסת. "אנחנו רוצים לשנות את בית המשפט העליון מהיסוד ולהוציא את השליטה מהאליטה הרדיקלית השמאלנית השולטת בו ולהחזיר אותו לעם", אמר ח"כ לוין (ליכוד) במהלך הדיון.

בתגובה לשינוי, אותו מכנים במפלגת קדימה "מחטף", פנו נציגי המפלגה ליועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל ינון בבקשה שיתערב בנושא ויקבע דיון חדש על הצעת החוק. "הצעת חוק כה משמעותית המשנה סדרי יסוד, ראוי לה שתידון בכובד ראש, ולא במחטף באמצעות דיון בזק, מבלי שחברי הכנסת יודעים מהו הנוסח עליו הם מצביעים", כתבו חברי המפלגה.

"מאז שעות הבוקר מתנהל בכנסת קרב כדי להגן על מוסדות חיוניים ומרכזיים בדמוקרטיה הישראלית", אמר חבר הכנסת ד"ר נחמן שי. "ראש הממשלה וחברי הכנסת מהקואליציה מנסים להשתיק את הדיון הציבורי ולהחליש את בית המשפט וארגוני החברה האזרחית. זהו קרב חשוב מאין כמוהו שהתנהל בין השאר בועדות הכנסת, חוקה חוק ומשפט, הכלכלה ובוועדה לביקורת המדינה, כדי להבטיח שישראל תשמור על אופייה ועל הכלים הדמוקרטים שעומדים לרשותה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק