גונן שגב בבית המשפט, ארכיון (צילום: עמית שאבי, חדשות)
שגב בדיון הראשון בעניינו | צילום: עמית שאבי, חדשות

בדרך להסדר טיעון? השר וחבר הכנסת לשעבר גונן שגב שנאשם בעבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל בעקבות מגעים שקיים עם אירן, מקיים דרך פרקליטיו משא ומתן מול הפרקליטות - כך פורסם הערב (ראשון) ב"מהדורה המרכזית". למרות זאת ובצל חומרת האישומים, בפרקליטות עומדים על הרצון גזור על שגב עונש דו ספרתי על מעשיו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הידיעה על המשא ומתן בתיקו החל אחרי שישיבת ההוכחה הראשונה בתיק הזה שהייתה אמורה להתקיים בנובמבר נדחתה פעם אחר פעם. על פי כתב האישום שהוגש נגדו , במשך שש שנים היה סוכן של המודיעין האירני ואף היה באירן כמה פעמים שם נפגש עם מפעיליו בדירות מסתור, הפעיל ציוד הצפנה, ניסה לקשר בין גורמים אירנים לישראלים.

הפרקליטות רואה בתיק הזה תיק חמור ביותר, גם בשל הזמן הארוך שפעל בשביל הארינים וגם בגלל שהיה שר. בפרקליטות עומדים על כך שיגזר עליו עונש דו ספרתי משמעותי. למה הסדר כשיש עבירה סיוע לאויב במלחמתו בישראל? באופן כללי - במדינת ישראל, בתיקים ביטחוניים רגישים שכאלה יש עניין שהתיק הזה לא יתנהל, משלמים מחיר בשנים אבל מונעים משיטות מודיעיניות רגישות להיחשף בבית המשפט.

שגב בבית המשפט. ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
מוטאשם בריגול לטובת אירן | צילום: פלאש 90, חדשות

שגב נעצר כבר בחודש מאי האחרון ובתום החקירה הוגש נגדו כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים, בגין העבירות הללו וריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב.

מהמידע שהותר לפרסום עולה כי שגב התגורר לאחרונה בניגריה, שם נוצר הקשר עם האירנים. הוא גויס למודיעין האירני, ונפגש עם מפעיליו פעמיים באירן. הפעילות החלה כבר ב-2012, ובמהלך השנים הוא מסר מידע בנושאים ביטחוניים ובנושאי אנרגיה.

כמו כן, ניסה שגב לחבר בין מפעיליו האירנים לבין ישראלים שעימם היה בקשר, בלי לספר להם שמדובר באירנים כדי שיוכלו לקבל מהם מידע. בחודש שעבר הוא הגיע לגינאה המשוונית. על פי חלק מהדיווחים הוא נעצר עם כניסתו למדינה ועל פי דיווחים אחרים הוא הצליח להיכנס לשם. משם הוא הועבר לחקירה.

שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי הוא מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האירני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האירני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האירנית בניגריה, ובהמשך הוא אף הגיע לאירן פעמיים, לפגישות עם מפעיליו, שעובדת היותם אנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האירניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות שלהערכתו משמשות לפעילות חשאית אירנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

הקשר נוצר כשגר בניגריה (צילום: החדשות)
הקשר נוצר כשגר בניגריה | צילום: החדשות

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האירניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראלים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האירני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האירניים כגורמים עסקיים תמימים.

פרקליטיו של שגב, אלי זוהר ומשה מזור אמרו בתגובה כי "בשלב ראשוני זה ניתן לומר שהפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה על אף שמתוך כתב האישום שפרטים רבים ממנו נותרו חסויים מצטיירת תמונה שונה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו