עוד רוצה לחזור למשרד המשפטים
שרת המשפטים שקד והיועמ"ש מנדלבליט | צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב הבוקר (רביעי) לשרת המשפטים איילת שקד שדרשה שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר תפסיק לייצג את הממשלה בפורומים השונים. לדבריו, שקד אינה מוסמכת להחליט מי ייצג את המדינה מטעם משרד היועץ המשפטי אך בכוונתו לבחון את התבטאויותיה אתמול בכנסת. עד לסיום הבירור, מנדלבליט הנחה שזילבר לא תופיע בכנסת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות בפייסבוק

"הודעת במכתב כי עו"ד זילבר סיימה לייצג את עמדתך, עמדת משרד המשפטים או עמדת הממשלה - בממשלה, בוועדותיה ובוועדות הכנסת וכי היא אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד. כן ביקשת כי אבחן את התנהלותה של עו"ד זילבר", כתב מנדלבליט במכתב ששיגר לשקד. "חשוב להבהיר כי איני מקבל את התפיסה העקרונית שעשויה להשתמע ממכתבך".

לדבריו, "החלטה על התייצבותו של גורם משפטי הכפוף לי כנציג היועץ המשפטי לממשלה, הינה החלטה הנתונה לסמכותי ולאחריותי הבלעדית ואין מקום להתערבות בסמכות זאת". יחד עם זאת מנדלבליט הבהיר כי בכוונתו לבחון את ההתבטאויות של זילבר אתמול בוועדת החינוך של הכנסת.

דינה זילבר
המשנה ליועמ"ש דינה זילבר | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל, חדשות

זמן קצר לאחר מכן השרה שקד התייחסה לדברים במהלך שיחה בוועידת ישראל לבטיחות בדרכים ואמרה כי פקיד ציבור שמעוניין להביע דעה פוליטית מוזמן להתפטר. "כדי שהממשלה תעבוד כמו שצריך כל פקידי הממשלה מחויבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת", אמרה שקד. "אחרי שהיא נקבעת בוועדת השרים לחקיקה, כל המערך הממשלתי מיישר קו אחרת אי אפשר לנהל את המדינה".

לדבריה, היועץ המשפטי או נציג מטעמו יכול להביע עמדה משפטית גם אם היא מנוגדת לעמדת הממשלה, אבל לא לחוות דעה פוליטית. "אם פקיד ציבור בכיר ככל שיהיה רוצה להביע עמדות פוליטיות שיתכבד ויתפטר ויצטרף למפלגה פוליטית", אמרה השרה. "זה בסדר גמור, זה לגיטימי אבל אי אפשר לעשות את זה כחלק ממערך הייעוץ המשפטי".

ח"כיות לשקד: מסר מאיים שמשתיק ביקורת

מספר חברות כנסת ממפלגת יש עתיד פנו הבוקר במכתב לשקד, לאחר שזו דרשה להצר את צעדיה של זילבר. חברות הכנסת דרשו מהשרה לחזור בה מהדברים: "שיגרת מסר ברור, חריף ומאיים לכל אותם עובדים, ומי שיעז להביע ביקורת יורחק לאלתר".

אתמול התבטאה זילבר בוועדת החינוך של הכנסת נגד חוק "נאמנות בתרבות" של שרת התרבות מירי רגב ומספר יוזמות אחרות שהממשלה מנסה לקדם. "הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים, אלא גם מילים חדשות: משילות, נאמנות, התגברות", אמרה זילבר.

המשנה ליועץ המשפטי הבהירה שהיא מייצגת בדיון את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ואמרה כי החוק של השרה רגב מעורר קשיים משפטיים. "החוק מקנה סמכויות גורפות עד כדי שלילת תקציבים, תוך כדי יצירת אפקט מצנן וצנזורה עצמית", אמרה זילבר.

בהמשך היא כינתה את הדיון "שיח לעומתי פוצע, מצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג - מי לנו מי לצרינו, ואם יש מי שנאמן אז יש מי שבוגד, גיס חמישי. הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך שחשיבתו אחידה".

במכתב ששיגרה שקד למנדלבליט בעקבות הדברים השרה דרשה שזילבר לא תייצג עוד את עמדת משרד המשפטים או את עמדת הממשלה ואמרה שהמשנה "חצתה כל גבול". "החל מהיום, סיימה הגברת זילבר לייצג את עמדתי, עמדת משרדי או עמדת הממשלה בממשלה, בוועדה מוועדותיה – כי אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד", הבהירה שקד.

השרה הוסיפה: "ניכר ממעשיה החוזרים והנשנים של זילבר שאין היא מבקשת לפעול לפי הנחיות התקש"ר, הנחיות היועמ"ש או כל כלל בסיסי אחר של מנהל תקין המובן מאליו לכל. ניכר גם כי אין היא מבקשת לפעול כיועצת משפטית באופן מקצועי וישר. לצערי, אין מנוס מלקבוע כי תפיסתה הפוליטית של זילבר צריכה למצוא ביטויה בריצה לתפקיד פוליטי במסגרת מפלגה ממפלגות הכנסת".