שידור ישיר מועדת הכנסת
שקד וזילבר, ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

שרת המשפטים ממשיכה במתקפה: השרה איילת שקד לא נסוגה הבוקר (חמישי) מהביקורת שמתחה על המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לאחר דבריה התקיפים נגד חוק "נאמנות בתרבות". בריאיון לתוכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל הסבירה שקד את עמדתה: "כשמגיעים לכנסת, הממשלה מדברת בקול אחד - משרתי ציבור לא יאמרו את עמדתם בכנסת בניגוד לעמדת הממשלה, בתקופתי זה לא יהיה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות בפייסבוק

"ייעוץ משפטי פוליטי כורת את הענף שהיועץ המשפטי יושב עליו וזה יגרום לאיבוד אמון הציבור בו", טענה השרה. "הייעוץ המשפטי לממשלה מביע עמדה משפטית ולא פוליטית, במקרה הזה לא הובעה עמדה משפטית אלא הוקרא מניפסט פוליטי. יש הבדל גדול בין הבעת עמדה משפטית לפוליטית - במקרה של חוק הנאמנות, העמדה המשפטית של היועץ המשפטי היא שיש קשיים משמעותיים בחוק אבל אין מניעה משפטית - הוא יגן עליו בבג"ץ".

שקד ומנדלבליט הסכימו שזילבר לא תופיע בשלב זה בוועדות הכנסת והממשלה: "אני ממתינה בסבלנות למסקנות הבירור. בסיום הבירור אקבל את מסקנות היועמ"ש ונראה איך לפעול". שקד הוסיפה בריאיון: "כשמשמיעים דעות כאלה במשרד זה בסדר, אבל לא בכנסת. לא אתן שבתקופתי יהיה ייצוג משפטי פוליטי, הוא מכרסם באמון הציבור - בכנסת פקידי ציבור לא נואמים נואמים פוליטיים".

שקד ציינה: "יש ויכוחים עשרות שנים בין שרי משפטים ליועמ"שים על סמכויות שונות, וזה הוביל לוועדות שונות. אביחי מנדלבליט ואני מסתדרים היטב גם כשיש בינינו מחלוקת, אנחנו יודעים ליישב אותן ולכן אני לא רואה סיבה לחדד את המחלוקת הנוכחית".

היועמ
מנדלבליט, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

על דברי ח"כ אלעזר שטרן נגד מירי רגב ("אני יודע איך התקדמת בצבא") אמרה שקד: "אני חושבת שההתקפה הזו הייתה לא במקומה, לא הבנתי עדיין אם היא הייתה סקסיסטית או לא. הכנסת צריכה לכבד עצמה וצריך לשמור על תרבות שיח נאות".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נפגש אתמול במפגש סגור עם 150 משפטנים ממחלקת יעוץ וחקיקה של משרד המשפטים והתייחס לסערה. "לא יהיה לדינה זילבר משפט שדה", הצהיר - והדגיש כי הפסקת הופעותיה של זילבר אינה מהווה השעיה וכי הסוגיה בעניינה תיבחן בנחת ובשיקול דעת.

היועץ הבהיר שלא מדובר בסנקציה או צעד עונשי: עוד אמר מנדלבליט כי אינו מוכן לקבל התערבות חיצונית בניהול המחלקה. מנדלבליט גם העניק גיבוי לסגניתו וציין שהנציגים שהולכים מטעמו לדיונים מייצגים את העמדה המשפטית שלו. "לא מקובל עליי שמישהו ירגיש מאויים במחלקה", אמר מנדלבליט והדגיש שיגן על עובדי המחלקה.