ענת קם (צילום: רויטרס, חדשות)
ענת קם | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון: ענת קם, העיתונאית שהורשעה בריגול בעת שירותה הצבאי, רשמה הישג ראשון בתביעתה נגד עיתון "הארץ" אחרי שבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי העיתון והכתב אורי בלאו חייבים בפיצוי כלפיה. קם תבעה מהעיתון פיצוי כספי בסך 2.6 מיליון שקלים בטענה שהתנהלותו הובילה למעצרה בדצמבר 2009 ולחשיפתה כמדליפת מסמך צבאי.

לקריאת ההחלטה המלאה של בית המשפט לחצו כאן

בית המשפט קבע כי מערכת "הארץ" ובלאו אשמים בסעיפי התביעה שהגישה נגדם ואת העיתון לשלם לה 75 אלף שקלים הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין. בהמשך ייקבעו פיצוי בעבור הנזק שנגרם לה לאחר שנחשפה כמקור עיתונאי.

ב-2013 עורך דינה של קם, אילן בומבך, תבע בשמה של קם את העיתון, את המו"ל עמוס שוקן, את בלאו ואת אבי זילברברג ששימש אז בעת הפרשה כראש מחלקת חדשות ותחקירים בעיתון. "היא הייתה במהלך של כתבת מצליחה, היא הייתה בזמן אוניברסיטה, ובדרך למעלה", הסביר בומבך וטען כי בלאו התחייב שלא לפרסם את המסמכים שברשותו ולחשוף את קם. בומבך הוסיף והסביר את הגשת התביעה: "מערכת הארץ הפקירה את קם - אין דבר קדוש יותר ממקור עיתונאי".

אורי בלאו (צילום: חדשות 2)
אורי בלאו | צילום: חדשות 2

לפי התביעה, לקם התברר כי בלאו ו/או עיתון 'הארץ' ערכו הסכם עם השב"כ. "במסגרת הסכם מיוחד זה לא הותנה כי המסמכים אשר יעביר בלאו למדינה לא ישמשו לאיתור המקור. כך עולה, כי בה במידה שטרחתם לשמור על זכויותיו של בלאו, הפקרתם את מרשתי", טען אז פרקליטה.

עו"ד בומבך הוסיף אז: "ענת קם רואה בעיתון 'הארץ', בך ובחלק מעובדי העיתון, אחראים ישירים או שילוחיים לחשיפתה כמקור. חשיפה זו הסבה לה נזקים עצומים. התנהלות עיתון 'הארץ' ועובדיו גרמה לחשיפתה של ענת, למאסרה הממושך, להעמדתה לדין פלילי. לא הייתה זו רק מרשתי שנעצרה, היו אלה חייה שנעצרו".

עורך הדין אילן בומבך (צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות)
עורך הדין אילן בומבך | צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות

בפרבואר 2009 קם הורשעה באשמת ריגול חמור ומסירת ידיעה סודית אחרי שמסרה לעיתונאי הארץ אורי בלאו דיסק נשלף שאליו העתיקה כ-1,500 מסמכים מסווגים אליהם נחשפה במהלך שירותה הצבאי במסגרת תפקידה כפקידה בלשכת אלוף פיקוד מרכז.

בהסתמך על המסמכים שמסרה לו קם, פרסם בלאו חמש כתבות בהן עשה שימוש במידה שבמסמכים. לאחר פרסום הכתבות נפתחה חקירת שב"כ שמבסגרתה קם נחקרה בחשד להדלפת המסמכים.

קם הודתה והורשעה במסגרת הסדר טיעון ונגזרו עליה 4.5 שנות מאסר בפועל ו-18 חודשי מאסר על תנאי. בעקבות ערעור שהגישה, עונש המסר בפועל קוצר ל-3.5 שנות מאסר בפועל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות