הפטום זרהום, קורבן הלינץ' בבאר שבע (צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות)
הפטום זרהום ז"ל וזירת הלינץ' | צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות

תיק הדגל של הפרקליטות קורס, כשנתיים לאחר הלינץ' בתחנה המרכזית בבאר שבע: בית המשפט דחה את הבקשה להגיש את הסרטון ונימק את החלטתו במחדלי חקירה חמורים של המשטרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התיק מבוסס על הסרטון בו מתועד האירוע, בו מצא הפטום זהרום - נתין זר מאריתריאה - את מותו, דקות לאחר שאירע פיגוע במקום. המדינה רצתה להוכיח שזרהום היה מנוטרל, שלא נשקפה סכנה ממנו ולכן לא הייתה עילה לתקוף אותו - ומנגד, טענת החשודים היתה שחשו מאויימים ממנו, פחדו שיש עליו מטען ולכן הכו אותו.

במהלך המשפט התברר שבמשטרה לא קיימו הליך מסודר: החוקרים לא תיעדו את הפעולות כנדרש בנוגע להורדת הסרטון, לא פעלו לפי הנהלים ולא תועדה "שרשרת מוצג" שמתארת מי לקח את המוח של המצלמות.

התחנה המרכזית בבאר שבע, ארכיון
זירת האירוע | צילום:

כמו כן לא ידוע מי צרב את הדיסק, לא ידוע מי סימן את הדיסק וגם לא ידוע איך הדיסק הגיע לחומר שהוצג לחשודים בחקירה. מחר (חמישי) היו אמורים להעיד הנאשמים: הפרקליטות רצתה לעמת אותם עם הסרטון, אך בית המשפט - בהחלטה דרמטית - פסל את הראיה המרכזית, והדיון בהוכחות נדחה.

מהפרקליטות נמסר כי הם ממתינים לנימוקי השופט בכדי לשקול את צעדיהם. "מאחר שמדובר בהליך תלוי ועומד הנמצא בשלבי ניהולו בבית המשפט, אין באפשרותנו להתייחס בשלב זה לכל טענה הנוגעת לחומר הראיות בתיק", הוסיפו.

עו"ד שלום פינייה ואייל הדר, המייצגים את אחד הנאשמים בתיק, מסרו: "בהחלטה שטרם נומקה מנע בית המשפט המחוזי מהמאשימה מלהגיש את סרטון האבטחה. סרטון זה שימש ראיה מרכזית בתיק וממילא יחייב חישוב מסלול מחדש". 

"אנו מקווים ומאמינים שיהיה בכך בכדי לתרום להחלטה לסיים את עינוי הדין הממושך שעוברים הנאשמים ולמשוך את כתב האישום", הוסיפו. "בסיס ההחלטה בטענות ההגנה בדבר אי חוקיות תפיסת הסרטון והעדר שרשרת תפיסה כנדרש בדין".