רינת רואס ז
רינת רואס ז"ל | צילום:

12 שנים לאחר שרינת רואס ז"ל נרצחה באשדוד, נשלח היום (ראשון) בילאל שאכר בן ה-33 למאסר עולם - לאחר שהורשע ברצח, אינוס ומעשה סדום. שאכר נעצר ב-2014, תשע שנים לאחר מותה של רואס בת ה-20, בזכות דגימת DNA. בילאל צעק במהלך הרשעתו לפני כשלושה חודשים: "אני חף מפשע, זה לא אני". אמה של רינת רואס הגיבה להכרעה: "מקווה שיירקב בכלא ושירצחו אותו בכלא".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר על בילאל שאכר עונש מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר, מתוכם 15 במצטבר לעונש מאסר העולם. כמו כן קבעו כי הנאשם יפצה את הנאשם בסכום המקסימלי האפשרי של 258 אלף שקלים. "ההתעללות המינית שלוותה למעשה הרצח מצדיקים את הקביעה כי מדובר ברצח החריג בחומרתו", כתבו השופטים.

עוד נכתב בהחלטה כי "הנאשם רצח את רינת רואס לאחר כשהתעלל בה מינית, אנס אותה וביצע בה מעשה סדום. תוצאות מעשיו ממשיכים להשפיע על אחרים הרבה לאחר סיום ביצועם. המעשים המזוויעים ממשיכים ומשפיעים על משפחתה של רינת עד היום  ולמעשה ממשיכים להשפיע על הציבור כולו, אשר נותר מזועזע והמום מהעובדה כי מעשים שכאלה יכולים להתבצע ועוד על סף ביתו של הקורבן התמים, האקראי".

השופטים, רויטל יפה כץ, אריאל ואגו ויורם צלקובניק, הוסיפו כי "מעשיו של הנאשם מזעזעים ועליו לשאת בעונש חמור ביותר, ולעמדתנו, יש לדון אותו לא רק
למאסר עולם אלא גם, ובמצטבר, לעונש בגין עבירות המין שביצע ברינת המנוחה. ההתעללות המינית אינה 'נבלעת' במעשה הרצח, וחילול גופה של המנוחה ילווה את בני משפחתה המיוסרת של רינת, עד יומם האחרון".

"המדובר באחד המקרים הקשים והאכזריים שידענו. בעבירות מסוג זה יש לשים את עיקר הדגש על עקרונות הגמול וההרתעה, כאשר לנסיבותיו האישיות של העבריין יינתן משקל מופחת", סיכמו השופטים. "לפיכך, ולאור העובדה, כי הנאשם אינו מתחרט על המעשים וממשיך להתכחש להם, לנסיבותיו האישיות או לעובדה שעברו הפלילי אינו משמעותי, יינתנו משקל נמוך ביותר אם בכלל".

לרה צינמן, יו"ר ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, מסרה בתגובה להכרעה: "אנו מברכים על גזר הדין האמיץ שהרשיע את הרוצח ברצח חריג בחומרתו. לקח לנו שנים להיאבק לקידום חוק זה, ופסק הדין היום מהווה הוכחה לחשיבתו. אנו תקווה שפסק דין חמור זה יעמוד בפני הפרקליטות והשופטים גם במשפטי רצח אחרים".

בילאל שאכר בבית המשפט, ארכיון
בילאל שאכר בבית המשפט, ארכיון | צילום: מיכה שמילוביץ, חדשות 2

הפרקליטות: "התנהג כחיית טרף אכזרית"

הרצח אירע בתחילת חודש יוני 2005. על פי החשד, חזרה רואס ממקום עבודתה בתל אביב לאשדוד סמוך לשעה 23:00, אולם לא הגיעה לבית הוריה. ההורים דיווחו למשטרה על היעדרותה, ולאחר חיפושים נרחבים נמצאה גופתה של הצעירה על ידי עובר אורח, כשעליה סימני אלימות קשים. על פי החשד, היא נאנסה ונרצחה.

שאכר, תושב צפון הארץ, עבד כפועל בפרויקט הקמת בנייני מגורים בשכונת "הסיטי" באשדוד, סמוך לביתה של רואס. בכתב האישום שהוביל להרשעה נטען כי לאחר שרואס החלה לצעוד לכיוון ביתה, הנאשם הבחין בה ו"בדרך שאיננה ידועה ובנסיבות שאינן ידועות" ביצע את המעשים המיוחסים לו - רצח, אינוס ומעשה סדום.

בכתב האישום נטען כי שאכר גרר את המנוחה אל סבך שיחים המצוי באתר הבנייה , שם בעל אותה וביצע בה מעשי סדום. רואס נאבקה בנאשם - אך ללא הצלחה. לאחר מכן, החל שאכר לחנוק את רואס, רצח אותה ונמלט מהמקום.

לאורך השנים ליוו מפקדי המחוז הדרומי, מרחב לכיש וצוותי החקירה את בני משפחת רואס ועדכנו אותם בהתקדמות החקירה. בשל חומרת המקרה הוצב הטיפול בתיק החקירה בסדר עדיפות עליון ובמהלך השנים מונו שבעה צוותי חקירה שונים במטרה להביא לגילוי החשוד במעשה ולמצות כל כיוון חקירה אפשרי.

זירת הרצח, ארכיון
זירת הרצח, ארכיון | צילום: חדשות 2

משטרת מרחב לכיש עצרה ביוני 2014 את שאכר, מהכפר בועיינה נוג'ידאת בצפון, סמוך לאתר בנייה ברובע הסיטי באשדוד.  ביולי 2014 הואשם שאכר ברצח האכזרי: בבקשת המעצר ציינה הפרקליטות כי שאכר "התנהג כחיית טרף אכזרית אשר צדה את קורבנה התמים. הוא התעלל במנוחה ועשה בה כרצונו באכזריות שלא תתואר במילים, לסיפוק יצריו המיניים האפלים, והשלים את מלאכת ההתעללות בכך שחנק את המנוחה למוות והותיר את גופתה בין השיחים".