משה קצב (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)
דיון נוסף בוועדת השחרורים. קצב | צילום: נתי שוחט / פלאש 90

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר תתכנס באמצע החודש הבא כדי לדון שוב בקיצור מאסרו של הנשיא לשעבר משה קצב, שמרצה כבר חמש שנות מאסר על עבירות האונס שהורשע בהן. הערב (חמישי) פורסם במהדורה המרכזית כי דוח חדש של השב"ס מחזק את טענתו של קצב וטוען כי חל שינוי בהתנהלותו של קצב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

היום קצב קיבל בשורה לפיה הדוח הסוציאלי של שב"ס (שירות בתי הסוהר) תומך בשחרורו המוקדם ומתאר באריכות את השינוי וההפנמה שקצב עבר בחודשים האחרונים. מדובר בדוח שהיה בעבר בעייתי כלפיו - בשב"ס הדגישו אז כי הנשיא לשעבר רואה עצמו קורבן ואין לו גרם של חמלה כלפי הקורבנות.

יש לציין כי פרקליטות המדינה התנגדה בכלל לכינוס הוועדה, שתידרש לדון שוב בבקשתו של הנשיא לשעבר - זו הפעם השלישית. כמו כן, קצב לא השתתף בתכנית שיקום ולא הביע חרטה על מעשיו. בתחילת אוגוסט החליטה ועדת השחרורים פה אחד שלא להורות על קיצור עונשו של קצב. בהחלטתם הדגישו חברי הוועדה כי "תחילתו של טיפול אמורה להית בין כתלי בית הסוהר" וכי לא נכון לבחון את השלכות הטיפול רק לאחר השחרור מהכלא. הם הוסיפו כי השתכנעו שקצב "מוכן להתחיל בתהליך טיפול ומתחיל להבין את הבעייתיות שבהתנהלותו בעבר".

לאחר דחיית ההחלטה על שחרורו אמר קצב למקורביו: "יש לי את הרושם שעד לא יראו את הגופה שלי שותתת דם ברחובות העיר לא ירפו ממני. הסכמתי לכל התנאים ולכל המגבלות שהציבו בפניי. מעולם לא הציעו לי תכנית טיפולית בתוך הכלא שהתנגדתי לה. אני לא יודע איך לאסוף את השברים. אני מיואש לגמרי ושבור"

בעקבות אמירותיו של קצב, ובשל הסימנים שהעידו על ההידרדרות במצבו הנפשי של קצב, הוחלט בשב"ס להדק את האבטחה סביבו, זאת מחשש שינסה לשים קץ לחייו. מאז שהוחלט שלא לשחררו, הוצמד לו סוהר שישגיח עליו 24 שעות ביממה ויעקוב אחר מצבו עד שיחול שינוי במצבו הנפשי.

חודש לפני כן הציגה הרשות לשיקום האסיר חוות דעת דרמטית, שכללה המלצה לשחרורו המיידי של הנשיא לשעבר, לאחר שגיבשה עבורו תכנית שיקום חדשה. מדובר היה בעמדה הפוכה לזו שהציגה רק מספר חודשים קודם לכן. השינוי הדרמטי בעמדת הרשות לשיקום האסיר התקבלה לאחר מפגש עם קצב בבית הסוהר, שבמהלכו הבחינו במה שהגדירו כ"סדק בחומת ההכחשה" שלו בנוגע לעבירות שבגינן הורשע. ברשות העריכו כי הסדק הזה יוכל להוביל לכך שבתום תהליך השיקום, קצב יכיר בעבירות שביצע ויקבל עליהן אחריות.