משה קצב
"לא יודע איך לאסוף את השברים" | צילום: חדשות 2

"יש לי את הרושם שעד לא יראו את הגופה שלי שותתת דם ברחובות העיר לא ירפו ממני" - כך אומר היום (חמישי) הנשיא לשעבר משה קצב בשיחת טלפון למקורביו. "הסכמתי לכל התנאים ולכל המגבלות שהציבו בפניי. מעולם לא הציעו לי תכנית טיפולית בתוך הכלא שהתנגדתי לה. אני לא יודע איך לאסוף את השברים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מיואש לגמרי ושבור", הוסיף קצב, המרצה עונש מאסר בכלא מעשיהו בגין אונס ועבירות מין, לאחר שוועדת השחרורים החליטה היום פה אחד שלא להורות על קיצור עונשו. בהחלטתם הדגישו חברי הוועדה כי "תחילתו של טיפול אמורה להית בין כתלי בית הסוהר" וכי לא נכון לבחון את השלכות הטיפול רק לאחר השחרור מהכלא. הם הוסיפו כי השתכנעו שקצב "מוכן להתחיל בתהליך טיפול ומתחיל להבין את הבעייתיות שבהתנהלותו בעבר".

"אינו זכאי לכל הקלה בעונשו"

מוקדם יותר היום, המתלוננת א' ממשרד התיירות, שעל בסיס טענותיה הורשע הנשיא לשעבר משה קצב בשני מעשי אונס ומעשה מגונה בכוח, הביעה שביעות רצון מהחלטת ועדת השחרורים לדחות את בקשה ולהשאירו בכלא. "היא חשה הקלה וקורת רוח לנוכח ההחלטה", אמר עורך דינה דניאל סרור.

"לא ירפו ממני עד שיראו גופה" | צילום: חדשות 2

"עבריין מין שפגע בנשים רבות ואינו מסוגל להביע חרטה ולהפנים את חומרת מעשיו, אינו זכאי לכל הקלה בעונשו", מסר עו"ד סרור בשמה של א'. "הדברים נכונים עוד יותר כשמדובר במי שניצל את מעמדו הרם לפגוע בנשים הנתונות למרותו".

פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר, הבהיר כי בכוונתם לערער על החלטת ועדת השחרורים. "זה יום קשה ועצוב, יום של כפירה בעקרון השוויון של כולם בפני החוק", אמר. "זו החלטה לא צודקת והנושא יוכרע בבית משפט מחוזי". עו"ד אמיר אף האשים כי מספר חברות כנסת ניסו להשפיע על ההחלטה וניסו ליצור קשר עם חברי הוועדה - "דברים שאסור שיקרו במדינת חוק". בעקבות אמירותיו של קצב, ובשל הסימנים שהעידו על ההידרדרות במצבו הנפשי של קצב, הוחלט בשב"ס להדק את האבטחה סביבו, זאת מחשש שינסה לשים קץ לחייו. מאז שהוחלט שלא לשחררו, הוצמד לו סוהר שישגיח עליו 24 שעות ביממה ויעקוב אחר מצבו עד שיחול שינוי במצבו הנפשי.

בחודש שעבר הציגה הרשות לשיקום האסיר חוות דעת דרמטית, שכללה המלצה לשחרורו המיידי של הנשיא לשעבר, לאחר שגיבשה עבורו תכנית שיקום חדשה. מדובר היה בעמדה הפוכה לזו שהציגה רק מספר חודשים קודם לכן. השינוי הדרמטי בעמדת הרשות לשיקום האסיר התקבלה לאחר מפגש עם קצב בבית הסוהר, שבמהלכו הבחינו במה שהגדירו כ"סדק בחומת ההכחשה" שלו בנוגע לעבירות שבגינן הורשע. ברשות העריכו כי הסדק הזה יוכל להוביל לכך שבתום תהליך השיקום, קצב יכיר בעבירות שביצע ויקבל עליהן אחריות.