ביקש להסיר האיסור. קצב
"לא ראוי להקלה בעונש", קצב | צילום: קובי גדעון, פלאש 90

המתלוננת א' ממשרד התיירות, שעל בסיס טענותיה הורשע הנשיא לשעבר משה קצב בשני מעשי אונס ומעשה מגונה בכוח, הביעה שביעות רצון היום (חמישי) מהחלטת ועדת השחרורים לדחות את בקשה ולהשאירו בכלא. "היא חשה הקלה וקורת רוח לנוכח ההחלטה", אמר עורך דינה דניאל סרור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"עבריין מין שפגע בנשים רבות ואינו מסוגל להביע חרטה ולהפנים את חומרת מעשיו, אינו זכאי לכל הקלה בעונשו", מסר עו"ד סרור בשמה של א'. "הדברים נכונים עוד יותר כשמדובר במי שניצל את מעמדו הרם לפגוע בנשים הנתונות למרותו".

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר החליטה אחר הצהריים פה אחד לדחות את בקשתו של משה קצב, שהורשע באונס ובעבירות מין נוספות, לניכוי שליש מעונשו. בהחלטתם הדגישו חברי הוועדה כי "תחילתו של טיפול אמורה להית בין כתלי בית הסוהר" וכי לא נכון לבחון את השלכות הטיפול רק לאחר השחרור מהכלא. הם הוסיפו כי השתכנעו שקצב "מוכן להתחיל בתהליך טיפול ומתחיל להבין את הבעייתיות שבהתנהלותו בעבר".

"לא הגיעה העת להורות על שחרורו ואין מקום לבטל את החלטה הקודמת של הוועדה, אלא רק לשנותה במובן זה שיינתן לו אופק להשתחרר אם ימשיך בטיפול בבעיותיו תוך כדי מאסרו. מן הראוי שימשיך בהליך טיפולי תוך כדי מאסרו. אם יעשה כן, יוכל להתייצב לפני הוועדה בעוד שישה חודשים מבלי צורך להגיש בקשה לקיום דיון חוזר".

פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר, הבהיר כי בכוונתם לערער על החלטת ועדת השחרורים. "זה יום קשה ועצוב, יום של כפירה בעקרון השוויון של כולם בפני החוק", אמר. "זו החלטה לא צודקת והנושא יוכרע בבית משפט מחוזי". עו"ד אמיר אף האשים כי מספר חברות כנסת ניסו להשפיע על ההחלטה וניסו ליצור קשר עם חברי הוועדה - "דברים שאסור שיקרו במדינת חוק".

גורמים שנכחו בדיון ועדת השחרורים סיפרו כי קצב לא אמר דבר כשהתבשר על ההחלטה, אך "ראשו נשמט". עורכת הדין שני אילוז דיווחה לרעייתו של קצב, גילה, על החלטת הוועדה. בסוף השבוע הקרוב ייצא קצב לחופשה בביתו בקריית מלאכי.

אתמול הביע קצב תקווה שהוועדה תחליט על ניכוי שליש מעונשו. "לראשונה אני אופטימי לגבי השחרור מהכלא", אמר בשיחה שניהל מהכלא עם מקורבו. "אני מקווה לחזור לחיים שקטים ורוצה לחזור לחיק בני משפחתי וחבריי. הגיעה השעה לצאת, עברתי עשר שנים קשות של סבל, אני מקווה שיניחו לי לחיות את שארית חיי הרחק מעין הציבור".

בחודש שעבר הציגה הרשות לשיקום האסיר חוות דעת דרמטית, שכללה המלצה לשחרורו המיידי של הנשיא לשעבר, לאחר שגיבשה עבורו תכנית שיקום חדשה. מדובר היה בעמדה הפוכה לזו שהציגה רק מספר חודשים קודם לכן.

השינוי הדרמטי בעמדת הרשות לשיקום האסיר התקבלה לאחר מפגש עם קצב בבית הסוהר, שבמהלכו הבחינו במה שהגדירו כ"סדק בחומת ההכחשה" שלו בנוגע לעבירות שבגינן הורשע. ברשות העריכו כי הסדק הזה יוכל להוביל לכך שבתום תהליך השיקום, קצב יכיר בעבירות שביצע ויקבל עליהן אחריות.