צפו בסיפורים המעניינים של 30.6 לאורך השנים (צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות)
הפרקליטות מתנגדת לשחרור. קצב | צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות

מכשול בדרך לשחרורו של קצב ממאסר? לקראת הדיון בעניינו שצפוי ביום ראשון בוועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר, לחדשות 2 נודע כי בחוות הדעת של הפרקליטות נכתב כי היא מתנגדת לשחרור המוקדם של משה קצב, שהורשע באונס - ונשלח לרצות 7 שנות מאסר. אתמול (רביעי) ציין קצב 5 שנים מאז החל לרצות את עונשו בכלא מעשיהו - והוא מקווה שאולי הפעם תימצא הנוסחה שתוביל לקציבת עונשו ושחרורו המוקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

ועדת השחרורים תתכנס, כאמור, ביום ראשון הקרוב לדון פעם נוספת בשחרורו המוקדם של משה קצב. הכינוס הפעם, בשונה מהוועדה הקודמת, נערך לאחר שגורמי המקצוע בשירות בתי הסוהר שינו את עמדתם ביחס לקצב וטענו כי הוא מפנים את העבירות שביצע. בפעם הקודמת הם טענו שקצב לא הפנים את האשמות נגדו.

הפרקליטות פנתה לוועדה וטענה כי אין שינוי בנסיבות והם מבקשים שלא לכנס כלל את הוועדה. אולם הוועדה דחתה את עמדת הפרקליטות והיא תתכנס בכל אופן ביום ראשון לאור רגישות העניין. פרקליט המדינה שי ניצן הוא שביקש להכריע בשאלת עמדת הפרקליטות.

קצב קיבל לפני כשבועיים בשורה לפיה הדוח הסוציאלי של שב"ס תומך בשחרורו המוקדם ומתאר באריכות את השינוי וההפנמה שקצב עבר בחודשים האחרונים. מדובר בדוח שהיה בעבר בעייתי כלפיו - בשב"ס הדגישו אז כי הנשיא לשעבר רואה עצמו קורבן ואין לו גרם של חמלה כלפי הקורבנות.

שאלת שחרור קצב: היסטוריה של סירובים

בתחילת אוגוסט החליטה ועדת השחרורים פה אחד שלא להורות על קיצור עונשו של קצב. בהחלטתם הדגישו חברי הוועדה כי "תחילתו של טיפול אמורה להית בין כתלי בית הסוהר" וכי לא נכון לבחון את השלכות הטיפול רק לאחר השחרור מהכלא. הם הוסיפו כי השתכנעו שקצב "מוכן להתחיל בתהליך טיפול ומתחיל להבין את הבעייתיות שבהתנהלותו בעבר".

לאחר דחיית ההחלטה על שחרורו אמר קצב למקורביו: "יש לי את הרושם שעד לא יראו את הגופה שלי שותתת דם ברחובות העיר לא ירפו ממני. הסכמתי לכל התנאים ולכל המגבלות שהציבו בפניי. מעולם לא הציעו לי תכנית טיפולית בתוך הכלא שהתנגדתי לה. אני לא יודע איך לאסוף את השברים. אני מיואש לגמרי ושבור"

בעקבות אמירותיו של קצב, ובשל הסימנים שהעידו על ההידרדרות במצבו הנפשי של קצב, הוחלט בשב"ס להדק את האבטחה סביבו, זאת מחשש שינסה לשים קץ לחייו. מאז שהוחלט שלא לשחררו, הוצמד לו סוהר שישגיח עליו 24 שעות ביממה ויעקוב אחר מצבו עד שיחול שינוי במצבו הנפשי.

חודש לפני כן הציגה הרשות לשיקום האסיר חוות דעת דרמטית, שכללה המלצה לשחרורו המיידי של הנשיא לשעבר, לאחר שגיבשה עבורו תכנית שיקום חדשה. מדובר היה בעמדה הפוכה לזו שהציגה רק מספר חודשים קודם לכן.

השינוי הדרמטי בעמדת הרשות לשיקום האסיר התקבלה לאחר מפגש עם קצב בבית הסוהר, שבמהלכו הבחינו במה שהגדירו כ"סדק בחומת ההכחשה" שלו בנוגע לעבירות שבגינן הורשע. ברשות העריכו כי הסדק הזה יוכל להוביל לכך שבתום תהליך השיקום, קצב יכיר בעבירות שביצע ויקבל עליהן אחריות.