זירת הפיגוע, בחודש שעבר (צילום: כבאות והצלה מחוז יו"ש)
זירת הפיגוע, בחודש שעבר | צילום: כבאות והצלה מחוז יו"ש

"תכננה להרוג יהודים באמצעות בלון גז": לפני חודש נפצע קל שוטר סמוך למעלה אדומים מפיצוץ ברכב בו נהגה פלסטינית משכונת ג'בל מוכבר שבירושלים. משפחתה ניסתה לטעון אז כי מדובר בתקלה ולא בניסיון פיגוע, אך החוקרים בישראל לא השתכנעו וקבעו כי מדובר בפיגוע מכוון - בין השאר לאחר שנמצא פתק בו הכריזה על עצמה כשהידית. היום (חמישי) הוגש נגד האישה, אסראא געבאס בת ה-31, כתב אישום בגין ניסיון רצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב האישום, התמיכה של האישה בטרור החלה כבר בשנה שעברה, כאשר כתבה דברי הזדהות עם השאהידים בעמוד הפייסבוק שלה. לפני כחודש היא החליטה לבצע פיגוע רצחני - כך טוענים בפרקליטות - ולמות כשאהידית. היא כתבה על פתק את המסרים הבאים, שלא מותרים ספק לגבי כוונותיה: "אוי לכם אויבי אלוהים, מותו בכעסכם מותו בכעסכם מותו בכעסכם, מועדכם קרב ואני בשיירת השהידים למען האל".

השוטר שנפצע בתקיפה (צילום: חטיבת דובר המשטרה, חדשות 2)
השוטר שנפצע בתקיפה | צילום: חטיבת דובר המשטרה, חדשות 2

בפרקליטות מחוז ירושלים הדגישו כי יום לאחר כתיבת הפתק, געבאס יצאה מביתו של בעלה ביריחו לכיוון ירושלים על מנת לבצע את הפיגוע. "היא לקחה מצית, העמיסה בלון גז על רכבה ויצאה מהבית בכוונה לפוצץ את בלון הגז ולהרוג באמצעותו יהודים ואנשי כוחות בטחון ישראלי", נכתב בכתב האישום שהוגש על ידי עו"ד גלעד סוקולובר.

השוטר עצר את רכבה באזור מחסום א-זעים בגלל שנסעה בנתיב תחבורה ציבורית: הוא ניגש אל הרכב, המשיבה קראה "אללה אכבר", פתחה את ברז בלון הגז והציתה אותו - במטרה לגרום לפיצוץ ולמותו של השוטר. כלי הרכב עלה באש ובלון הגז התפוצץ וגרם לפציעת השוטר באורח קל: הוא נהדף לכיוון מעקה ההפרדה ונכווה בפניו ובחזה. הוא פנוה לבית החולים במצב קל, בעוד המחבלת עצמה נפצעה קשה ופונתה גם כן לטיפול רפואי.

במהלך החקירה הודתה געבאס בחלק מהמעשים המיוחסים לה. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט המחוזי בירושלים לעצור את הנאשמת עד תום ההליכים המשפטיים נגדה: "חומרת העבירות המיוחסות למשיבה, העונש הכבד הצפוי לה אם תורשע, מקום מגוריה והעובדה שבעלה מתגורר ביריחו, מבססים את החשש כי שחרורה יביא להימלטותה מהדין".

מעצר המחבלת לאחר התקיפה
מעצר המחבלת לאחר התקיפה | צילום:

השוטר שנפצע שחזר: "הייתי יכול למות"

השוטר שנפצע, רב סמל בכיר משה חן, שחזר לאחר מספר שעות את הפיגוע: "הגעתי למחסום, יש שם נתיב תחבורה ציבורית שמיועד לרכב עם שלושה נוסעים, אבל הבחנתי ברכב שנוסע מאחור עם אישה אחת בפנים", סיפר בבית החולים. "המשכתי לנסוע והיא המשיכה להתקרב עוד ועוד, הרגשתי שמשהו לא בסדר - למזלי יצאתי עם שכפ"ץ. אמרתי לה שהיא עוברת עבירה ואז היא צעקה: 'אללה אכבר', ועשן יצא מהרכב שלה".

"חשבתי שמשהו נשרף שם והלכתי להביא מטף ופתאום היה פיצוץ ואז הבנתי שהיא מחבלת", תיאר. "היא חבשה מטפחת ודיברה בגמגום, הייתה עצבנית אבל לא הבנתי מה קורה". כתוצאה מפיצוץ המטען נכווה חן בפניו.

"אנשים הגיעו וביקשתי מהם לא לירות כי היא כבר הייתה פצועה והסכנה חלפה. הרגשתי שנפצעתי, הפנים שלי שרפו. הבנתי שגם היה בלון גז באוטו ושמנעתי אסון גדול יותר", הוסיף. "לכן אנחנו משרתים במשטרה, כדי להגן על חיי האזרחים. לא ציפיתי שזה יגיע אליי, אני תמיד מעודכן בכל פיגוע ולא חשבתי שזה יפגע בי. אני מתרגש כי אני מבין שיכולתי למות ואני פה בריא ושלם. הבן הגדול אמר לי 'אני מרגיש שיש לי אבא גיבור'", סיפר. "אני במשטרה 33 שנים, עברתי שתי אינתיפאדות ואני מקווה שזו תעבור כמה שיותר מהר".