החשוד בהכאת חוסה - בביהמ
החשוד בהכאת חוסה - הבוקר בביהמ"ש | צילום: חדשות

המטפל במוסד הסיעודי לבעלי מוגבלויות בחיפה, שנחשד בהתעללות קשה בחוסה בן 29 שנפצע באורח אנוש, יישאר במעצר לעוד 5 ימים - כך קבע היום (רביעי) בית המשפט בחיפה שדן בערר על הארכת מעצרו. פרקליטתו ביקשה לשחררו ממעצר והטילה את האחריות על בעלי המוסד. המשטרה: קיים תיעוד של האלימות שמבסס את החשד נגד המטפל, רף המסוכנות שלו גבוה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עורכת הדין ראניה סרוג'י מהסנגוריה ציבורית, שמייצגת את המטפל החשוד, אמרה בפתח הדיון: "הוא התקבל לעבודה במשך חודשיים, להבנתי המעון דחה לו את ההדרכה פעם אחר פעם. הוא היה צריך להתמודד עם סיטואציה מאוד קשה מבלי שיהיה אחראי, גורם מסייע או אפילו גורם רפואי זמין כדי לבדוק מה היה שם".

פרקליטתו הוסיפה: "לאור התנהגותו של החוסה במהלך הזמן הזה, לא היה מדובר בפעם ראשונה. היו מקרים בעבר, ואני מצפה שהמשטרה תבדוק את הרקע". לטענתה, מדובר בצעיר שרק התחיל ללמוד רפואה, נעדר עבר פלילי - ולכן יש לשחרר אותו ממעצר.

במשטרה, מנגד, הסבירו לבית המשפט כי קיים חשד מבוסס נגד המטפל. "למשטרה עברו חומרים ותיעוד בווידאו שמתעד אירועים מהם ניתן לראות את חלקו של החשוד ברמת האלימות", נאמר בבית המשפט. "התקבלה תלונה שביססה את החשד נגד החשוד לאחר צפייה בתיעוד. מיד לאחר מכן הועברה בקשה לתחנת טמרה והוא נעצר".

במשטרה הבהירו כי במסגרת פעולות החקירה נחקרו גם עובדי מעון נוספים והממונים על המוסד. "נלקחו עדויות, שניים שוחררו לאחר חקירתם - החקירה נגדם הסתיימה", אמר נציג המשטרה. "מדובר ברף מסוכנות גבוה ומוכח, שנובע מהתיעוד. רצף האירועים לא מוסבר".

אחות המטופל שהוכה אנושות: "חווה כבר 4 מקרים של אלימות ע"י המדריכים"

אתמול הוארך מעצרו של המטפל על ידי בית המשפט בשישה ימים. המטפל במוסד הסיעודי נעצר בחשד שהכה ופצע באורח אנוש צעיר כבן 29 שהיה מאושפז במוסד ביום שישי האחרון - חמש שנים אחרי שהותקף באותו המוסד על ידי מטפל אחר. הנהלת המעון לא הזעיקה את החוקרים מיד עם היוודע המקרה - ובני משפחתו של החולה הם אלו שיצרו קשר המשטרה.

"אחי בן ה-29 עם פיגור שכלי שוהה במעון בחיפה", סיפרה אחותו של המטופל. "ארבע פעמים הוא כבר חווה אלימות על ידי המדריכים. התקשרו אלינו אתמול בערב ואמרו לנו שהבן לא מרגיש טוב, נסענו לחיפה וראיתי את אחי משותק שבדרך כלל מדבר ומבין, לא יכול לדבר כי ככל הנראה חנקו אותו".

"המקרה קרה בשישי שעבר ורק אתמול קיבלנו מידע על זה", הוסיפה האחות. "הסרטונים אצל המשטרה והם לא מוכנים לשחרר אותם. הוא במוות מוחי מאושפז בבני ציון בחיפה. הוא לא יכול היה לדבר, אבל הוא אמר לי שחנקו אותו והרביצו לו. אחי בן אדם שמח ומאושר ואף פעם לא ראינו אותו ככה".

מהמשטרה נמסר כי "עם קבלת התלונה לפני שמונה ימים נפתחה חקירה, במסגרתה הוצאו צווים לתפיסת חומרי תיעוד ונאספו ראיות שונות ועדויות הנבחנות בימים אלה. לציין כי החשוד בהתעללות נעצר ובהתאם להתפתחות החקירה מעצרו הוארך עד יום א'. החקירה נמשכת ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת ומעבר לכך איננו מפרטים מהטעמים הברורים מחקירה מתנהלת".