שוב - אלימות נגד חולים סיעודיים: מטפל במוסד סיעודי בחיפה נעצר בחשד שהכה ופצע באורח אנוש צעיר כבן 29 שהיה מאושפז במוסד ביום שישי האחרון - שחטש שנים אחרי שהותקף באותו המוסד על ידי מטפל אחר. מעצרו של המטפל הוארך בשישה ימים. הנהלת המעון לא הזעיקה את החוקרים מיד עם היוודע המקרה - ובני משפחתו של החולה הם אלו שיצרו קשר המשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אחי בן ה-29 עם פיגור שכלי שוהה במעון בחיפה", סיפרה אחותו של המטופל. "ארבע פעמים הוא כבר חווה אלימות על ידי המדריכים. התקשרו אלינו אתמול בערב ואמרו לנו שהבן לא מרגיש טוב, נסענו לחיפה וראיתי את אחי משותק שבדרך כלל מדבר ומבין, לא יכול לדבר כי ככל הנראה חנקו אותו".

"המקרה קרה בשישי שעבר ורק אתמול קיבלנו מידע על זה", הוסיפה האחות. "הסרטונים אצל המשטרה והם לא מוכנים לשחרר אותם. הוא במוות מוחי מאושפז בבני ציון בחיפה. הוא לא יכול היה לדבר, אבל הוא אמר לי שחנקו אותו והרביצו לו. אחי בן אדם שמח ומאושר ואף פעם לא ראינו אותו ככה".

מהמשטרה נמסר כי "עם קבלת התלונה לפני שמונה ימים נפתחה חקירה, במסגרתה הוצאו צווים לתפיסת חומרי תיעוד ונאספו ראיות שונות ועדויות הנבחנות בימים אלה. לציין כי החשוד בהתעללות נעצר ובהתאם להתפתחות החקירה מעצרו הוארך עד יום א'. החקירה נמשכת ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת ומעבר לכך איננו מפרטים מהטעמים הברורים מחקירה מתנהלת".

חבר הכנסת אילן גילאון מסר בתגובה לפרסום: "לזה קוראים רחוק מהעין רחוק מהלב. תת תקצוב, אנשי צוות בשכר מינימום, הכשרות שלא נעשות כנדרש, מגנון פיקוח רופף, ופעמים רבות גם הנהלה אדישה, הפכו את המוסדות הללו לחצר האחורית של מערכת הבריאות. רק כשזה מגיע לרמות כל כך קיצוניות אנחנו פתאום שומעים על זה, אבל אלו החיים של מטופלים רבים. כבר שנים שאני מנסה לקדם הצעת חוק שתייצר מנגנון שיפקח על המוסדות הללו, אבל משרד הרווחה מכשיל אותה. אולי מתוך הזוועה החדשה שנחשפנו אליה הערב מישהו שם יתעורר".

הנהלת המוסד בחיפה מסרה בתגובה: אנו רואים בחומרה שאין גדולה ממנה מקרים מסוג זה, ומייד עם היוודע הפרטים פנינו מיוזמתנו למשטרה ולפיקוח משרד הרווחה, ונקטנו בפעולות מיידיות בקרב צוות העובדים. העובד המדובר עבד במעון פחות מחודשיים, ועם היוודע המקרה הוא הושעה באופן מיידי, ופוטר לאחר שימוע. הנהלת המוסד משתפת פעולה עם המשטרה ועם משרד הרווחה באופן מלא, מעמידה לרשותם את כלל החומרים שבידיה, ומתפללת יחד עם משפחתו להחלמתו של אפרים בן ברוך.