ברדה וחבריו בחגיגות באליפות (צילום: בן מיטלמן, חדשות 2)
אלופת המדינה בכדורגל, הפועל באר שבע | צילום: בן מיטלמן, חדשות 2

מה יעלה בגורל משחקי הכדורגל ביום המנוחה השבוע? בג"ץ, שדן בעתירה שעוסקת במשחקי כדורגל בשבת, החזיר היום (שני) את הכדור למדינה. דיון נוסף בנושא ייערך בעוד מספר חודשים. לפי הביקורת שהשמיעו השופטים נגד המדינה, התקבל הרושם שאם לא יינתן היתר לעבודה בשבת עבור הכדורגלנים בחודשים הקרובים - הרכב השופטים יפסוק נגד קיום משחקי כדורגל בשבת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השופטים ניל הנדל, נועם סולברג וענת ברון השמיעו ביקורת חריפה נגד המצב הקיים, והאשימו את נציג המדינה ב"זלזול" ו"גרירת רגליים" בטיפול בסוגייה. "אתם אומרים שמשחקים כדורגל בשבת עשרות שנים, אבל אתם שוכחים שיש מסורת ותורה של 5,727 שנים", אמר השופט סולברג.

המסר שעולה מהדיון ברור - אם המדינה לא תסדיר את הנושא, או במלים אחרות תוציא היתרי עבודה לכדורגלנים בשבת, בג"ץ יורה למדינה בפעם הבאה לאכוף אי-קיום משחקים בשבת.

היתר עבודה שכזה נמצא בסמכות ועדת השלושה - ראש הממשלה, שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר הכלכלה אלי כהן.

לפי החוק, בג"ץ לא יוכל להתערב בסוגיית הח (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
בית המשפט העליון, ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

בעוד משחקי כדורגל בשבת נערכים כבר מימי המנדט הבריטי ומאז קום המדינה, הדבר נעשה בניגוד לחוק. היתר עבודה בשבת לכדורגל מעולם לא ניתן, העוסקים במלאכה אף פעם לא ביקשו להוציא היתר כזה - וכך זה נותר חלק מהסטטוס קוו.

בשנים האחרונות מספר כדורגלנים החליטו שהם לא רוצים לשחק כדורגל בשבת: כשהם פנו לבית הדין לעבודה כנגד מנהלת הליגה כדי שלא לשחק בשבת, התברר כי מעולם לא נרשמה בקשה להיתר עבודה בשבת.