אזריה והוריו בבית המשפט (צילום: Miriam Alster/Flash90)
אזריה בדיון, היום | צילום: Miriam Alster/Flash90

ב-30 ביולי תימסר ההחלטה בערעורו של החייל אלאור אזריה על הרשעתו בהריגת מחבל ושליחתו ל-18 חודשי מאסר - וגם התשובה לערעור הפרקליטות הצבאית, שדרשה עונש כבד יותר. אזריה, שנמצא במעצר פתוח בבסיס נחשונים, אמור להשתחרר מהצבא כבר השבוע - והיום (שני) החליט בית הדין הצבאי לשחרר אותו למעצר בית מלא, לראשונה מאז נעצר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אזריה יישאר בבית הוריו ברמלה עד להכרעה בערעור, ויוכל לצאת לתפילות בבית הכנסת בליווי הוריו אושרה וצ'רלי - כך קבעה השופטת אורלי מרקמן.

קודם לכן נרשמה מחלוקת שנרשמה בדיון: עורכי הדין של אלאור אזריה רצו מעצר בית ללא תנאים מגבילים, ולאחר מכן היו מוכנים רק לכך שהתנאים המגבילים יהיו בין חצות ל-6 בבוקר ובשאר הזמן ישהה החייל במעצר פתוח.

החייל אלאור אזריה עם עורך הדין יורם שפטל (צילום: Miriam Alster/Flash90)
אזריה ושפטל, היום | צילום: Miriam Alster/Flash90

"לא יעלה על הדעת שיסתובב כאילו לא קרה כלום"

מנגד, התובע נדב וייסמן מתנגד ודורש מעצר בית מלא בתנאים מגבילים כמו בבסיס. לטענתו, "לא יעלה על הדעת שחייל שהורשע בהריגה יסתובב חופשי כאילו לא קרה כלום, כאחרון החיילים". המחלוקת, כאמור, נוגעת לזמן שנותר עד להכרעה בערעור שצפויה להינתן ב-30 ביולי, בעוד פחות משבועיים.

אזריה נמצא במעצר צבאי מאז הפיגוע בחברון בחודש מרס 2016, בסופו ירה למוות במחבל עבד אל-פתח א-שריף ששכב על הקרקע. הוא ערער, באמצעות עורך דינו יורם שפטל, על ההרשעה והעונש - וטען בין השאר להגנה מן הצדק: עו"ד שפטל טען כי חיילים שביצעו מעשים דומים לא זכו לעונש דומה.

בסוף חודש יוני התמוטט אזריה במהלך עבודות רס"ר בבסיס: אזריה פונה לבדיקות במרפאה הנמצאת בתוך הבסיס, שם עבר בדיקות שלא העלו ממצאים חריגים. שרון גל, המלווה את המשפחה מתחילת הפרשה, הוסיף אז בשיחה עם חדשות 2 Online כי "הלוחם נמצא מאז המשפט בלחץ נפשי כבד. הוא מאוכזב מאוד מתוצאות המשפט, וזה בטח השפיע עליו".

חוק התיעוד: האירועים הבולטים (צילום: בצלם, חדשות)
הירי במחבל, מרס 2016 | צילום: בצלם, חדשות

במהלך חודש יוני נקבע כי גורלו של אזריה יוכרע בבית המשפט, לאחר שפגישת גישור בין התביעה להגנה בתיק לא צלחה. הפערים בין הצדדים - התביעה, בהובלת אל"מ שרון זגגי פנחס וסא"ל (במיל') נדב ויסמן, וההגנה בהנהגת עו"ד שפטל - עדיין משמעותיים ומהותיים, ובפגישה הובן כי לא ניתן להגיע להסכמות. 

ערעורו של אזריה נפתח בתחילת חודש מאי, ארבעה חודשים אחרי הכרעת הדין. "אנחנו אומנם שני סניגורים שנלחמים על חפותו של חייל יהודי, אבל ניצבים איתנו מיליון סניגורים שמתפללים לשלומו ולחפותו של החייל אלאור אזריה", אמר עו"ד שפטל בפתח הדיון.