שני תושבי מג'דל שמס הואשמו בשנה שעברה ברצח אזרח סורי שפונה לטיפול רפואי בישראל במהלך לינץ' שתועד במצלמות. היום (ראשון), 11 חודשים לאחר כתב האישום, הושג הסדר טיעון עם השניים, לפיו הם לא יואשמו ברצח אלא בעבירות אחרות. במסגרת העסקה, שהושגה בעקבות הליך גישור, יואשם הנאשם עמל אבו סלאח בן ה-22 בהריגה ובשירה מחמוד בת ה-49 תואשם בתקיפה בנסיבות מחמירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המשפט נגד השניים הסתמך אך ורק על הסרטון בו רואים אותם תוקפים את האמבולנס בו פונו הפצועים הסורים לישראל ומכיוון שאין ראיות אחרות בתיק, התעורר קושי להרשיעם ללא עסקת טיעון.

הפרקליטות תבקש להטיל על אבו סלאח, שכבר הודה במעשיו, עונש של עד שבע שנות מאסר ועל בשירה מחמוד עונש של בין 18 ל-24 חודשי מאסר בגין התקיפה האלימה ביוני 2015, בה נהרג האזרח הסורי מונזיר חליל.

סעיף האישום שונה. מוחמד (צילום: חדשות 2)
סעיף האישום שונה. מוחמד | צילום: חדשות 2

הפצועים פונו במצב קל - והותקפו על ידי ההמון

הנאשמת מחמוד שוחחה בשנה שעברה עם חדשות 2 Online והסבירה את הסיבה לזעם בקרב הדרוזים: "אנחנו עומדים לצד האנשים שלנו ובמשך כל שנות המלחמה בסוריה לא אמרנו דבר - הורגים את ילדי הדרוזים, עוצרים את הגברים שלנו ומכים אותם אבל אונס הנשים שלנו הוא קו אדום. שכל אחד ישים את עצמו במקומן של הנשים האלה". מחמוד הודתה שהשתתפה בהפגנה אך הכחישה כי לקחה חלק בלינץ': "לא הייתי ליד האמבולנס - אני נגד הרג ונגד אלימות. אפילו אם ציפור נפגעת זה לא מוצא חן בעיניי".

שני הסורים נפצעו בקרבות מול צבא אסד והועברו לטיפול בארץ במסגרת מחווה הומניטרית של ישראל - דבר שעורר את זעמם של חלק מבני העדה הדרוזית בגולן, שמחו על כך שהפצועים נאבקים בבני העדה בסוריה.

על פי כתב האישום שהוגש לפני כשנה, הפצועים הסורים הגיעו לישראל כשמצבם קל, הם בהכרה מלאה וסובלים מפציעות ירי בגפיים. הם פונו על ידי אמבולנס צבאי שאמור היה להעביר אותם לבית החולים גליל מערבי בנהריה. כשהאמבולנס הגיע למג'דל שמס, מספר טרקטורונים חסמו את נתיב נסיעתו והחלו להתקהל במקום עשרות מתושבי הכפר.

התוקפים שברו את השמשה האחורית של האמבולנס וגרמו חתכים לפצועים בתוך האמבולנס. נהג האמבולנס הצליח להימלט מהמקום והמשיך לנווה אטי"ב, אלא שתוך דקות החלה גם שם התקהלות של עשרות אזרחים תושבי הגולן - חלקם רעולי פנים עם שרשראות ברזל, אבנים ומקלות - וגם הם חסמו את דרכו של האמבולנס והחלו להסתער.

שמשותיו המנופצות של האמבולנס
שמשותיו המנופצות של האמבולנס | צילום:

פרמדיקית ניסתה לטפל, ההמון מנע ממנה

על פי האישום, ההמון תקף את האמבולנס, ניפץ את שמשותיו, שלף את הפצועים דרך השמשה השבורה וכילה את זעמו. כשהפצוע מונזיר חליל היה מוטל על הקרקע, הצטייד הנאשם בקרש וחבט בעוצמה רבה שוב ושוב בפלג גופו העליון בכוונה להמיתו, לשון כתב האישום. לאחר מכן הוא לקח סלע והטיח אותו במותנו של הפצוע הסורי.

בשלב זה התקרבה הנאשמת וגם היא הטיחה את הסלע בפלג גופו העליון של הפצוע הסורי מספר פעמים - כך נטען בכתב האישום המקורי. פרמדיקית שהייתה באמבולנס הצה"לי ניסתה לטפל בשני הפצועים הסורים, אבל ההמונים ניסו להכשיל אותה מלעשות זאת. לבסוף, חילצו כוחות הביטחון את הפצועים מהמקום כששניהם במצב קשה עד אנוש. כשהגיעו למנחת המסוקים נקבע מותו של חליל.

בסיכומו של כתב האישום נכתב כי כתוצאה ממעשה ההמון נגרמו למנוח שבר בגולגולת, חתכים ופצעים בכל חלקי גופו. כמו כן, פורטו באישום מקרים שבהם נפצעו חיילי צה"ל שניסו לפנות את הפצועים מהמקום.