נמשכת חקירת הלינץ' שביצעו דרוזים תושבי רמת הגולן באמבולנס צה"לי שהוביל פצועים סורים לבית החולים אמש (שני), שבמהלכו נהרג פצוע סורי אחד, השני נפצע קשה ושני חיילים נפצעו קל. המערכת הפוליטית סערה, ראשי העדה מיהרו לגנות ובתווך עולות שאלות קשות על ההיערכות של צה"ל לאירוע שהיה צפוי במידה רבה. הערב פורסמו במהדורה המרכזית ממצאים של תחקיר ראשוני בצה"ל שמהם עולה כי 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות דרוזים רדפו אחרי האמבולנס שעבר במג'דל שמס והשיגו אותו ליד נווה אטי"ב. הם שברו את חלונותיו, הוציאו את הפצועים והכו אותם עד זוב דם עם מקלות ואבנים גדולות. הפצועים הסורים פונו לבית החולים רמב"ם בחיפה, ומותו של אחד מהם נקבע מאוחר יותר. נגד ורופא צבאי שהיו באמבולנס נפצעו קל ופונו אף הם לקבלת טיפול.

"אחד מהאזרחים הסורים נפצע בירך והשני נפגע בראשו לאחר שזרקו עליו אבנים", שחזרה שוש צואלה, נהגת אמבולנס נוסף שהגיע לאזור. "הם משכו את הפצועים מהאמבולנס, זרקו עליהם אבנים ושברו את הרכב. הם רצו להרוג אותם. ניסו לעשות לינץ אבל לא הצליחו, הוצאנו אותם בחיים".

 

שמחה במג'דל שמס

 

כוחות משטרה גדולים פינו את המתקהלים וסגרו את האזור. לאחר התקרית החלו חגיגות ברחובות מג'דל שמס, שם יצאו תושבים בריקודים, קראו קריאות שמחה והניפו דגלים. 

 

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט גינה את תקיפת חיילי צה״ל והפצועים הסורים ברמת הגולן ואמר כי "לא ייתכן שחיילי צה״ל ופצועים יותקפו על ידי אזרחי ישראל״. איזנקוט קיים הערכת מצב בהשתתפות אלוף פיקוד הצפון במהלכה קיבל פרטים על האירוע ומסר הנחיות להמשך.

 

בהתייחסות לאירוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מדובר באירוע חמור. לא ניתן לאף אחד לקחת את החוק לידיים ונמצה את הדין עם מפירי החוק". ראש הממשלה קרא גם למנהיגי הדרוזים לפעול לאלתר להרגעת הרוחות.

 

ראש העדה הדרוזית בישראל השייח' מואפק טאריף גינה בתוקף את המעשה. "זאת לא דרכנו ואנחנו כואבים את אשר קרה", אמר. "זה מעשה נפשע, שבוצע על ידי אנשים פורעי חוק ועל הרשויות לפעול". בעקבות האירוע יתקיים מחר בקבר יתרו שבצפון כנס חירום של בכירי העדה הדרוזית בישראל.

 

שמשותיו המנופצות של האמבולנס
"ניסו לפגוע בפצועים" | צילום:

 

תקיפה שנייה תוך יממה

אתמול לפנות בוקר (שני) הותקף באבנים אמבולנס צבאי אחר שהוביל פצוע סורי מאזור הגבול בגולן לבית החולים בנהריה. התקיפה התרחשה סמוך לכפר הדרוזי חורפיש על ידי מספר תושבים מקומיים.

התושבים ניסו לחסום את דרכו של האמבולנס, אך נהג הרכב הצה"לי הצליח להימלט לתחנת המשטרה הסמוכה במעלות, משם המשיך עם ליווי משטרתי לבית החולים. לא היו נפגעים בקרב נוסעי האמבולנס, אך אחד התושבים המקומיים, בן 54, נפגע בינוני במהלך האירוע.

תיעוד הלינץ' ברמת הגולן
"ניסיון לינץ' בפצועים" | צילום:

במשטרה אמרו כי מספר תושבים שהתגודדו ביציאה מהכפר חסמו את דרכו של האמבולנס וביקשו לבדוק את יושביו. נהג הרכב הצבאי החל לנסוע מהמקום, כששני כלי רכב אזרחיים מנסים לחסום את דרכו, תוך השלכת אבנים לעברו.