משה קצב
"מיואש לגמרי ושבור". קצב | צילום: נתי שוחט / פלאש 90

שירות בתי הסוהר החליט היום (חמישי) לתגבר את האבטחה סביב הנשיא לשעבר משה קצב מחשש שינסה לפגוע בעצמו, זאת בעקבות ההידרדרות במצבו הנפשי לאחר החלטת ועדת השחרורים שליד בתי הסוהר שלא להורות על קיצור עונשו. "אני מיואש לגמרי ושבור", אמר קצב המרצה עונש מאסר בכלא מעשיהו בגין אונס ועבירות מין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש לי את הרושם שעד לא יראו את הגופה שלי שותתת דם ברחובות העיר לא ירפו ממני", אמר קצב בשיחת טלפון למקורביו במהלך היום. "הסכמתי לכל התנאים ולכל המגבלות שהציבו בפניי. מעולם לא הציעו לי תוכנית טיפולית בתוך הכלא שהתנגדתי לה. אני לא יודע איך לאסוף את השברים".

בעקבות אמירות אלו, ובשל הסימנים שהעידו על ההידרדרות במצבו הנפשי של קצב, הוחלט בשב"ס להדק את האבטחה סביבו, זאת מחשש שינסה לשים קץ לחייו. מאז שהוחלט שלא לשחררו, הוצמד לו סוהר שישגיח עליו 24 שעות ביממה ויעקוב אחר מצבו עד שיחול שינוי במצבו הנפשי.

מוקדם יותר היום, המתלוננת א' ממשרד התיירות, שעל בסיס טענותיה הורשע הנשיא לשעבר משה קצב בשני מעשי אונס ומעשה מגונה בכוח, הביעה שביעות רצון מהחלטת ועדת השחרורים לדחות את בקשה ולהשאירו בכלא. "היא חשה הקלה וקורת רוח לנוכח ההחלטה", אמר עורך דינה דניאל סרור.

"עבריין מין שפגע בנשים רבות ואינו מסוגל להביע חרטה ולהפנים את חומרת מעשיו, אינו זכאי לכל הקלה בעונשו", מסר עו"ד סרור בשמה של א'. "הדברים נכונים עוד יותר כשמדובר במי שניצל את מעמדו הרם לפגוע בנשים הנתונות למרותו".

"השיקום אמור להתחיל בתוך בית הסוהר"

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר החליטה אחר הצהריים פה אחד לדחות את בקשתו של משה קצב, שהורשע באונס ובעבירות מין נוספות, לניכוי שליש מעונשו. בהחלטתם הדגישו חברי הוועדה כי "תחילתו של טיפול אמורה להית בין כתלי בית הסוהר" וכי לא נכון לבחון את השלכות הטיפול רק לאחר השחרור מהכלא. הם הוסיפו כי השתכנעו שקצב "מוכן להתחיל בתהליך טיפול ומתחיל להבין את הבעייתיות שבהתנהלותו בעבר".

פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר, הבהיר כי בכוונתם לערער על החלטת ועדת השחרורים. "זה יום קשה ועצוב, יום של כפירה בעקרון השוויון של כולם בפני החוק", אמר. "זו החלטה לא צודקת והנושא יוכרע בבית משפט מחוזי". עו"ד אמיר אף האשים כי מספר חברות כנסת ניסו להשפיע על ההחלטה וניסו ליצור קשר עם חברי הוועדה - "דברים שאסור שיקרו במדינת חוק".

אתמול הביע קצב תקווה שהוועדה תחליט על ניכוי שליש מעונשו. "לראשונה אני אופטימי לגבי השחרור מהכלא", אמר בשיחה שניהל מהכלא עם מקורבו. "אני מקווה לחזור לחיים שקטים ורוצה לחזור לחיק בני משפחתי וחבריי. הגיעה השעה לצאת, עברתי עשר שנים קשות של סבל, אני מקווה שיניחו לי לחיות את שארית חיי הרחק מעין הציבור".

בחודש שעבר הציגה הרשות לשיקום האסיר חוות דעת דרמטית, שכללה המלצה לשחרורו המיידי של הנשיא לשעבר, לאחר שגיבשה עבורו תכנית שיקום חדשה. מדובר היה בעמדה הפוכה לזו שהציגה רק מספר חודשים קודם לכן. השינוי הדרמטי בעמדת הרשות לשיקום האסיר התקבלה לאחר מפגש עם קצב בבית הסוהר, שבמהלכו הבחינו במה שהגדירו כ"סדק בחומת ההכחשה" שלו בנוגע לעבירות שבגינן הורשע. ברשות העריכו כי הסדק הזה יוכל להוביל לכך שבתום תהליך השיקום, קצב יכיר בעבירות שביצע ויקבל עליהן אחריות.