זירת הטביעה, לפני כחודשיים (צילום: דוברות מד"א, חדשות)
זירת האירוע באילת | צילום: דוברות מד"א, חדשות

למרות שחוות הדעת הפסיכיאטרית קבעה כי האם שהטביעה למוות את בנה בן ה-4 לפני חודשיים באילת, אינה יכולה לעמוד לדין בשל מצבה הנפשי - בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע היום (ראשון) כי היא אכן ביצעה העבירה. כלומר, היא לא הורשעה וזוכתה במישור הפלילי, אך בית המשפט שלח אותה לתקופת אשפוז פסיכיאטרי מקסימלית של עד 25 שנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מפרקליטות מחוז דרום נמסר בתגובה לקביעה: "בית המשפט המחוזי בב"ש קבע כי הנאשמת ביצעה את העבירה, אך בגלל מצבה הנפשי לאור חוות הדעת הפסיכיאטרית לפיה היא אינה כשירה לעמוד לדין ואינה אחראית למעשיה, הורה בהסכמת הצדדים על זיכויה מחמת אי שפיות ועל אשפוזה לתקופה המקסימלית של עד 25 שנה".

עו"ד נתנאל לגמי ואלכסיי גלפגט מהסניגוריה הציבורית שייצגו את האם מסרו: "מדובר בטרגדיה נוראית. מאז האירוע האם נמצאת במצב נפשי קשה ביותר. אנו מברכים על ההחלטה האנושית ומקווים שהטיפול הרפואי יוכל לסייע לה".

לפני כחודש פורסמה חוות הדעת הפסיכיאטרית הסופית - לפיה: האם אינה כשירה לעמוד לדין ואינה אחראית למעשיה. גם חוות הדעת הראשונית זמן קצר אחרי האירוע קבעה כי מצבה הנפשי מעורער. הדוח הסופי שהוגש חיזק את הקביעה הזאת.

עם זאת, הפרקליטות הגישה נגדה כתב אישום בגין רצח במטרה להביא לכך שהיא תאושפז זמן ממושך יותר כי יהיה נגדה אישום פלילי. במקביל, בית המשפט קבע כי גופת הילד תועבר לאוקראינה לקבורה.

האירוע התרחש ב-11 בפברואר, אז דווח כי אישה בת 27 הטביעה את בנה במקלחת. הפעוט פונה לבית החולים במצב קשה אך כעבור זמן קצר נקבע מותו בבית החולים. מכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז דרום עולה כי האם החליטה להטביע את בנה לאחר שחששה כי הוא יילקח ממנה.

"המשיבה, כעולה מחומר הראיות, המיתה בדם קר את המנוח, פעוט כבן 3 ו-9 חודשים, כאשר הטביעה אותו באמבטיה בביתם, לאחר שמילאה את האמבטיה לתכלית זו, ובהחזיקה את ראשו מתחת לפני המים למשך 2-3 דקות", נכתב בכתב האישום.

האירוע התרחש לפני שבועיים, אז דווח כי אם הטביעה את בנה בן ה-4 במקלחת ופצעה אותו קשה. רק לאחר מכן הודיע בית החולים שהפעוט מת מפצעיו. עם מעצר האם התקשו החוקרים לבצע את החקירה בשל מצבה הנפשי הקשה והרעוע, אך כעבור זמן מה בוצעה חקירה באזהרה והוחלט להאריך את מעצרה.

ה‏פרטים על הרקע ומצבה הנפשי של האם העלו סימני שאלה מטרידים: האם גורמים בסביבתה ואנשי מקצוע סיפקו מענה? האם היה ניתן למנוע את הטרגדיה? כל זאת משום שהתברר שהאם ניסתה להתאבד קודם לכן.