שרה נתניהו (צילום: החדשות)
טענות חדשות נגד רעיית רה"מ | צילום: החדשות

שעות לאחר ששרה נתניהו הודתה והורשעה בעבירה פלילית שבוצעה לפני מספר שנים במעון ראש הממשלה, פורסמו הערב (ראשון) במהדורה המרכזית טענות חדשות על עובדי ניקיון  נגד רעיית ראש הממשלה. המכתב מתוך משרד ראש הממשלה שנחשף הערב נשלח לפני פחות משלושה חודשים - ושופך אור על התאגדות העובדים ודרישתם להפסיק את ההתנהלות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ב-19 במרס היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו שלחה מכתב - יחד עם החשב איציק דוידיאן - למנכ"ל משרד ראש הממשלה המתפטר יואב הורביץ. לפי המכתב, עובדים התלוננו שרעיית ראש הממשלה מכריחה אותם לעבוד בשבתות וכופה עליהם לעבוד אחרי שעות העבודה: לפי הטענות, הם החתימו כרטיס ואז היא כפתה עליהם להישאר שעות נוספות.

מתוך המכתב שנשלח (צילום: חדשות)
מתוך המכתב שנשלח | צילום: חדשות

העובדים התאגדו והתלוננו על התעמרות' וטענו שמדובר בפעילות בניגוד לחוק האוסר על עבודה בשבת וכפיית עבודה ללא תשלום על עובדים חלשים ומוחלשים, "שקופים" - וכל זאת בשבועות ובחודשים האחרונים.

1124718 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

במכתב שנשלח ליואב הורביץ נכתב: "בפגישה שהתקיימה אצל חשב המשרד ביום 10.3.2019 הועלו על ידי נציגי החברה טענות מטרידות ביותר בנוגע להעסקתם של עובדי הניקיון במעונות ראש הממשלה".

1124725 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

"לאור חומרת הדברים, נבקש להביא בפנייך את עיקריהם: לפי הנטען, באחד מסופי השבוע אשר קדמו לפגישה, התעורר אצל רעיית ראש הממשלה צורך דחוף בהגעת עובדת ניקיון למעון הרשמי ביום שבת. לאחר שניסיונות לאתר נציג מהחברה לא צלחו, נשלח עובד במשרת אמון לביתה של אחת מעובדות הניקיון במטרה להביאה לעבודה במעון. העסקת עובד בשעות המנוחה השבועית אסורה בתכלית, אלא אם ניתן לכך היתר מאת שר הכלכלה".

1124732 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
1124739 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
1124746 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

עוד נכתב: "לפי הנטען, דיווחי השעות של עובדי הניקיון אינם משקפים נאמנה את שעות עבודתם בפועל, וזאת היות ופעמים רבות, בשל בקשות מפורשות מצד רעיית ראש הממשלה, הם נדרשים להישאר לעבוד לאחר מכן. לפי הנטען בתום שעות התקן המותרות לאותו היום, עובדי הניקיון מחתימים כרטיסים, כך שלכאורה הם 'עומדים' במגבלות השעות הרלוונטיות לעניין, אך הלכה למעשה הם לא מסיימים את משמרתם וממשיכים לעבוד לאחר מכן".

1124753 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

היועצת המשפטית הוסיפה: "נבקש להדגיש כי מלבד הפגיעה הקשה בזכויותיהם של העובדים בשל העסקתם מעבר למכסות השעות המותרות על פי חוק ועל פי הסגם ההתקשרות, העובדים כלל אינם מקבלים תשלום עבוד שעות עבודה אלו! הדבר מהווה לא רק הפרת חוק אלא גם ניצול בוטה של עובדים מוחלשים ממילא".

שלומית ברנע-פרגו (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
שלומית ברנע-פרגו | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות
יואב הורביץ עם נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
יואב הורביץ עם נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

מטעם משפחת נתניהו נמסר בתגובה לטענות: "לא היו דברים מעולם. חבל שיש מי שטרם השלימו עם כך שמסע הציד נגד שרה נתניהו נגמר בלא כלום".