סמוטריץ' ימונה היום לשר? (צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות)
סמוטריץ' יגן על נתניהו מהעמדה לדין? | צילום: רויטרס, פלאש 90, חדשות

על רקע הדיווחים שפורסמו הבוקר (שני) על ההפיכה שמתכננים בליכוד ובאיחוד מפלגות הימין במערכת המשפט, יו"ר האיחוד הלאומי-תקומה בצלאל סמוטריץ', שדורש לעצמו את תיק המשפטים, הצהיר: הדמוקרטיה נגנבה - ואנחנו בסך הכול נחזיר אותה לעם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשרשרת ציוצים שפרסם בטוויטר הוא כתב: "קורא את זעקות השבר של השמאל כאן... ושואל את עצמי האם עד לפני שלושים שנה לא היתה כאן דמוקרטיה?! האם חיים כהן, ולנדוי, ואגרנט, ושמגר לא היו דמוקרטים?! לא ידעתי שאהרון ברק המציא את הדמוקרטיה... הוא גנב אותה ואנחנו בסך הכל נחזיר אותה לעם. זה הכל".

סירב לשמש כשר זמני. לוין (צילום: פלאש 90, חדשות)
המסמך יוצג כתנאי לכניסה לממשלה? נציג הלי | צילום: פלאש 90, חדשות

על פי הפרסומים בעיתונים ישראל היום והארץ - במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, הליכוד ואיחוד מפלגות הימין נערכות יחד לגל של חקיקה בכנסת הבאה שתגביל משמעותית את בית המשפט וגם תקדם פסקת התגברות מורחבת שתמנע בין היתר גם אפשרות להעמיד לדין את נתניהו. על פי הארץ, נתניהו מתכוון לצרף להסכמים עם השותפות לקואליציה ולקווי היסוד של הממשלה "נספח משפטי", שיכלול את תוכניתו לרפורמות במערכת המשפט. הוא גם מתכוון לקדם בכנסת הקרובה הצעת חוק שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב לא רק בנושאי חקיקה אלא גם בהחלטות מינהליות של הממשלה, השרים או הכנסת.

נציג איחוד הימין ח"כ סמוטריץ' (צילום: החדשות)
נציג איחוד הימין ח"כ סמוטריץ' | צילום: החדשות

ההצעה, כך לפי הפרסום, נועדה למנוע את העמדתו לדין של נתניהו שחשוד בשלושה תיקים של שחיתות ושנגדו יוגש כתב אישום בכפוף לשימוע ותאפשר להפוך החלטה של העליון להסיר את חסינותו, אם תתקבל. החקיקה, שתרחיב את פסקת ההתגברות שכבר נידונה בעבר, תעמיד למעשה את החלטותיהם של נבחרי הציבור מעל לביקורת של בית המשפט - צעד שעד כה נמנע נתניהו מלתמוך בו באופן פומבי.

על פי פרסום נוסף בנושא בישראל היום, המהפכה שמתכננות הליכוד ואיחוד מפלגות הימין במערכת המשפט נידונה במסמך שכולל 16 סעיפים שונים ושכותרתו: "משילות ומשפט". המסמך חובר על ידי איחוד מפלגות הימין ובימים האחרונים מתקיים דיון על סעיפיו בין נציגיה לבין צוות המשא ומתן של הליכוד.

שובר שתיקה, שוב (צילום: החדשות)
גנץ נגד נתניהו: חציית קו אדום | צילום: החדשות

נציג איחוד מפלגות הימין, ח"כ בצלאל סמוטריץ', ונציג הליכוד, השר יריב לוין - ששניהם הצהירו כי בכוונתם להיות שר המשפטים הבא - קיימו כמה פגישות בנושא. נוסף על הדיונים בין השניים, בכוונת הליכוד להציג לכלל סיעות הקואליציה הבאה מסמך מפורט כנספח להסכמים, וזאת על מנת להבטיח את הרוב שדרוש להעברת הרפורמה. נתניהו מכיר את כלל הסעיפים, אך לפי הפרסום טרם אישר את כולם.

גנץ: "דילים שמטרתם פגיעה בשלטון החוק"

בין הסעיפים שנדונו בימים האחרונים לפי ישראל היום: סעיף שנוגע לפסקת התגברות כך שתאפשר לכנסת להחזיר חוקים שבג"ץ פסל על בסיס חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו; סעיף הנוגע לשינוי שיטת מינוי השופטים, שבמסגרתו יתקיים שימוע לפני מינוי השופטים, והממשלה תשמש הגוף הממנה; שינוי הרכב בית המשפט העליון, כך שמספר השופטים הנוכחי יגדל בארבעה נוספים, והגבלת כהונת השופטים ל־12 שנים; הגבלות על זכות העמידה, שיביאו לביטול העותרים הציבוריים בבג"ץ, ויקבעו שרק הנפגע הספציפי יוכל לעתור ולבקש סעד מבית המשפט העליון; צמצום עילת הסבירות, שבמסגרתו הקואליציה תעביר חוק שיאסור על בג"ץ לפסול חוקים והחלטות של נבחרי ציבור, ובהם הכנסת, הממשלה וראשי ערים, בטענה של חוסר סבירות; ותיקון לתקנון עבודת הממשלה, כך שהיועץ המשפטי לממשלה לא יורשה להגביל את עבודת הממשלה אלא רק לייעץ לה משפטית.

הליכוד: "פרשנות מגמתית ומטעה"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ מסר: "צפינו מראש כי ביבי יעשה כל שביכולתו בכדי לבנות לו קואליציה של מבצר משפטי, אך זילות שכזו בשלטון החוק היא חציית קו אדום שעליה לא נעבור בשתיקה. לא ייתכן שנרקמים דילים שמטרתם פגיעה בשלטון החוק וערעור יסודות הדמוקרטיה עבור ראש ממשלה שתלויים נגדו 3 כתבי אישום. ביבי, אני יודע שציפית שנקבל זאת בכניעה אבל העלמת עין זה הקטע שלך - לא שלנו".

מהליכוד נמסר בתגובה: "במסגרת המשא ומתן הקואליציוני עולות הצעות שונות על ידי השותפות הקואליציוניות של הליכוד, לרבות בתחום השבת האיזון בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. הפרסומים הסנסציוניים בתקשורת כוללים גם הצעות שלא נידונו, ופרשנות מגמתית ומטעה שנועדו למנוע כל ניסיון להחזיר את האיזון בין הרשות המחוקקת שנבחרה על ידי העם, לבין הרשות השופטת. העיקרון שימשיך להנחות את הליכוד הוא שמירה על בתי משפט עצמאיים וחזקים, אך אין זה אומר שבית המשפט הוא כל יכול".