הפטום זרהום, קורבן הלינץ' בבאר שבע (צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות)
מתוך תיעוד הלינץ' בבאר שבע | צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות

פרסום ראשון - תפנית נוספת במשפט הלינץ' בבאר שבע: תלונה הוגשה היום (שני) למח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) בדרישה לחקור טענה לניסיון טיוח והעלמת ראיות בפרשה. עורך דינו של לוחם גולני עמיחי שמבה, שמואשם בגרימת חבלה בכוונה מחמירה לנתין הזר הפטום זרהום ז"ל, טוען כי גורמים ביחידה החוקרת טייחו והעלימו לכאורה חלקים מתיעוד האירוע ומהפציעה של חייל צה"ל נוסף בתקרית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשפט נגד שמבה ונאשמים נוספים בעקבות הפיגוע והלינץ' בתחנה המרכזית בבאר שבע באוקטובר 2015 ממשיך להתנהל: במהלך הפיגוע נרצח חייל צה"ל עומרי לוי ז"ל וחייל נוסף - דניאל הרוש, שנפצע מחמישה כדורים שלטענתו נורו על ידי שוטר. במוקד הפנייה למח"ש של עו"ד איתמר ברקאי, המייצג את שמבה, עומדת הטענה שהיחידה החוקרת העלימה תיעוד שהיה עלול לסבך אותם.

המשטרה התבקשה להעביר חומרי חקירה ובהם תיעוד מצלמות האבטחה שמציגות בין היתר ירי שוטרים, כך לטענת הפרקליט. עו"ד ברקאי כתב בפנייתו למח"ש כי בחומרים שהמשטרה העבירה לפרקליטות ואליו, כמי שמייצג נאשם, חסרים באופן מפתיע הקטעים שבהם נראים מי שיורים לעבר האזרחים והחיילים - רגעים שלדבריו במהלך החקירה נאמר כי תועדו במצלמות אבטחה.

עו"ד איתמר ברקאי
עו"ד איתמר ברקאי | צילום:

לטענת פרקליטו של שמבה מדובר בטיוח לכאורה של המשטרה וניסיון להעלים ראיות שמראות פעולות פסולות של שוטרים במהלך הארוע. לדבריו, סרטונים אלה חשובים בעבור שמבה שכן לטענתו הם מתעדים בין היתר לא רק את זהות היורה בדניאל הרוש - אלא גם את התנהלותו של שמבה באירוע ותיעוד מעשיו עשוי להוכיח את חפותו.

"במסגרת ניהול ההליך, נמסרו עדויות בדבר התנהלות מטרידה במיוחד - ואשר ככל שתתברר - כנכונה הרי שאף עולה לכאורה כדי התנהלות פלילית מצד גורמים בימ"ר נגב", כתב עו"ד ברקאי, שהבהיר כי החשד הוא שהפעולות בוצעו על מנת "לכסות ולחפות על התנהלות פסולה של שוטר/ים אשר הביאה לתוצאה של פציעתו האנושה של חייל צה"ל מירי שבוצע כלפיו שלא לצורך ובניגוד לכל דין. התנהלות זו, ככל שתתברר כנכונה, יש בה בכדי לפגוע באופן אנוש בהגנתו של מרשי, שכן המדובר בראיות המבססות את טענותיו לחפותו". 

"העובדה שחלק מאותו תיעוד 'חסר' קשור באופן 'מקרי' דווקא לזמנים קריטיים ורלוונטיים לעניינו של דניאל ולמצלמות אשר תיעדו את זירת ההתרחשות בה שהה ונורה, מגבירה
את החשש כי נעשה ניסיון להעלמה לכאורה של ראיות אלה", הוסיף עורך הדין.

מהמשטרה נמסר הערב בתגובה: "אנו מנועים מלהתייחס להליך משפטי שעדיין מתנהל, כמו גם לחקירה המתנהלת במח"ש, ואנו נשיב לטענות בבית המשפט באמצעות הפרקליטות כמקובל.נציין כי לאחר סיום החקירה במשטרה כלל חומרי החקירה הועברו לידי הפרקליטות, וכל ניסיון לטעון אחרת מופרך וחוטא לאמת".