שרה נתניהו, רעיית רה
"אישום מופרך". רעיית רה"מ | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

פרקליטי רעיית רה"מ מגיבים לכתב האישום החמור: שעות לאחר שהוגש כתב האישום נגד שרה נתניהו, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים, פרקליטיה טוענים היום (חמישי) כי מדובר באישום "מופרך והזוי". באי כוחה של שרה נתניהו -עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, ד"ר יוסי כהן ועמית חדד - הוסיפו וטענו: "כעת נוצרה הזדמנות להטיל אלומת אור על העובדות לאשורן. אנו בטוחים שבסופו של דבר הצדק, האמת וההיגיון ייצאו לאור".

לקריאת כתב האישום המלא נגד שרה נתניהו

בתגובה מטעמה של רעיית ראש הממשלה לאישום בפרשת המעונות כתבו עורכי הדין: "פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות. לא היו פה שום מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או כל עבירה שהיא. רעיית ראש הממשלה שאינה עובדת ציבור, כלל לא הכירה את הנהלים ויצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף כשנשאלה בעניין זה. רעיית ראש הממשלה היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו בבית המשפט בהרצליה".

עוד נטען בתגובה הרשמית: "משפחת נתניהו היא לא זו שצרכה את עיקר המזון והחמגשיות, אלא אנשים רבים אחרים, לרבות עובדי הבית. הסכום כולל גם אירוח אורחים רשמיים מהארץ ומהעולם, לרבות ארוחות דיפלומטיות עם מנהיגים שאמורות להיות ממומנות מתקציב אחר, ושגם אותן 'הלבישו' על הגברת נתניהו. אבל האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שגם מי שכתב אותו מודה שהוא בלתי חוקי. נוהל המבשלת נכתב בחטף על ידי שלושה פקידים חסרי סמכות, במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו לתפקיד ראש הממשלה במרס 2009".

"נתונים שגויים ומסולפים"

פרקליטיה של רעיית ראש הממשלה הדגישו כי "הנוהל מעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת שהיא הגורם היחיד המוסמך על פי חוק יסוד הממשלה, לקבוע מה מותר ומה אסור במעון ראש הממשלה. כתב אישום שמתבסס על נוהל לא חוקי, לא יכול להחזיק מים. לעומת זאת וועדת הכספים של הכנסת כן קבעה, בהתבסס על חוק יסוד הממשלה, שכל הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה ישולמו על ידי המדינה, כפי שנקבע גם לגבי בית הנשיא".

לדבריהם, "לא רק שכתב האישום מתבסס על טענות שקריות ועל נתונים שגויים ומסולפים, הוא מתבסס כולו על נוהל פסול ובלתי חוקי שהוחל במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו ועבורו בלבד".

מתוך כתב האישום: "שרה נתניהו וסיידוף יצרו מצג שווא"

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ונגד סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף בפרשת המעונות. השניים מואשמים בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. סיידוף מואשם גם בעבירות זיוף בידי עובד ציבור שנעשו בקשר למימון הוצאות פרטיות במעונות ראש הממשלה.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט לאמץ את המלצת הפרקליטות ואת המלצת פרקליט המדינה שי ניצן ודחה את הטענות של עורכי דינה של נתניהו שהשמיעו בשימוע. רעיית ראש הממשלה תעמוד לדין בגין המעשים והעבירות המיוחסים לה. במקביל, החליט פרקליט מחוז ירושלים לדחות את טענות בא כוחו של סיידוף בשימוע, ולהעמידו לדין, וזאת גם על דעת פרקליט המדינה.

גם שרה נתניהו מעורבת
תועמד לדין. שרה ובנימין נתניהו, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

על פי כתב האישום, נתניהו פעלה יחד עם סיידוף כדי להשיג במרמה את מימון המשרד להזמנת מאות ארוחות ממסעדות, בשווי כולל של יותר מ-350 אלף שקלים, וזאת תוך עקיפה מכוונת של הנהלים שאסרו להזמין ארוחות מוכנות, במקביל להעסקת מבשלת במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. לטובת השגת המימון, נתניהו וסיידוף יצרו מצג שווא כלפי המשרד כאילו במעון לא מועסקת מבשלת - וזאת למרות שבפועל הועסקו במעון מבשלות לאורך כל התקופה המדוברת. המבשלות שהתקבלו לעבוד במעון הועסקו כעובדות ניקיון, באופן שאיפשר לנתניהו לטעון כי אין במעון שירותי בישול.

בין היתר הזמינה נתניהו מדי חודש החל מאפריל 2009 ועד מרס 2013 ארוחות מדי חודש בשווי שנע מ-444 שקלים ל-26,061 שקלים. היא הזמינה משלל מסעדות שף בירושלים וכן ממלון בבירה. בין היתר השפים שהועסקו במעון על ידי נתניהו הם שלום קדוש, ליאור חפצדי שהוזמנו מספר פעמים וכן אבי לוי, שהוזמן לבשל בארוחת צהריים משפחתית של נתניהו לרגל יום הולדתו של אבנר.

יואשם במקביל, עזרא סיידוף
מואשם בשורת עבירות. סיידוף | צילום: עמית ולדמן, החדשות

לסיידוף מיוחסים בכתב האישום מעשים ואישומים נוספים: בין היתר מיוחסות לו עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וזיוף בידי עובד ציבור, בקשר להעסקת שפים לאירוחים פרטיים, והעסקת מלצרים במעון הרשמי של ראש הממשלה, במסגרתן פעל לכך שיזויפו דוחות נוכחות וחשבוניות על מנת שיאושרו לתשלום על ידי משרד ראש הממשלה.

כתב האישום עסק גם בפרשת החשמלאי שלגביו נטען שהועסק במעון הפרטי של נתניהו בקיסריה, למרות שמינויו נפסל בשל קרבתו למשפחת נתניהו. באשר לפרשה זו, מיוחסות לסיידוף עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וזיוף בידי עובד ציבור, שבוצעו על ידו על מנת לעקוף את החלטת הגורמים המוסמכים במשרד ראש הממשלה שאסרה להיקשר עם חשמלאי מסוים לביצוע תיקונים במעון הפרטי של ראש הממשלה. לפי כתב האישום, בפרשה זו היטה סיידוף את הליכי המכרז ופעל במרמה לאישור תשלום על סמך פירוט כוזב של תאריכים ועבודות אותן ביצע כביכול החשמלאי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו