פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ונגד סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף בפרשת המעונות. השניים מואשמים בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. סיידוף מואשם גם בעבירות זיוף בידי עובד ציבור שנעשו בקשר למימון הוצאות פרטיות במעונות ראש הממשלה.

לקריאת כתב האישום המלא נגד שרה נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט לאמץ את המלצת הפרקליטות ואת המלצת פרקליט המדינה שי ניצן ודחה את הטענות של עורכי דינה של נתניהו שהשמיעו בשימוע. רעיית ראש הממשלה תעמוד לדין בגין המעשים והעבירות המיוחסים לה. במקביל, החליט פרקליט מחוז ירושלים לדחות את טענות בא כוחו של סיידוף בשימוע, ולהעמידו לדין, וזאת גם על דעת פרקליט המדינה.

על סמך מצג השווא, שפים הוזמנו על ידי נתניהו לבשל במעון

על פי כתב האישום, נתניהו פעלה יחד עם סיידוף כדי להשיג במרמה את מימון המשרד להזמנת מאות ארוחות ממסעדות, בשווי כולל של יותר מ-350 אלף שקלים, וזאת תוך עקיפה מכוונת של הנהלים שאסרו להזמין ארוחות מוכנות, במקביל להעסקת מבשלת במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. לטובת השגת המימון, נתניהו וסיידוף יצרו מצג שווא כלפי המשרד כאילו במעון לא מועסקת מבשלת - וזאת למרות שבפועל הועסקו במעון מבשלות לאורך כל התקופה המדוברת. המבשלות שהתקבלו לעבוד במעון הועסקו כעובדות ניקיון, באופן שאיפשר לנתניהו לטעון כי אין במעון שירותי בישול.

רעיית רה
תועמד לדין. שרה נתניהו, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

בין היתר הזמינה נתניהו מדי חודש החל מאפריל 2009 ועד מרס 2013 ארוחות מדי חודש בשווי שנע מ-444 שקלים ל-26,061 שקלים. היא הזמינה משלל מסעדות שף בירושלים וכן ממלון בבירה. בין היתר השפים שהועסקו במעון על ידי נתניהו הם שלום קדוש, ליאור חפצדי שהוזמנו מספר פעמים וכן אבי לוי, שהוזמן לבשל בארוחת צהריים משפחתית של נתניהו לרגל יום הולדתו של אבנר.

לסיידוף מיוחסים בכתב האישום מעשים ואישומים נוספים: בין היתר מיוחסות לו עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וזיוף בידי עובד ציבור, בקשר להעסקת שפים לאירוחים פרטיים, והעסקת מלצרים במעון הרשמי של ראש הממשלה, במסגרתן פעל לכך שיזויפו דוחות נוכחות וחשבוניות על מנת שיאושרו לתשלום על ידי משרד ראש הממשלה.

יואשם במקביל, עזרא סיידוף
מואשם בשורת עבירות. סיידוף | צילום: עמית ולדמן, החדשות

כתב האישום עסק גם בפרשת החשמלאי שלגביו נטען שהועסק במעון הפרטי של נתניהו בקיסריה, למרות שמינויו נפסל בשל קרבתו למשפחת נתניהו. באשר לפרשה זו, מיוחסות לסיידוף עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וזיוף בידי עובד ציבור, שבוצעו על ידו על מנת לעקוף את החלטת הגורמים המוסמכים במשרד ראש הממשלה שאסרה להיקשר עם חשמלאי מסוים לביצוע תיקונים במעון הפרטי של ראש הממשלה. לפי כתב האישום, בפרשה זו היטה סיידוף את הליכי המכרז ופעל במרמה לאישור תשלום על סמך פירוט כוזב של תאריכים ועבודות אותן ביצע כביכול החשמלאי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו