הודעת השמחה על מות בנקי (צילום: חדשות)
הודעת השמחה על מות בנקי | צילום: חדשות

בירך על מות נערה - וקיבל עונש סמלי בלבד: שופט בית משפט השלום באשקלון הטיל היום (חמישי) על גלעד קליינר קנס על סך 180 שקלים, לאחר שהביע בפומבי שמחה על מותה של שירה בנקי ז"ל, שנרצחה במצעד הגאווה ב-2015. בגזר הדין, השופט החתים את קליינר על התחייבות שלא יעבור את העבירה בשנית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתחילה, בפרקליטות ביקשו לשלוח את קליינר למאסר בפועל. השופט נחמיאס פסק, בהחלטה תקדימית, כי המדינה תספק את כל המידע באשר להתנהלותה בעניין סגירת תיקים של ערבים ופעילי שמאל שהביעו שמחה על מות מתנחלים וחרדים.

לאור זאת, הסכימה הפרקליטות להגיע להסדר טיעון, בו נמחקו שלושה אישומים של הסתה ושני סעיפים של הפרת הוראה חוקית. במסגרת ההסדר חזרה בה הפרקליטות מהדרישה להטיל על קליינר עונשים של מאסר או עבודות שירות, ואף מהדרישה להטיל עונש מאסר ולבצע עבודות שירות.

שירה בנקי ז"ל (צילום: חדשות)
שירה בנקי ז"ל | צילום: חדשותבעקבות זאת, גזר השופט על הנאשם קנס בסך 180 שקלים ודרש התחייבות שלא יעבור על אותה עבירה. כמו כן הוא קבע כי קליינר יעמוד לצו מבחן ויצטרך להגיע לפגישות שבועיות אצל קצינת מבחן.

עורך דין איתמר בן גביר, סנגורו של קליינר, מסר בתגובה: "דברי שמחה על רצח נערה הרגיזו גם אותי, אך מכאן ועד לניהול הליך פלילי הדרך ארוכה מאוד. אני מרוצה מכך שהשופט קיבל את טענותינו".

"העונש שהוטל על גלעד קליינר מבטא את כוחה הרב של השנאה הלהט"בופובית שעדיין משתוללת בשיח הציבורי וברשתות החברתיות", אמר ערן גלובוס יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות. "על אף הרצח הנורא של שירה ז"ל במצעד הגאווה בירושלים והקמפיין הציבורי כנגד חברות הקהילה הגאה, יש מי שמסרבים להבין את משמעותן של התבטאויות כאלה".

גלובוס הוסיף כי " לשנאה המתועבת שלו אין מקום במרחב הציבורי ושום דבר לא מצדיק ריקוד על דמה של נערה ושמחה אכזרית לאיד על גבה של קהילה שלמה". לסיכום כתב גלובוס: "אנחנו מקווים שהציבור הרחב בירושלים יגיע לצעוד במצעדי הגאווה ברחבי הארץ ובמצעד בירושלים".

הסתה או התבטאות לגיטימית? (צילום: חדשות)
הסתה או התבטאות לגיטימית? | צילום: חדשות

"שליסל, לא יכולת לעשות עבודה קצת יותר יעילה?"

גלעד קליינר, בנו של חבר הכנסת מיכאל קליינר, נעצר בשנת 2015 לאחר שפרסם פוסט שהביע שמחה על הדקירה במצעד הגאווה. הוא שוחרר ממעצר בתנאי שלא יפיץ מסרים ברשת הפייסבוק במשך שבוע, אך לאחר מספר ימים הוא נעצר שוב על ידי המשטרה לאחר שהפיץ מסרים דומים באמצעים אלקטרוניים אחרים.

קליינר, תושב קריית מלאכי שכותב במספר אתרים חרדיים ואף פעיל במוסדות הליכוד הפנימיים, נעצר בביתו בחשד להפרת תנאי השחרור כפי שנקבעו על ידי בית המשפט. על פי החשד, קליינר הוציא הודעה בתפוצה של יותר מ-100 אנשים בה הביע שמחה על הירצחה של הנערה שירה בנקי מירושלים במצעד הגאווה.

הרוצח ישי שליסל (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
הרוצח ישי שליסל | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

"באבוד רשעים רינה! קיבלתי בשמחה רבה את הידיעה מהשעה האחרונה על מותה של אחת הפצועות מהדקירה במצעד התועבה ביום חמישי האחרון", שלח לעשרות מחבריו. קליינר הוסיף כי "פשוט כאב לי נורא הלב על ישי שליסל, שממילא היה הולך עכשיו לכלא לשנים רבות, ושיגע אותי לחשוב שפעמיים הוא דקר ונענש בחומרה רבה ובשתי הפעמים לא הצליח להרוג אפילו אחד או אחת מאותם סוטי נפש ארורים".

עו"ד בן גביר, ארכיון (צילום: Miriam Alster, פלאש 90, חדשות)
עו"ד בן גביר | צילום: Miriam Alster, פלאש 90, חדשות

בסוף השבוע כתב קליינר בפייסבוק: "ישי שליסל - אם כבר החלטת לדקור בפעם השנייה, ועוד זמן קצר אחרי שהשתחררת מעשר שנות מאסר, לא יכולת לעשות את העבודה קצת יותר יעילה?". קליינר הוסיף במסר לדוקר: "לצערי אתה עכשיו לא הולך להשתחרר כל-כך מהר, אז לפחות היית מצליח להרוג כמה מהסוטים הארורים האלה! חבל! צריך לקוות שלפחות אחד משני הפצועים קשה ימות. למרות שממה שאמרו בחדשות זה לא נראה ככה".