מרים אילתי ז
מרים אילתי ז"ל | צילום:

בקיבוץ מחניים הגיבו היום (ראשון) בתדהמה לפרסום כי כתב אישום הוגש נגד חן אילתי (50) בגין רצח אמו מרים (75) לפני כחודשיים. מכתב האישום עולה כי אילתי חנק את אמו למוות על רקע יחסים עכורים ביניהם בעקבות חוב כספי שלו. לפנות ערב האריך בית המשפט את מעצרו של הבן עד תום ההליכים. מעצרה של אשתו, שחשודה גם היא במספר עבירות אך לא בסיוע לרצח, הוארך בארבעה ימים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

דינה רפופורט, חברת מחניים, סיפרה לחדשות 2 על האבל הכבד שירד על הקיבוץ: "ברגע שלקחו את הגופה לנתיחה, השכל הישר אמר שמשהו לא בסדר אבל לא דמיינו שזה מה שקרה".

"מרים הייתה חברה אהודה ומוכרת בקיבוץ. הכאב של כולנו גדול", נכתב בהודעה שפרסמה מזכירות הקיבוץ. "'סבתא מרים', כינו אותה במדרכות. דמותה חסרה לנו מאוד בנוף של מחניים".

הבית בקיבוץ מחניים
הבית בקיבוץ מחניים | צילום:

"מחניים לא ידע התמודדות עם אירועים כאלה בעברו", נכתב עוד בהודעה מטעם הקיבוץ בגליל העליון. "הרעש שאנו מכירים הוא בעיקר צחוק ילדי הגנים ושאון בניית בתים ושיפוץ. הפרטים מטלטלים, אולם אנחנו קהילה גדולה וחזקה".

"מרגע קבלת הבשורה הקשה והחשדות, בצד תחושות של כאב וצער גדול, נכנסנו בהנהלת הקיבוץ לטיפול מהיר, אך רגיש - בעזרת גורמי מקצוע מהמועצה האזורית ואחרים, להגן על הקהילה על המשפחה, על הציבור שהכיר והוקיר את מרים ועל בני המשפחה ובפרט נכדיה האהובים".

העדות נגד אילתי לא נמצאה אמינה
הנאשם ברצח חן אילתי | צילום:

"הנאשם טען שאשתו רצחה"

הרקע למעשה, כך על פי החשד, הוא חוב בגובה של אלפי שקלים שצבר אילתי בכרטיס אשראי שאותו גנב מאימו. מפרטי החקירה עולה כי אילתי, מרצה לאדריכלות בכמה מכללות בצפון הארץ, גנב את כרטיס האשראי של אמו והעביר אותו לאשתו. כעבור מספר ימים גילתה האם כי כרטיס האשראי נעלם, התעמתה עם בנה ורעייתו ואף דרשה מהם שיעזבו את הבית. אילתי נעצר לפני כחודש יחד עם אשתו פלישיה (34), לאחר שאחותו חשדה כי השניים מעורבים במעשה.

לפני כחודש נעצרו בני הזוג, המתגוררים בשכירות בביתה של האם עם בנם, בן ארבע, ותאומים בני שמונה. בעקבות טענות בתה של אילתי, חוקרי המשטרה שוחחו עם בני הזוג, ובשל התנהגותם המחשידה דרשו לשלוח את גופת האם לנתיחה שלאחר המוות. לאחר שהתברר בנתיחה כי האם נרצחה, פתחו השוטרים בימ"ר צפון בחקירה המורכבת שארכה כחודשיים.

בשלב זה העלתה החקירה כי אילתי הכה ככל הנראה את אמו, חנק אותה והביא למותה. אשתו ששמעה את המתרחש העבירה יחד עם בעלה את גופת האם לחדר השינה, כדי ככל הנראה ליצור מצג שווא לפיו היא מתה בשנתה. בשבוע שלאחר המוות המשיך אילתי למשוך כסף מחלק מחשבונותיה של האם, בזמן שחלק מהם בוטלו.

תחילה חשבו שהמוות טבעי. מרים אילתי ז
תחילה חשבו שהמוות טבעי. מרים אילתי ז"ל | צילום:

"מדובר בנחקר קשה מאוד, מניפולטיבי, שניסה בכל דרך לצייר תמונה קודרת שאשתו היא שביצעה את הרצח", אמר רב פקד אייל הררי, קצין היחידה המרכזית שהופקדה על החקירה. "הוא לא שיתף פעולה עם החוקרים, אך לאחר חקירה מאומצת שחזרה רעייתו את האירוע וסייעה לאסוף ראיות נגדו".

פלישיה, רעייתו של הנאשם ברצח, נאשמת בשיבוש מהלכי משפט, גניבת כרטיס חיוב וכן ניסיון הונאה והונאה בכרטיס חיוב - אך לא הואשמה בסעיפים של סיוע לרצח.

"איש משפחה מסור"

אילתי עצמו הכחיש את המיוחס לו. "מר אילתי הינו אדריכל כבן 50 ללא עבר פלילי, ואיש משפחה מסור", אמר עורך דינו סוהאד אגא מהסניגוריה הציבורית. "הוא מכחיש את כל החשדות שהועלו נגדו ושיתף פעולה עם החוקרים ומסר גרסה מפורטת לגבי השתלשלות האירועים. אנו נמצאים בתחילת ההליך המשפטי, נלמד את חומרי החקירה ונגיב בביהמ"ש".

במקביל עו"ד לירון מלכה מהסנגוריה הציבורית, המייצגת את רעייתו של אילתי, הביעה שביעות רצון מההחלטה שלא להגיש נגדה כתב אישום בגין סיוע לרצח. "מרשתי עברה תקופה קשה של מעצר ממושך של למעלה מחודש ימים תוך שמטיחים בה שוב ושוב שהיא זו שרצחה את המנוחה", אמרה. "אנו טענו מלכתחילה שמרשתי לא ביצעה את הרצח, ואם אכן בוצע רצח, הרוצח מסתובב חופשי. בסופו של יום קיבלה הפרקליטות את עמדתנו וזנחה את האשמה כי היא זו שרצחה את המנוחה. לגבי האשמות החדשות שמועלות אנו נבחן את חומר החקירה ונגיב בהתאם".