העדות נגד אילתי לא נמצאה אמינה
חן אילתי בבית המשפט | צילום:

הותר לפרסום: כתב אישום הוגש היום (ראשון) נגד חן אילתי (50) בגין רצח אמו מרים בת ה-75, בעקבות חוב בגובה של אלפי שקלים לאחר שגנב ממנה את כרטיס האשראי. אילתי נעצר לפני כחודש יחד עם אשתו פלישיה (34), לאחר שאחותו העלתה חשד בפני המשטרה לפיו השניים מעורבים במעשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כחודש נעצרו בני הזוג, המתגוררים בשכירות בביתה של האם עם בנם בן ה-4 ותאומים בני 8 בקיבוץ מחניים שבצפון הארץ. בעקבות טענות בתה של אילתי, חוקרי המשטרה שוחחו עם בני הזוג, ובשל התנהגותם המחשידה דרשו לשלוח את גופת האם לנתיחה שלאחר המוות. לאחר שהתברר בנתיחה כי האם נרצחה, פתחו השוטרים בימ"ר צפון בחקירה המורכבת שארכה כחודשיים.

מפרטי החקירה עולה כי אילתי, מרצה לאדריכלות בכמה מכללות בצפון הארץ, גנב את כרטיס האשראי של אמו והעביר אותו לאשתו. כעבור מספר ימים, גילתה האם כי כרטיס האשראי נעלם, התעמתה עם בנה ורעייתו ואף דרשה מהם שיעזבו את הבית.

מרים אילתי ז
מרים אילתי ז"ל | צילום:

בשלב זה העלתה החקירה כי אילתי היכה את אמו, חנק אותה והביא למותה. אשתו ששמעה את המתרחש העבירה יחד עם בעלה את גופת האם לחדר השינה, כדי ככל הנראה ליצור מצג שווא לפיו היא מתה בשנתה. בשבוע שלאחר המוות המשיך אילתי למשוך כסף מחלק מחשבונותיה של האם, בזמן שחלק מהם בוטלו.

"מדובר בחקירה קשה", אמר אייל הררי, ראש מחלק רצח בימ"ר צפון. "חן אילתי לא שיתף פעולה. הוא היה מניפולטיבי, אך לבסוף גיבשנו תשתית ראייתית נגדו ונגד רעייתו".

הררי ציין כי אשתו של אילתי, פילישיה, נשברה במהלך החקירה לאחר תקופת מעצר ארוכה ואף שחזרה את המעשים. יחד עם זאת, היא הואשמה בסעיפים הנוגעים להונאה בכרטיסי חיוב, ולא בסיוע לרצח.

"איש משפחה מסור"

אילתי עצמו הכחיש את המיוחס לו. "מר אילתי הינו אדריכל כבן 50 ללא עבר פלילי, ואיש משפחה מסור", אמר עורך דינו סוהאד אגא מהסניגוריה הציבורית. "הוא מכחיש את כל החשדות שהועלו נגדו ושיתף פעולה עם החוקרים ומסר גרסה מפורטת לגבי השתלשלות האירועים. אנו נמצאים בתחילת ההליך המשפטי, נלמד את חומרי החקירה ונגיב בביהמ"ש".

במקביל עו"ד לירון מלכה מהסנגוריה הציבורית, המייצגת את רעייתו של אילתי, הביעה שביעות רצון מההחלטה שלא להגיש נגדה כתב אישום בגין סיוע לרצח. "מרשתי עברה תקופה קשה של מעצר ממושך של למעלה מחודש ימים תוך שמטיחים בה שוב ושוב שהיא זו שרצחה את המנוחה", אמרה. "אנו טענו מלכתחילה שמרשתי לא ביצעה את הרצח, ואם אכן בוצע רצח, הרוצח מסתובב חופשי. בסופו של יום קיבלה הפרקליטות את עמדתנו וזנחה את האשמה כי היא זו שרצחה את המנוחה. לגבי האשמות החדשות שמועלות אנו נבחן את חומר החקירה ונגיב בהתאם".

גם חברי קיבוץ מחניים קיבלו בהלם את פרסום ממצעי החקירה. "מרים הייתה חברה אהודה ומוכרת בקיבוץ. הכאב של כולנו גדול", נכתב בהודעה שפרסמה מזכירות הקיבוץ. "סבתא מרים", כינו אותה במדרכות. דמותה חסרה לנו מאוד בנוף של מחניים".

"מרגע קבלת הבשורה הקשה והחשדות, בצד תחושות של כאב וצער גדול, נכנסנו בהנהלת הקיבוץ לטיפול מהיר, אך רגיש- בעזרת גורמי מקצוע מהמועצה האזורית ואחרים, להגן על הקהילה על המשפחה, על הציבור שהכיר והוקיר את מרים ועל בני המשפחה ובפרט נכדיה האהובים".