מסתמן: הפרקליטות לא תערער
יקבל חנינה מהנשיא? | צילום: פלאש 90, קובי גדעון

פרקליטיו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב יגישו לנשיא המדינה ריבלין בקשת חנינה בשל מצבו הנפשי הרעוע, כך חשף הבוקר (ראשון) "ידיעות אחרונות". על פי ההערכה של גורמים משפטיים, אם אכן חוות הדעת הפסיכיאטרית תצביע על הידרדרות קשה, הנשיא ריבלין יחתום על בקשת החנינה. בבית הנשיא הבהירו מנגד: "טרם הוגשה בקשה".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

משפחתו ועורכי דינו של הנשיא לשעבר טוענים כי מאז שוועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר דחתה את בקשתו של קצב לשחרור מוקדם, חלה ירידה משמעותית במצבו הבריאותי והנפשי. קצב החליט להימנע מהגשת ערעור ולדבריהם איבד את האמון במערכת ושקע בדיכאון.

בקשת חנינה תוגש לנשיא ריבלין
הבקשה תוגש לשקד ולריבלין | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל, רויטרס, שלומי כהן

הטענות על מצבו הנפשי הירוד של הנשיא שהורשע באונס, הגיעו לפתחו של הנשיא המכהן ריבלין, וכעת מונחות בפניו שתי בקשות חנינה שונות. האחת של רעייתו של קצב גילה והשנייה הוגשה על ידי עורך דינו ציון אמיר.

גורמים משפטיים אישרו "לידיעות אחרונות" כי בקרוב אכן יוגשו בקשות חנינה חדשות מצד עורכי דינו של קצב, שיועברו קודם לשרת המשפטים, איילת שקד. במערכת המשפט הביעו ביטחון בכך שהבקשות יידונו בצורה חיובית, אם אכן תצורף אליהן חוות דעת פסיכיאטרית מוסמכת שתאשר כי מצבו הנפשי של הנשיא לשעבר קשה.

עורך דינו של קצב:
עורך דינו: "מצבו הנפשי קשה" | צילום: חדשות 2

"הטענה מעוותת, הנשיא שוקל כל בקשה"

"ראשו נשמט וסנטרו נדבק לחזה, גם עיניו נעצמו", תיאר ציון אמיר, פרקליטו של קצב, את רגע הקראת ההחלטה בריאיון לחדשות 2. "חברת הוועדה חשבה שקרה לו משהו וקראה לו. הוא קם ופשוט הלך לתא שלו, זה היה נוראי לראות אותו ככה". גורמים המעורים בנושא הסבירו כי הנשיא שוקל כל בקשת חנינה המגיעה לשולחנו, ולכן הטענה של העיתון מעוותת.

"על שולחנו של הנשיא טרם הונחה בקשה חדשה לחנינה של משה קצב", הסבירו בבית הנשיא. "כאשר היא תוגש ישקול אותה הנשיא כפי שהוא שוקל כל בקשת חנינה אחרת, לאחר קבלת התיחסויותיהם של כל הגורמים הרלוונטיים".

קצב ביציאה לחופשה. ארכיון
קצב ורעייתו | צילום: עזרי עמרם

"קצב תופס את עצמו כקורבן"

בהודעה שפרסמה ועדת השחרורים בחודש שעבר נכתב: "הוועדה התרשמה כי האסיר תופס את עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד. גם לאור שאלות הוועדה, לא הביע האסיר חרטה ו/או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם".

"בפנינו אסיר המכחיש את העבירות שביצע, שממשיך וטוען לחפותו למרות פסקי הדין בעניינו וממשיך להיות עסוק בהוכחת חפותו כאילו לא היה כלל הליך משפטי", נמסר. "מדובר במי שלא עבר כל טיפול סביב העבירות שביצע ונפגעות העבירה הביעו עמדתן לשלילה בפני הוועדה".

עוד העריכו חברי הוועדה כי גם אם ישוחרר קצב ותוכן עבורו תכנית פרטית - "לא יהיה בכוחה למנוע המשך התנהלות לקויה, עיסוק אובססיבי בחפותו ואולי גם המשך פגיעה בנפגעות העבירה, ולא יהא בא למנוע את אותו סיכון שנקבע בחוות הדעת כלפי נשים".