תיעוד הירי במחבל בחברון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
החייל אלאור אזריה בבית הדין | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

הותר לפרסום: אלאור אזריה מרמלה, חובש מחטיבת כפיר, הוא החייל שהואשם היום (שני) בהריגת מחבל מנוטרל בחברון. נגד אזריה הוגש כתב אישום, בו נטען כי ירה למוות במחבל מבלי שהיווה סכנה מיידית. עם זאת, השופט הצבאי - סא"ל רונן שור - טען שייתכן כי מידת הפליליות של מעשיו היא פחותה יותר מזו המיוחסת לו על ידי התביעה. כמו כן הורה השופט להשאיר את אזריה בבסיס פתוח עד לתום משפטו - אך קבע כי הוא יוכל לשוב לביתו בפסח: הוא ייצא לחגוג את הסדר עם משפחתו וישוב למעצר ביום ראשון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

אביו של החייל, צ'רלי אזריה, אמר בתום הדיון: "אני מבקש מכל הציבור במדינה - מחר אנחנו עורכים עצרת תמיכה לבן שלי ולכל חיילי צה"ל. זאת לא עצרת פוליטית כלל, תוציאו את הפוליטיקה מכל העניין הזה. כאן מדובר בחיילי צה"ל, חיילים שמגנים על מדינת ישראל. מחר תהיה עצרת, תגיעו כולם עם דגלים".

בכתב האישום נטען: "לא הייתה הצדקה לירי"

"איני סבור שעוצמת הראיות מאפשרת את שיחרורו המלא", ציין השופט שהורה להאריך את מעצרו הפתוח עד תום ההליכים. "המחבל עבד אל-פתאח אלשריף נותר שכוב על הקרקע, בעודו בחיים, מבלי שיצר סכנה מיידית ומוחשית לחיי האזרחים והחיילים שהיו מסביבו", נטען בכתב האישום.

על הירי נאמר בכתב האישום: "כל זאת ביצע הנאשם בניגוד לנהלי הפתיחה באש וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל אלשריף היה שכוב פצוע על הקרקע, לא ביצע עוד תקיפה ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום. במעשיו גרם הנאשם למותו של המחבל שלא כדין".

בהתייחסו להחלטה להאריך את מעצרו הפתוח של החייל אמר השופט כי "אף כאשר קיימת חולשה ממשית בעצמת הראיות היא עשויה להוביל לחלופת מעצר, אך לא בהכרח להסרת כל מגבלה על חירותו של הנאשם. למעשה, החולשה הטמונה בחומר הראיות במקרה דנן, בראי עילות המעצר הקיימות בעניינו של הנאשם, היא היא שהובילה את בית הדין הצבאי, בשתי הערכאות, להורות על מעצרו הפתוח של הנאשם", הוסיף השופט.

אם אזריה יורשע, הוא צפוי לעונש של עד עשרים שנות מאסר. מנגד, פרקליטיו של החייל טענו כי "הוא אינו מהווה סכנה, הנשק כבר לא אצלו - אנחנו מבקשים לשחרר אותו הביתה".

אתמול פורסם כי בעקבות ההחלטה על הגשת כתב האישום, יזמו בני משפחתו של אזריה ומקורביו מפגן תמיכה שייערך מחר בערב בכיכר רבין בתל אביב - ובמהלך היום ביטלו האמנים אייל גולן ודוד ד'אור את השתתפותם בעצרת. למרות זאת הבהירו מארגני העצרת כי היא תתקיים כמתוכנן.

ביום חמישי האחרון הגישה הפרקליטות הצבאית הצהרת תובע נגד החייל. בדיון בבית הדין הצבאי ביפו אמר התובע כי ממצאי הדוח הפתולוגי מצביעים על כך שהירי בראשו של המחבל הוא שגרם למותו. בית הדין אף דחה את בקשתו של החייל לחופשה והאריך את מעצרו הפתוח.

התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר, טען כי הראיות שנאספו מאז האירוע רק מחזקות את טיעוני התביעה. "בחוות הדעת הפתולוגית, פרט לפגיעה בראש, אף פגיעה אחרת לא גרמה למותו", אמר ריגלר.

אזריה לאחר הכרעת הדין (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
החייל ומשפחתו בבית המשפט, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2