החייל החשוד שירה במחבל בחברון (צילום: חדשות 2)
החייל החשוד בבית הדין | צילום: חדשות 2

עכשיו זה רשמי - החייל שירה במחבל המנוטרל מואשם בהריגה: הפרקליטות הצבאית הגישה היום (שני) לבית הדין הצבאי ביפו כתב אישום נגד החייל, ששמו לא הותר לפרסום עד כה. אם יורשע, החייל צפוי לעונש של עד עשרים שנות מאסר. מנגד, פרקליטיו של החייל טענו כי "הוא אינו מהווה סכנה, הנשק כבר לא אצלו - אנחנו מבקשים לשחרר אותו הביתה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

אתמול פורסם כי בעקבות ההחלטה על הגשת כתב האישום, יזמו בני משפחתו של החייל ומקורביו מפגן תמיכה שייערך מחר בערב בכיכר רבין בתל אביב - ובמהלך היום ביטלו האמנים אייל גולן ודוד ד'אור את השתתפותם בעצרת. למרות זאת הבהירו מארגני העצרת כי היא תתקיים כמתוכנן.

החייל מואשם גם בהתנהגות שאינה הולמת את דרגתו ועמדתו בצבא, והפרקליטות הבהירו כי הוא "גרם במעשה אסור למותו של אדם". בכתב האישום נטען כי המחבל עבד אל-פתאח אלשריף "נותר שכוב על הקרקע, בעודו בחיים, מבלי שיצר סכנה מיידית ומוחשית לחיי האזרחים והחיילים שהיו מסביבו".

החייל ותומכיו בבית המשפט, היום (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
החייל ותומכיו בבית המשפט, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

על הירי נאמר בכתב האישום: "כל זאת ביצע הנאשם בניגוד לנהלי הפתיחה באש וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל אלשריף היה שכוב פצוע על הקרקע, לא ביצע עוד תקיפה ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום. במעשיו גרם הנאשם למותו של המחבל שלא כדין".

השופט סא"ל רונן שור קבע כי כתב האישום יוקרא במעמד של שלושה שופטים. התובע, סא"ל אדורם ריגלר, הבהיר: "לא ניתן לקבל את הטענות שהועלו על ידי ההגנה. על כן, הוגש כתב אישום של ירי שביצע ללא הצדקה מבצעית כלפי המחבל". כמו כן ביקשה התביעה להאריך את מעצרו של החייל בבסיס הפתוח עד תום ההליכים.

מנגד, עורך דינו של החייל, אילן כץ, אמר כי "תהא ההחלטה אשר תהיה, בליל הסדר הוא צריך להיות בבית".עוד הוסיף כי ההגנה תתעקש על כך שכל מפקדיו של החייל יעלו להעיד בתיק.

ביום חמישי האחרון הגישה הפרקליטות הצבאית הצהרת תובע נגד החייל. בדיון בבית הדין הצבאי ביפו אמר התובע כי ממצאי הדוח הפתולוגי מצביעים על כך שהירי בראשו של המחבל הוא שגרם למותו. בית הדין אף דחה את בקשתו של החייל לחופשה והאריך את מעצרו הפתוח. התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר, טען כי הראיות שנאספו מאז האירוע רק מחזקות את טיעוני התביעה. "בחוות הדעת הפתולוגית, פרט לפגיעה בראש, אף פגיעה אחרת לא גרמה למותו", אמר ריגלר.

"החייל ממשיך לומר שזו הייתה החלטה של שבריר שנייה, שאם הוא לא היה יורה יכול להיות שהוא היה בבית עלמין עכשיו", מסר עו"ד אייל בסרגליק בשם ההגנה. עו"ד בסרגליק הקריא עדויות נוספות מהתיק: "א' הפצוע מתאר סכנת חיים וחשש שהם מחזיקים חגורת נפץ. ת' מספר שצעקו בזירה לא להתקרב לזירה. הירי מונע מהפחד שמא המחבל נושא פצצה, אני לא יודע אם הייתה לו חגורת נפץ, אבל אם הייתה לו, כן, הוא היה תחת חשש לחייו".

"שלמה לוינגר, עד נוסף אמר משהו שהפתיע אותי.מבחינתי הייתה סכנה, המראה היה מלחיץ", הוסיף עורך הדין. "מצד אחד אתה יודע שהוא לחוץ, מצד שני הוא שלח את ידו לעבר בית החזה".