ברגע אחד כל עולמה של ל' התמוטט, לאחר שבתה בת ה-16 התלוננה במשטרה כי אמה חותכת אותה בסכין מטבח בכל חלקי גופה, מרעיבה וכולאת אותה. ל' הכחישה, אבל ההכחשות לא הועילו. היא הואשמה בתקיפה חמורה ואכזרית ונותרה במעצר קרוב לשנה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך המשפט שהתנהל נגדה השופט אף כינה אותה "המפלצת מהדרום" והיא עמדה בפני 7 שנות מאסר. פרקליטה של ל', עו"ד דוד טובול, פנה לבית המשפט בבקשה לקבל את התיקים הרפואיים של הנערה, אבל נתקל בסירוב.

בסופו של דבר נעתר ביהמ"ש לבקשת עורך הדין לראות את התיק הרפואי. בתיק נחשף שמערכת הרווחה והשירותים הפסיכיאטרים ידעו והתריעו חודשים לפני כן שהנערה נוהגת לחתוך את עצמה וזקוקה לטיפול ולסיוע.

בתיק הופיעה גם חוות דעתה של העובדת הסוציאלית שטיפלה בנערה, שבה נטען כי היא נוהגת לפגוע בעצמה. "הנערה נוהגת להרעיב את עצמה, חותכת את פרקי ידיה לעיתים קרובות עד זוב דם, היא חרדתית ועצובה מאוד", כתבה העובדת הסוציאלית.

למרות שבתיק הרפואי נטען כי הנערה היא שגורמת לחתכים על גופה, במשטרה לא דאגו להשיג את הדוחות. לא נדרשת פעולה חקירתית מסובכת על מנת לבחון את התיק, אלא רק פנייה לרווחה, אבל זאת לא נעשתה.

"אין לי כלום עכשיו"

בינתיים המשפט נגד האם נמשך ול' נותרה מאחורי סורג ובריח. בזמן הזה על גופה של בתה התגלו עוד ועוד חתכים. רק אז התחיל לחלחל הספק שאולי לאמא אין קשר לפציעות של בתה.

הנערה ואמה הופרדו, ל' נותרה לבדה בדירה הקטנה בעיר בדרום ומתכוונת לתבוע את המדינה בסכום של מיליוני שקלים על העוול שנעשה לה. למרות הכל היא מקווה שיום יבוא ותוכל לחדש את הקשר עם בתה.

"היו להם כל ההוכחות בתיק שלא עשיתי כלום והם לא השתמשו בזה", טוענת ל'. "הם אמרו שאני מפלצת ושאני שקרנית. זה בושה מה שהם עשו. אין לי כלום עכשיו. אין לי ילדה, אין לי בעל, אין לי כלום. הכל הלך".

"צריך להבין את המשמעות האבסורדית משפטית - אם החומרים לא היו מגיעים לידיים שלי היא הייתה יושבת מאחורי סריג ובריח במשך שבע שנים", אומר פרקליטה דוד טובול. "בן אדם זכאי חף מפשע היה יושב מאחורי סורג ובריח".

מהמשטרה נמסר בתגובה: אנו דוחים על סף את הטענות שהועלו בכתבה שלכאורה מרמזות על רשלנות בחקירת השוטרים. מדובר בחקירה מורכבת ורגישה מאוד שלוותה על ידי פקידי סעד שטיפלו בנערה באותה עת. עם סיום החקירה הועבר כל החומר לפרקליטות, שם הוחלט על הגשת כתב אישום נגד האם".

מפרקליטות מחוז דרום נמסר בתגובה: "הפרקליטות לא התנגדה להעביר את התיקים הרפואיים של המתלוננת להגנה. סברנו כי מאחר ומדובר בתיקי בית ספר ורווחה העלולים לפגוע בצנעת הפרט, אין להעבירם באופן גורף אלא יש להעבירם רק בהחלטת בית משפט".