השימוע - בתחילת אוקטובר השנה
מנדלבליט ונתניהו (ארכיון) | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט זימן את פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה בנושא בקשתם לדחות את ההחלטה בתיקי נתניהו עד לאחר מועד הבחירות. במכתב שנשלח מלשכת היועץ נכתב כי גם במהלך מערכת בחירות אין מקום להשהות את הטיפול בתיקי חקירה נגד נבחרי ציבור או מועמדים שהועברו לטיפול הפרקליטות לאחר חקירה משטרתית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

במכתב המענה, הבהיר עוזרו הבכיר של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון, כי תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה, שהחל עוד לפני ההחלטה להקדים את הבחירות, נמשך כסדרו ומתנהל כמתוכנן. "לאחר ההכרזה על קיום הבחירות ומועדן, אנו פועלים בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה מספר 1.1913 שעניינה 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'", צוין במכתב שנשלח לעורך הדין נבות תל צור.

ד"ר לימון הבהיר כי אותה מדיניות קובעת שאסור לעכב טיפול בתיקי חקירה גם במהלך מערכת בחירות. "'ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתך הדעת לזהירות הנדרשת'. התביעה הכללית מתנהלת ותמשיך להתנהל אך ורק על פי שיקולים מקצועיים".

עו
עורך דינו של נתניהו, תל צור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

עוד נכתב כי "ככל שלאחר השלמת בחינת חומרי החקירה יחליט היועץ המשפטי לממשלה לשקול להעמיד לדין את מרשך, הרי שאז תוזמן לשטוח את טענותיו באשר לאפשרות העמדתו לדין כמקובל, בטרם תתקבל החלטה סופית. במסגרת זאת, תועמד לרשות מרשך ליבת חומר החקירה".

לבסוף הבהיר ד"ר לימון כי מנדלבליט מוכן להיפגש עם עורך דינו של נתניהו, ובלבד שהפגישה תעסוק אך ורק בעניין מועד פרסום החלטתו. "נאות היועץ המשפטי לממשלה לקיים בשבוע הבא פגישה עם ב"כ של ראש הממשלה בעניין זה, על פי בקשתם. הפגישה תעסוק בעניין זה בלבד, ולא תעסוק בשום נושא אחר", נכתב.

"לא להסכים לדחות את השימוע"

אמש פורסם במהדורה המרכזית כי פרקליטו של נתניהו שיגר מכתב למנדלבליט ובו ציין כי קיום השימוע ערב הבחירות עשוי "לגרום נזק בלתי הפיך ולהתפרש כהתערבות בבחירות". לפי הדיווח, ביום שני התקבל בלשכת היועמ"ש מכתב ובו בקשה מטעמו של נתניהו להמתין עם זימונו לשימוע.

במכתב שנפרש על פני שמונה עמודים פירט עו"ד תל צור שורה של טיעונים נגד זימון לשימוע לפני הבחירות. "פרסום תמונה חלקית וחד צדדית לציבור בלי לפרסם את הטיעונים והתשובות לחשדות, טומן בחובו סכנה של הטעייה ועיוות רצון הבוחר ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך ולהתפרש כהתערבות בבחירות", כתב עו"ד תל צור.

בעקבות הפרסום פנו בתנועה למען איכות השלטון למנדלבליט ולפרקליט המדינה שי ניצן בקריאה שלא להיעתר לבקשה להשהות את השימוע בעניינו עד לאחר הבחירות. בתנועה הדגישו את החשיבות שבקיום השימוע בטרם ילך הציבור אל הקלפי בהתאם "לאינטרס הציבורי ועל מנת לשמור על אמון הציבור במערכת אכיפת החוק". בתנועה הוסיפו כי קיים בפרשה זו "עניין ציבורי מיוחד" ועל כן לפני הנחיות קודמות שהגיעו ממשרד היועמ"ש "ישנה חשיבות גבוהה למנוע שיהוי" בתיקים אלה.