"נעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
השימוע לנתניהו - תוך 4 חודשים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום (שני) לפרקליטיהם של ראש הממשלה נתניהו והחשודים האחרים בפרשות 1000, 2000 ו-4000 כי לאחר שקילת עמדותיהם, החליט להשהות את מסירת חומרי החקירה בתיקים הקשורים לרה"מ עד לאחר מועד הבחירות. משרד המשפטים: השימועים לחשודים - תוך 4 חודשים לכל היותר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

תיקי נתניהו - לוח הזמנים הצפוי:
9.4 - בחירות לכנסת
10.4 - העברת חומרי החקירה לפרקליטים
10.7 - תאריך אחרון לשימוע
הערכה: עד אוקטובר - החלטה האם להעמיד לדין

לפי הודעת משרד המשפטים, מנדלבליט החליט להיעתר בחיוב לבקשת סנגוריו של ראש הממשלה נתניהו להשהות את מסירת החומרים בטענה שחומרי הראיות ימצאו את דרכם לכלי התקשורת ויפורסמו בתקופת הבחירות. הודעה דומה נמסרה לפרקליטי כלל החשודים בתיקי נתניהו.

נתניהו ואלוביץ', תיק 4000 (צילום: חדשות)
נתניהו ואלוביץ', תיק 4000 | צילום: חדשות

במשרד המשפטים הבהירו כי חומרי החקירה בתיקי נתניהו יועמדו לרשות הסנגורים החל מה-10.04, יום לאחר מועד הבחירות, במשרדי פרקליטות מיסוי וכלכלה. לפי הערכות, החלטת בעניין כתב האישום נגד נתניהו אחרי השימוע תתקבל עד חודש אוקטובר.

שרה נתניהו גם נגד נוני מוזס (צילום: רוני שוסטר, פלאש 90, חדשות)
חשוד בשוחד, נוני מוזס | צילום: רוני שוסטר, פלאש 90, חדשות

הסנגורים של החשודים נתבקשו כבר להתחיל לפעול ולתאם מועדים לעריכת שימועים, כך שאלו ייקבעו להיערך לכל המאוחר ב-10 לחודש יולי, תוך 4 חודשים. השימוע לסנגורי ראש הממשלה ייערך בפני היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, בעוד שיתר השימועים ייערכו בפני פרקליטת מיסוי וכלכלה במחוז תל אביב.

מנדלבליט משיב לנתניהו: לא אמתין עם שימוע

לפני כחודשיים, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט זימן את פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה בנושא בקשתם לדחות את ההחלטה בתיקי נתניהו עד לאחר מועד הבחירות. במכתב שנשלח מלשכת היועץ נכתב כי גם במהלך מערכת בחירות אין מקום להשהות את הטיפול בתיקי חקירה נגד נבחרי ציבור או מועמדים שהועברו לטיפול הפרקליטות לאחר חקירה משטרתית.

במכתב המענה, הבהיר עוזרו הבכיר של מנדלבליט, ד"ר גיל לימון, כי תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה, שהחל עוד לפני ההחלטה להקדים את הבחירות, נמשך כסדרו ומתנהל כמתוכנן. "לאחר ההכרזה על קיום הבחירות ומועדן, אנו פועלים בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה מספר 1.1913 שעניינה 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'", צוין במכתב שנשלח לעורך הדין נבות תל צור.

עו"ד נבות תל צור (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
עו"ד נבות תל צור, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ד"ר לימון הבהיר כי אותה מדיניות קובעת שאסור לעכב טיפול בתיקי חקירה גם במהלך מערכת בחירות. "'ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתך הדעת לזהירות הנדרשת'. התביעה הכללית מתנהלת ותמשיך להתנהל אך ורק על פי שיקולים מקצועיים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו