היועמ
היועמ"ש נגד רגב | צילום: חדשות 2

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, הודיעה היום (שלישי) לשרת התרבות מירי רגב כי אינה יכולה לפגוע במוזיאון חיפה בשל הצגת היצירה "מק ישו" של האמן יאני לינולן, שבו נראית דמותו של רונלד מקדונלד צלובה בתנוחה המזכירה את ישו. במכתב ששיגרה רגב להנהלת המוזיאון היא כתבה כי "ישנם כללים המוסדרים בחוק התקציב שעל פיהם עלולה להיפגע התמיכה במוסד תרבות", אך זילבר השיבה כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי ועל כן אינה יכולה לעשות זאת.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

רגב ציינה במכתבה: "הצגה מגחיכה של ישו הצלוב, הסמל הדתי החשוב ביותר לנוצרים בעולם, לא יכולה לחסות תחת חופש הביטוי" וכן כי "זילותם של סמלים מקודשים לדתות ולמאמינים רבים בעולם כאקט מחאה אמנותי אינה לגיטימית ואינה יכולה לשמש כיצירה במוסד תרבות הנתמך מכספי המדינה".

זילבר השיבה כי טענותיה של רגב "נעדרות בסיס משפטי" וציינה כי עליה "להימנע מהן". לדבריה, "שרת התרבות ככל אדם זכאית להתבטא באופן ציבורי ולהביע עמדותיה כחלק בלתי נפרד מהשיח הציבורי. עם זאת, נדרשת זהירות ותשומת לב באבחנה בין הבעת עמדה אישית או ציבורית כנבחרת ציבור שהינה ודאי לגיטימית לבין יצירת מצג מטעה לפיו פניות המבקשות להסיר יצירות אומנות או לקשור בין הצגתן לבין התמיכה המדינתית נאמרות מכוח תפקידה וסמכותה".