איך נער בן 17 מורשע ברצח, יושב שלוש שנים בכלא, ואז - פשוט מזוכה ומשתחרר? לפני כשלוש שנים, נרצח בעפולה אביתר קייטץ בגיל 56. הוא נרצח בזמן שרכב על אופניו והאשמה כוונה מיד אל אותו נער, שהיה מוכר למשטרה. החשד היה שחיסל את האיש הלא נכון בשל טעות בזיהוי. הוא הורשע, ריצה מאסר - ולאחרונה זוכה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

בהקלטות שנשמעות מתוך החקירות נשמע פ', הקטין, מודה ברצח בצורה מפורטת. הודאה שיכולה הייתה לשלוח את הנאשם למאסר עולם. בהקלטה הוא נשמע אומר: "דקרתי את הזקן בסכין". זו הייתה שיאה של חקירת משטרה מאומצת שהושקעו בה אמצעים רבים ומחשבה. בסיומה, הגישה הפרקליטות כתב אישום בגין רצח.

בחודש שעבר, אחרי משפט שארך כשנתיים וחצי, זוכה הקטין - ובית המשפט פסל את שתי הודאותיו בפני המדובבים וקבע כי הופעלו בהן אמצעים פסולים וחריגים. כאלה שלא מאפשרים לשופטים להתרשם אם ההודאות הן אמת או שקר.

המנוח, אביתר קייטץ ז"ל (צילום: חדשות)
המנוח, אביתר קייטץ ז"ל | צילום: חדשות

עו"ד זוהר ארבל, פרקליטו של הקטין שזוכה מרצח הסביר: "מה שכונה בעבר 'מלכת הראיות' שהיא ההודאה של החשוד , הפכה עם השנים להיות 'מלכת הרעות'". החוקרים אספו בליל הרצח את כל הראיות וצילומי האבטחה - שם זיהו את הקטין המוכר להם רודף אחרי המנוח. אבל הייתה בעיה: הרצח לא תועד - והמרדף תועד 40 דקות לפני הרצח".

החוקרים חשבו על תרגיל חקירה יצירתי ומול ביתו של הקטין הם ביצעו שחזור מבוים וחשבו שכך יניבו האזנות הסתר שלהם והמעקבים ראיות כנגד החשוד. החקירה העלתה עוד ממצא דרמטי: התברר כי לקטין סכסוך עם צעיר אחר, שהרבה לרכב על אופניים. הם חשדו כי החשוד ברצח אולי טעה בזיהוי.

עורך הדין, זוהר ארבל (צילום: החדשות)
עורך הדין, זוהר ארבל | צילום: החדשות

שני המדובבים נפגשו עם החשוד באקראי ברחוב ובנפרד. הם הציגו עצמם בתור שני עבריינים שהמנוח חייב להם חוב כספי גדול. "הם דיברו אליו ממש בשפה עבריינית ולחצו עליו. לא הניחו לו, איימו עליו והציגו עצמם כבני משפחות פשע", סיפר עו"ד ארבל. בית המשפט קבע כי "המדובבים נטעו בליבו של הנאשם את ההבנה כי הם רואים בו את האחראי למותו של המנוח".

הילד הודה בפני החוקרים הסמויים ברצח - ויום לאחר מכן הוא נעצר. הוא הועבר לחקירה בתחנת המשטרה בחדרה אבל תא המעצר שאליו הוכנס הקטין לא היה תא אמיתי. הוא הוסב לאולפן הקלטות. לתא שלו הוכנסו שני שוטרים מדובבים שהתחזו לעבריינים. הם פתחו במסכת צעקות ואיומים בטענה שהקטין מדובב של המשטרה.

פ', הקטין שזוכה מהרצח שיחזר: "כשאתה יושב עם אנשים כאלה שהם יותר גדולים ממך גם בגיל וגם פיזית שמאיימים ומקללים אותך. מה אתה יכול לעשות שאתה איתם בתא? חשבתי שאני מת ומי יודע מה הם יעשו לי בתא עכשיו".

למרות שבהקלטה נשמע הנער מודה בקולו כי ביצע את הרצח הוא הסביר: "שמע אתה לא יודע מה זה להיות בסיטואציה שאני הייתי. זה פחד וקיפאון של הגוף זה לא דבר רגיל לחוות". בתום משפט ארוך הוא זוכה מחמת הספק והשבוע הפרקליטות הודיעה על החלטתה שלא לערער בתיק הזה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "חקירות פשיעה חמורה ומקרי רצח מנוהלות ביסודיות ובמקצועיות תוך שימוש במגוון רחב של כלים כחוק. גם במקרה זה, כתב האישום התבסס על תוצרי החקירה ולאחר בחינתם. כל פעולת חקירה ובפרט הפעלת מדובבים, מתבצעת באופן מוקפד וסדור, בהתאם לנהלים מחמירים. יחד עם זאת ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית, היא נלמדת ובמידת הצורך מופקים הלקחים הנדרשים".