על רקע פרשת השוחד המיני שמטלטלת את מערכת המשפט בישראל, שרת המשפטים איילת שקד נשאה דברים הערב (חמישי) ב"סמינריון משפט עברי" לזכר עורך הדין יעקב ויינרוט ז"ל, במלון "דן" שבירושלים. שרת המשפטים תקפה בחריפות חברות כנסת מהאופוזיציה שחלקן קשרו את שמה לפרשה, והצהירה כי היא רוצה לכהן פעם נוספת כשרת המשפטים בממשלה הבאה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"בימים האחרונים יש נגדי מתקפה משולחת רסן, שקרית ומסיתה, האשמות שווא ובדיות", פתחה את דבריה. "אבל המתקפה המאכזבת מכולן היא המתקפה מצד חברות הכנסת מהשמאל. כאלה שעבדתי איתן בכנסת בצורה ישרה, הגונה. הן מכירות אותי היטב. אנחנו חלוקות אידיאולוגית, אבל ראיתי בהן חברות לעבודה".

שקד הוסיפה כי "כולן נשים וזוהי האכזבה שלי. הן מנצלות את הפרשה האחרונה לקמפיין פוליטי אישי ומכוער. המתקפות הפוליטיות משמאל לא ירפו את ידיי. אני מתכוונת לכהן כשרת משפטים ארבע שנים נוספות אם הציבור יבחר בי - עד שאשלים את המהפכה שהתחלתי".

שקד עם אפי נוה, ארכיון
שקד ונוה, ארכיון | צילום: Tomer Neuberg/Flash90, חדשות

אחרי שקד דיבר שופט בית המשפט העליון (בדימוס) אליקים רובינשטיין, שהתייחס אף הוא לפרשה. "הייתי שלוש שנים חבר הוועדה למינוי שופטים", אמר רובינשטיין. "כמו כל גוף יכולות להיות טעויות אבל הוועדה יצרה מסורת עם מעט מאד חריגים לתפארת מדינת ישראל".

עוד אמר רובינשטיין כי "כשמתעוררת בעיה מציגים כאילו הכל לא בסדר. כשיש חריג צריך לטפל. בעולם מביטים על הפשיטה הישראלית במבט מעריך מאוד. בית המשפט הוא נכס אסטרטגי ואפילו שכפץ לישראל".

"במקום להכות על חטא - שקד תוקפת"

באופוזיציה מתחו ביקורת על דברי שקד וטענו כי היא רק ממשיכה לתקוף במקום להסתייג מנוה וממעשיו. "מצער אך צפוי שבמקום להכות על חטא, לעשות חשבון נפש, ולהתנצל על חלקה בהאדרתו של אפי נוה ובהפקדת כוח בלתי מרוסן בידיו - עושה השרה שקד מה שהיא מיטיבה לעשות: תוקפת", אמרה יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ'. "גם הציפייה שלה מחברות כנסת נשים שלא לתקוף אותה רק בשל היותה אשה, מעידה על תפיסה משובשת של תפקידן של נשים בעולם האידיאולוגי והפוליטי".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הגיבה לדברים ואמרה כי "הבכיינות של שקד והניסיונות לזעוק שמאל ושמאל לא יחפו על השחיתות. שוב מסתבר שהימין חדש אך השחיתות ישנה".

נוה בהארכת מעצרו, ארכיון
אפי נוה בהארכת מעצרו, אמש | צילום: חדשות

מוקדם יותר היום הודיע נוה כי הוא מתפטר מתפקיד ראש לשכת עורכי הדין. נוה נחקר היום פעם נוספת במתקני יחידה להב 433 בחשד לשוחד מיני לאחר שנחשף כי קיים יחסים רומנטיים עם עורכת דין שקודמה לתפקיד שופטת ועם עורכת דין נוספת, רעיה של שופט שהביע עניין בקידומו.

"אני מודיע בזה על התפטרותי מתפקידי כראש לשכת עורכי הדין", כתב נוה. "החלטתי לעשות כן הואיל והלשכה חשובה ויקרה לי עד מאוד. אינני רוצה שענייני האישי, שאני מניח יסתיים במהרה, יפגע בפעילותה החשובה של הלשכה. אני מודה לכל חבריי וידידיי על הדרך המשותפת שעברנו ומאחל הצלחה למי שיבוא במקומי".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

שקד ונוה כיהנו יחד בוועדה למינוי שופטים אולם אחרי שנוה החליט לנטוש את הברית הקבועה עם השופטים, לטובת קרבה לשרת המשפטים איילת שקד, הם הנהיגו מהפכה בוועדה והחיבור ביניהם הטה את הכף לטובת הפוליטיקאים. החברות עם שקד היה מקור הכוח שלו, אך גם מושא להרבה ביקורת.

"אפי ואני זה גם אינטרסים אבל זו גם חברות", שקד אמרה על נוה לפני כמה חודשים. "האינטרסים בהחלט נפגשו. יש לנו תפיסת עולם זהה, שמרנית. בוועדה לבחירת שופטים, השותפות הזאת היא מאוד מועילה".