החייל ישוחרר מוקדם (ארכיון)
החייל ישוחרר מוקדם (ארכיון) | צילום: החדשות

בית דין הצבאי קיבל היום (שני) את הבקשה של לוחם דובדבן שהורשע בהריגתו בפליטת כדור של חברו ליחידה שחר סטרוג ז"ל לשחרור מוקדם והוא ישוחרר בערב פסח הקרוב לאחר שיירצה כ-13 חודשי מאסר במקום 18. "מצאנו כי לאור התנהגותו הטובה בכלא ורצונו לחזור לשירות צבאי ביחידת לוט"ר - קיים סיכוי שיקום משמעותי". עורך דינו בירך על ההחלטה: "יש לקוות כי הצבא יפיק את הלקחים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הוועדה לעיון בעונש של בית הדין הצבאי התייחסה גם להתנגדותה של משפחתו של סטרוג שהתנגדה לשחרור המוקדם. "עמדת המשפחה עמדה לנגד ענינו במהלך שקילת בקשת האסיר לשחרור המוקדם", נכתב. "אין חולק כי כל תקופת המאסר לא תוכל לרפא את כאבה העצום של משפחת המנוח - עמדה זו מובנת בנסיבות האסון הקשה".

בית הדין נימק את קיצור העונש בכך שלא נמצא סיכון ממשי הצפוי לשלום הציבור משחרורו. עוד נקבע כי הוחלט על השחרור המוקדם "לאור רצונו לחזור לשירות צבאי ביחידת לוט"ר, במסגרת הכשרת לוחמים, בפניהם יחלוק את סיפורו האישי, בהיבט חשיבות הזהירות בטיפול בנשק".

שחר סטרוג ז
שחר סטרוג ז"ל | צילום: חדשות

רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, המייצגת את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרה: "הוועדה לעיון בעונש קיבלה את בקשתנו וקיצרה את עונשו של הלוחם כך שבערב חג החירות הקרוב ישוחרר ממאסרו. הוועדה נתנה משקל מיוחד לרצונו של הלוחם להשלים את שירות החובה שלו בצה"ל בתפקיד שבו יוכל לספר את סיפורו האישי ללוחמים בבית הספר ללוחמה בטרור ובכך לנסות ולמנוע את האסון הבא. הוועדה נתנה משקל גם למצבו הנפשי ולתרומתו כלוחם לביטחון המדינה".

"למגינת הלב, את השבר שנגרם לא ניתן לרפא וכל ענישה לא תשיב את שאבד. יש לקוות כי הצבא יפיק את הלקחים העולים ממסקנות ועדת החקירה, שעלו בקנה אחד עם טענות ההגנה בטיעונים לעונש ובבקשה לקיצור עונשו של הלוחם. הלוחם מקווה שיתאפשר לו לפגוש בקרוב את משפחת המנוח ולהביע בפניה את כאבו העמוק על אובדן בנם, שחר סטרוג זכרו לברכה".

שלושה חודשים וחצי אחרי מותו של לוחם יחידת "דובדבן" סמ"ר שחר סטרוג ז"ל מפליטת כדור בבסיס במרכז הארץ, אושר בחודש יולי האחרון הסדר הטיעון עם הלוחם שירה בסטרוג. בית הדין הצבאי ביפו אישר את הסדר הטיעון עם סמל נ', לפיו יוטלו 18 חודשי מאסר.

על פי ממצאי ועדת החקירה שהוקמה כדי לחקור את התקרית בראשות אלוף-משנה בצלאל שנייד, ב-20 במרס בשעה 19:00 סטרוג וחברו המתינו לאימון בחדרי המגורים בבסיס ושיחקו בנשק. בשלב מסוים השניים שלפו נשקים אחד כלפי השני, כשבאקדחו של הלוחם היורה, סמל נ', לא היה תותב (תוסף שאמור למנוע ירי). כחלק מהמשחק סמל נ' נקר את נשקו, וכתוצאה מכך נהרג סטרוג.

מממצאי הוועדה עולה כי ביחידה המובחרת קיימת תרבות לקויה של משחק בנשק: רק בשנה האחרונה נרשמו ארבעה מקרים של פליטת כדור כתוצאה ממשחק אסור. עוד עולה מהבדיקה כי המפקדים לא פעלו כנדרש להילחם בתופעה ולא אכפו את ההנחיות לשימוש באקדחים, זאת בניגוד לפקודות ולנהלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו