ביה"ח הפסיכיאטרי כפר שאול (צילום: Noam Moskowitz/Flash90, חדשות)
בית החולים כפר שאול, ארכיון | צילום: Noam Moskowitz/Flash90, חדשות

ש', אם לשלושה ילדים בת 48 ממרכז הארץ, הגיעה לבית החולים לבריאות הנפש "כפר שאול" כדי לקבל עזרה נפשית - אך כשעה לאחר שנקלטה בבית החולים היא שמה קץ לחייה בשירותי הנשים במחלקת המיון. המקרה הטרגי התרחש לפני כחצי שנה, לאחר אשפוזים רבים של ש' באותו בית חולים וכשהרופאים מודעים למצב הנפשי המעורער שלה. כעת משפחתה של ש' תובעת את המוסד.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בתביעה שהוגשה לבית המשפט השלום בירושלים על ידי בני משפחתה של ש', טוענים בני המשפחה כי בית החולים לא השכיל להבין את חומרת מצבה. בתביעה ציינו קרובי המשפחה שבית החולים לא נקט בצעדים המחמירים המתחייבים ממצבה של ש' ולא השגיח עליה כראוי. כמו כן טוענים קרוביה של ש' כי בית החולים התעלם מהעובדה שהיא הייתה מאושפזת 13 פעמים בעבר באותו בית חולים ("כפר שאול"), בין היתר בשל נטיותיה האובדניות – דבר שהיה ידוע לצוות הרופאים במקום.

ש' התאשפזה יום לפני המקרה בבית החולים "שערי צדק" בירושלים, לאחר שניסתה להתאבד באמצעות בליעת כדורים. זה לא היה ניסיון ההתאבדות הראשון שלה: בני משפחתה מעריכים כי המקרה האחרון הגיע בעקבות סיפור טרגי שקרה במשפחה שהיא התוודעה אליו ושהסעיר את נפשה. בנה סיפר לה כי עבר התעללות מינית מצד קרוב משפחה בהיותו נער. ש', שלא יכלה לשאת את הטרגדיה שנחתה עליה ועל משפחתה, ניסתה לשים קץ לחייה. בבית החולים "שערי צדק" היא נשארה ללילה להשגחה צמודה ויום למחרת הועברה בליווי צמוד לבית החולים לחולי נפש "כפר שאול".

בני המשפחה טוענים בכתב התביעה כי כבר בריאיון הקליטה לבית החולים, ציינה ש' בפני הרופא המתמחה שקלט אותה "מה אני אעשה, לא רוצה לחיות". כשעה לאחר שנקלטה ביחידת ההשהייה, ניגשה ש' לשירותי הנשים ושם תלתה את עצמה באמצעות סדין של המקום. רק כעבור כ-40 דקות, כאשר מטופלת אחרת ניסתה להיכנס לשירותים ללא הצלחה, פתח אחד מהעובדים את הדלת וגילה אותה תלויה. למרות מאמצי ההחייאה שבוצעו, לאחר חמישה ימים נאלצו לקבוע את מותה.

עו"ד יראון פסטינגר (צילום: אורן שלו, חדשות)
עו"ד יראון פסטינגר | צילום: אורן שלו, חדשות

המשפחה, באמצעות עו"ד יראון פסטינגר וליאת שולמן רוקח ממשרד רון–פסטינגר ושות' המתמחה ברשלנות רפואית, הגישו תביעה בסך 2.5 מיליון שקלים כנגד בית החולים המרכז הירושלמי לבריאות הנפש איתנים-כפר שאול ומשרד הבריאות. "מדובר על רשלנות גדולה ומצערת שהסתיימה בטרגדיה", ציינו עו"ד יראון פסטינגר וליאת שולמן רוקח, "המנוחה אושפזה בהסכמה בשל רצונה למנוע את תוכניותיה לשים קץ לחייה. על אף שרצון זה לא חלף, ועל אף רמת מסוכנות גבוהה ומיידית, הצוות הרפואי בבית החולים לא השכיל להבין את חומרת מצבה, ולא דאג שרופא מומחה יעריך את מצבה ולא דאג להשגיח עליה כראוי כמתחייב ממצבה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "תגובת המדינה הוגשה לבית המשפט במסגרת כתב ההגנה שהוגש בתיק". 

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il