סולק בגלל נטייתו המינית - ויפוצה (צילום: חדשות)
סולק בגלל נטייתו המינית - ויפוצה | צילום: חדשות

סאמי קנטור מירושלים לא חשב שדווקא בישראל יגיע הרגע שיסלקו אותו מפיצרייה בגלל היותו הומוסקסואל, אך האירוע הטראומטי התרחש בקיץ האחרון והשאיר בו צלקות לכל החיים. בפסק דין שהתקבל בחודש שעבר בבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים החליט השופט שקנטור יפוצה בסכום של 16,500 שקלים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בקיץ האחרון סאמי קנטור וחבריו הגיעו בבוקר יום שישי לפיצרייה מקומית בירושלים. סאמי לבש חולצה עם צבעי דגל הגאווה, הם התיישבו במקום והמלצר הגיש להם תפריטים. במקביל, המלצר החל לשאול אותו אם הוא הומו. כשהשיב בחיוב, דרש ממנו המלצר בתקיפות לצאת מהפיצרייה, תוך שהוא מצביע על דלת היציאה.

סאמי וחבריו ההמומים שאלו את המלצר אם הוא מתכוון ברצינות לדברים שאמר. המלצר השיב בחיוב ודרש מהם בשנית לצאת מהמקום. "לא יכולתי להאמין שאני מופלה לרעה בגלל מי שאני", אמר סאמי. "דווקא בישראל, המקום שבו כל היהודים אמורים להרגיש בבית".

בעקבות התעקשות המלצר, סאמי וחבריו יצאו מהפיצרייה וצילמו את המקום. הוא טוען שהרגישו כי אחד מהעובדים במקום המשיך לעקוב אחריהם בכדי לוודא שהם אכן לא חוזרים לעסק.

היום: מצעד הגאווה בירושלים 2019. ארכיון (צילום: הבית הפתוח ירושלים‎, חדשות)
מצעד הגאווה בירושלים, ארכיון | צילום: הבית הפתוח ירושלים‎, חדשות

לאחר האירוע סאמי החליט להגיש תביעה נגד בעלי הפיצרייה. בחודש שעבר, לאחר מספר דיונים, בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים החליט לחייב את בעלי הפיצרייה לפצות את קנטור ב-16,500 שקלים. "עכשיו אני מרגיש הרבה יותר מוגן ובבית", ציין סאמי.

הוא הוסיף והתייחס לנושא: "אני גאה להיות חלק מהמערכה על דמותה המוסרית של מדינת ישראל, להעביר את המסר לעסקים שלהפלות אנשים על סמך נטייתם המינית זה לא מוסרי וגם לא חוקי. כשאסיים את לימודיי ואהפוך לרב רפורמי - אחלוק את הסיפור הישראלי המדהים שלי עם קהילות בארצות הברית".

עורכת הדין אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה שסייעה לסאמי בהגשת התביעה, מסרה: "מדובר במקרה חמור שבו סטודנט לרבנות רפורמית שהגיע לארץ ללמוד את שנת הלימודים הראשונה סולק מפיצרייה רק בשל נטייתו המינית. הדבר גרם לו לתחושות קשות של עלבון והשפלה".

היא הוסיפה והתייחסה למקרה: "פסק הדין מבהיר באופן חדש משמעי שסירוב לתת שירות לאדם בשל נטייתו המינית הוא בלתי חוקי וכי גופים מפלים ייאלצו לשלם מחיר על התנהלות משפילה ופוגענית".

עופר ארז, מנכ"ל ארגון "הבית הפתוח" בירושלים, מסר בתגובה: "אנו גאים בסאמי שלא שתק, דרש את זכויותיו ליחס הוגן, שיוויוני ומכבד. זהו ניצחון לכוחות של סבלנות וכבוד בין בני אדם והפסד למי שמבקשים להמשיך ולהדיר את הקהילה הגאה. הקהילה הגאה כאן כדי להישאר - לא נתחבא ולא נשתוק יותר".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו