שרה נתניהו בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
הפרקליטות דורשת - הרשעה. שרה נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

הפרקליטות הודיעה הערב (שני) למגשר כי היא מסרבת להצעתו בתיק המעונות‎ ודרישתה להודאה והרשעה פלילית לשרה נתניהו עומדת בעינה. עם זאת, נקבע דיון נוסף של נציגים מפרקליטות מחוז ירושלים שמנהלת את התיק והמגשר, השופט מרדכי כדורי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ההודעה על הסירוב הגיעה בצלם של חילוקי דעות בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבין פרקליטות מחוז ירושלים: בעוד שנציגי הפרקליטות דורשים שרעיית ראש הממשלה תודה ותורשע בעבירה פלילית, לא משנה איזה, היועמ"ש מקווה לסיים את התיק בגישור ולא לנהל אותו בבית המשפט במשך זמן רב.

מנדלבליט הנחה את הפרקליטות לנסות ולקדם את התיק במסגרת הליך הגישור ולא לגרור אותו לדיונים ארוכים בבית המשפט. המגשר, השופט כדורי, הציע לאשת ראש הממשלה שתי אפשרויות: להודות בעבירה פלילית שתוביל להרשעה או להחזיר כחצי מיליון שקלים בתמורה לסגירת התיק הפלילי נגדה.

"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מנסה לקדם גישור. היועמ"ש מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

כתב האישום נגד שרה נתניהו ונגד עזרא סיידוף, הנאשם בתיק השני ומי ששימש סמנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, הוגש ביוני אשתקד. הם מואשמים בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. סיידוף מואשם גם בעבירות זיוף בידי עובד ציבור שנעשו בקשר למימון הוצאות פרטיות במעונות ראש הממשלה. יום לאחר הגשת כתב האישום פורסמה לראשונה בחדשות עדותו של עד המדינה ניר חפץ בפרשה.

חפץ פירט את המעורבות של ראש הממשלה בעצמו בפרשה ערב בחירות 2015, לאחר שמבקר המדינה הגיש דוח שהצביע על התנהלות בזבזנית במעון. לדברי חפץ, בזמן הזה נתניהו היה עסוק רק בזה: "מרגע שהתברר שמבקר המדינה עומד לפרסם דוח על הוצאות המעונות ... זה היה הדבר היחיד שעסקתי בו... ראש הממשלה גם הוא עסק כמעט רק בזה, יכול להיות שעסק גם בענייני המדינה... המעורבות של שרה - גם היא מדי פעם אמרה את דעתה בעניין, אבל מי שעסק בזה וניהל את העניין היה ראש הממשלה באופן אישי. שרה הייתה מינורית. אבל דעתה נשמעה".

ממקורב למשפחה לעד מדינה. חפץ (צילום: פלאש 90, חדשות)
ממקורב למשפחה לעד מדינה. חפץ | צילום: פלאש 90, חדשות

על ההוצאות במעון ראש הממשלה אמר עד המדינה: "נושא הוצאות הבית הגיע אליי במשך השנים במסגרת ויכוחים בין שרה שהייתה מפעילה את סיידוף מול יועמ"שית המשרד, חשב המשרד, ועדת השלושה, שלא היו מאשרים הוצאות לווילה בקיסריה או לבית ברחוב עזה ולעתים לבלפור... שרה לפעמים הפעילה גם אותי בשביל לשכנע אותם לאשר את ההוצאות. אני מדבר על עשרות מקרים... זה היה מאבק סיזיפי". הוא הוסיף: "המטבח בבלפור היה צמוד לסלון. הייתה אווירה שכל דכפין ייתי וייכול במטבח הזה, כל עובדי הלשכה, כל עובדי הבית יכולים לאכול, להוציא מצרכים, זה היה במרכאות כפולות 'בית זונות' המטבח הזה וכך זה התנהל שנים".

חפץ תיאר ניסיון מתמשך של שנים של שרה נתניהו כדי שהמדינה תשלם על הוצאות של המשפחה: "נושא הוצאות הבית הגיע אליי במשך השנים במסגרת ויכוחים בין שרה, שהייתה מפעילה את סיידוף מול יועמ"שית המשרד, חשב המשרד, ועדת השלושה, שלא היו מאשרים הוצאות לווילה בקיסריה או לבית ברחוב עזה ולעתים לבלפור... שרה לפעמים הפעילה גם אותי בשביל לשכנע אותם לאשר את ההוצאות. אני מדבר על עשרות מקרים... זה היה מאבק סיזיפי". על הוצאות הווילה של משפחת נתניהו בקיסריה אמר: "שרה דרשה להכיר בהוצאות של המשפחה ושל קיסריה במגוון רחב מאוד של תחומים. היא הייתה שולחת על בסיס יומי את עזרא סיידוף לאשר את זה... כשעזרא סיידוף ונתן אשל היו נכשלים, היא נהגה לשלוח אותי לשכנע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו