הרב מצגר (צילום: רויטרס, חדשות)
ישוחרר בקרוב מהכלא. יונה מצגר | צילום: רויטרס, חדשות

הרב הראשי לשעבר יונה מצגר שהורשע בשוחד‎ ב-2017 ונידון לשלוש שנות מאסר וחצי בפועל ישוחרר בקרוב מהכלא לאחר פחות משנתיים - כך החליטה היום (רביעי) ועדת השחרורים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"בת כוחו של היועמ"ש פרסה באריכות את נימוקיה מדוע אין לה התנגדות לקבלת בקשתו של האסיר לשחרור מוקדם על תנאי", נמסר מוועדת השחרורים בבית הסוהר מעשיהו, שנימקה מדוע קיבלה את בקשתו של מצגר שיוצג ע"י עורכי הדין רותם טובול וקובי אבוטבול. "עמדת באת כוחו של היועמ"ש מקובלת עלינו, משכך אנחנו מורים על שחרורו המוקדם על תנאי לתוכנית רש"א (הרשות לשיקום האסיר)".

הנשיא: "מוסד החנינה נועד למקרים בודדים וחריגים"

רק לפני פחות מחודשיים החליט נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שלא לאשר את בקשת החנינה של הרב מצגר‎. בהחלטתו נתן הנשיא את דעתו לעבירות שבוצעו על ידי מצגר ולנסיבותיהן ולכל טענותיו, על ההיבטים האישיים והציבוריים, ולכל החומר שהובא בפניו. "הנשיא הדגיש בתשובתו כי מוסד החנינה נועד למקרים בודדים וחריגים בלבד, בהם מתקיימות נסיבות ייחודיות ויוצאות דופן", הובהר בהודעה מטעמו של ריבלין.

הנשיא ריבלין, ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
סירב לחון את מצגר בתחילת השנה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הרב הראשי לישראל לשעבר מצגר הורשע בעבירות שוחד, מרמה והעלמת מס. הוא הודה במעשיו במסגרת עסקת והחל לרצות את עונשו בכלא מעשיהו במאי 2017. התקדים להליך הזה של שלילת תואר רב התרחש בשנת 2013 לגבי רב מושב בשם יהודה רוזיליו, שגנב ספרי תורה. האירוניה היא, שמי שהוביל את ההליך הזה היה לא אחר מאשר הרב הראשי יונה מצגר שהתבטא כך: "רב שסרח איננו עובר רק על איסור הלכתי, מוסרי או ערכי אלא הדבר עלול לסכן את המשך כהונתו או מעמדו כרב בישראל".

התחייב שלא לכהן כרב עד הגיעו לגיל 70 – חמש שנים בסך הכול. בוועדת המשמעת מטעם הרבנות הראשית לישראל, שנערכה במאי שנה שעברה, הוחלט בשל התחייבות זו להפסיק את ההליכים לשלילת כשירויותיו כפי שדרשה התנועה לאיכות השלטון. כלומר, למעשה יוכל מצגר להמשיך להחזיק בתואר "רב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו