כך פוענח "הרצח שטלטל את ירושלים" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
דניאל נחמני, החשוד ברצח נועה אייל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הפרקליטות מבקשת מבית המשפט לגזור מאסר עולם ועוד 16 שנות מאסר על דניאל נחמני, שהורשע לפני כחודשיים בביצוע מעשה סדום וברצח הנערה נועה אייל ז"ל בשנת 1998, שאותה לקח טרמפ ברכבו. נחמני נעצר בשנת 2014, 21 שנה לאחר הרצח המטלטל, הודות לדגימת DNA שהצליחה לקשור בינו לבין האירוע.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

עו"ד דניאל ויטמן, פרקליט מחוז ירושלים והתובע בתיק, הדגיש כי הפרקליטות מעוניינת לגזור על נחמי את העונש המקסימלי הקבוע בחוק, וכן לקבוע שמדובר ברצח חריג בחומרתו ולהטיל עליו לפצות את משפחת המנוח בפיצוי המקסימלי האפשרי. "הפרקליטות טענה כי יש להחמיר בעונשו של הנאשם שרצח נערה תמימה בת 17, קורבן מזדמן, אשר היתה עבורו טרף לסיפוק צרכיו המיניים", מסר ויטמן. "הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להחמיר בעונשו בשל הפגיעה המינית הקשה במנוחה והאופן בו בחר הנאשם להמית אותה, הסבל הנורא שנגרם למשפחה וההשפעה הציבורית הקשה של המקרה שטלטל את ירושלים".

נועה אייל ז"ל (צילום: החדשות)
נועה אייל ז"ל | צילום: החדשות

שופטי בית משפט המחוזי בירושלים, השופטים יורם נועם, רבקה פרידמן-פלדמן ומשה בר-עם, הרשיעו בינואר השנה את נחמני (42) ברצח בכוונה תחילה לאחר משפט ארוך בו הוצגו ממצאי DNA, איכון סלולרי וחפצים של אייל שנמצאו בביתו של נחמני וקושרים אותו לרצח. לאחר הכרעת הדין, נחמני הודיע שהוא דובק בחפותו והוא מתכוון לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון - כך מסרו פרקליטיו, עורכי הדין עופר אשכנזי ומיכל רובינשטיין מטעם הסניגוריה הציבורית.

נחמני הורשע בביצוע מעשה סדום בלבד, לאחר שהמומחה לרפואה משפטית מטעם המדינה הסיק שלא בוצע אינוס אלא רק מעשה סדום. כמו כן, השופטים אסרו לפרסום פרטים על אופן ביצוע הרצח, פרט לכך שנחמני "הוביל את המנוחה ברכבו ליער רמות בירושלים, הפשיט אותה, ביצע בה מעשה סדום בעודה נאבקת עימו. בהמשך, נחמני רצח אותה בכך שרוצץ את גולגולתה באמצעות חפץ קהה".

בשנת 2014 הוגש נגד דניאל נחמני כתב אישום בחשד לרצח נועה אייל, בעקבות ממצאי DNA וחפצים של אייל שנמצאו בביתו. כתב האישום נגדו כלל סעיפים של אונס ורצח, אך לאורך כל הדרך נחמני הכחיש בתוקף את החשדות נגדו. נחמני, חשמלאי רכב במקצועו, הוא נשוי ואב לשתיים המתגורר בירושלים. "לאחר שהכין עצמו להמיתה, ביצע בה מעשה סדום ובעל את המנוחה, שלא בהסכמתה החופשית", נכתב בכתב האישום.

הרוצח דניאל נחמני (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
הרוצח דניאל נחמני | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בהמשך ציינו בפרקליטות כי ישנן מספר ראיות מוחשיות נגד נחמני: "בליל 22 לפברואר, 1998, נחמני אוסף את המנוחה - יש לנו עדות ישירה על חמש מתוך שבע הספרות של הרכב. יש לנו עד אחד בלבד שראה את אייל עולה לטרמפ". הנאשם זוהה גם על ידי איכון סלולרי, שמיקם אותו באזור הרצח. "ב-1998 כבר היה לו טלפון, אפילו אותו מספר עד לפני מספר חודשים, ובעזרת האיכון הוצלב המידע", מסבירים בפרקליטות.

לנוכח חוסר הראיות בזירה, הצליחו החוקרים במהלכי חקירה ממושכים לאמת את שרידי הדנ"א שנמצאו בזירה יחד עם הדנ"א של נחמני בעזרת דגימת רוק שהצליחו לקחת ממנו ומבן משפחה שלו, כחלק מהמעקב שביצעו אחריו עוד בטרם נעצר. דגימת דנ"א נלקחה נחמני לפחות פעמיים - הן בזמן המעקב אחריו והן בזמן החקירה.

16 שנות חקירה שהסתיימו עם מעצרו של נחמני ב-2014

אייל, אז בת 17, נאנסה ונרצחה בשכונת רמות בירושלים בפברואר 1998, בשעה שהייתה בדרכה חזרה לביתה בשעות הלילה. היא נראתה בפעם האחרונה בכיכר הדווידקה שבעיר, לאחר שצפתה בסרט בסינמטק עם בן זוגה.

זירת הרצח (צילום: החדשות)
זירת הרצח | צילום: החדשות

אחת העדויות שנאספו במשטרה גורסת כי אייל עלתה על טרמפ, ועד ראייה אף דיווח כי זיהה מכונית עוזבת את אזור הרצח בשעות הלילה. לאחר שבוששה להגיע לביתה פנו הוריה למשטרה, שפתחה בחיפושים נרחבים בהשתתפות מאות שוטרים ומתנדבים לצד כלבי גישוש ומסוקים. לאחר מספר ימים התגלתה גופתה של אייל על ידי אחד המתנדבים בוואדי ביער רמות.

במהלך השנים חקרה המשטרה מספר כיוונים, אך זהות הרוצח מעולם לא התגלתה. חשודים שונים נעצרו, אך לא הואשמו במעשה. במשטרה בדקו במהלך השנים את האפשרות שהרצח בוצע על רקע לאומני, אך גם הכיוון הפלילי נבדק מספר פעמים. בשנת 2006 אף הורתה המשטרה על איסוף בדיקות דנ"א של עברייני מין מרחבי הארץ על מנת לבדוק האם הם קשורים למעשה. בשנת 2014, לאחר 18 שנים ארוכות של חקירה שהתמקדה בתעלומה הלא פתורה - נעצר החשוד ברצח דניאל נחמני, וכעת בית המשפט הרשיעו.