חמשת לוחמי גדוד "נצח יהודה" ממשיכים להכחיש בתוקף את פרטי כתב האישום החמור שהוגש נגדם היום (שני), כתב אישום שמפרט לפרטי פרטים כיצד התעללו בשני עצורים פלסטינים – ומגובה בסרטון המתעד את המעשים. מדובר בשני פלסטינים שהיו מעורבים בפיגוע הקטלני בו נרצחו שני הלוחמים סמ"ר יובל מור יוסף וסמ"ר יוסף כהן, חבריהם של הלוחמים לפלוגה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אני לא יכול להתנהג אליהם כמו בן אדם רגיל", טען בחקירה סמל א', אחד הנאשמים. "אני לא יכול לשמור על קור רוח – אני נכנס לסערת רגשות. אחרי הכל, אלה אנשים שעזרו לרצוח את החברים שלי".

סמל ב' הביע סנטימנט דומה בחקירתו. "הסתנוורתי לרגע, אבדתי עשתונות. נתתי לו כמה מכת קטנות, בודדות". סמל ג' הידהד גם הוא את הדברים: "כל האמוציות שלי עלו, זה קשור לחברים שלי. אז נתתי סטירה לפנים, עם היד פתוחה".

בניגוד לפרקליטות הצבאית, שרואה בחומרה את התנהגות הלוחמים, דווקא מפקדיהם חושבים אחרת. "הפלוגה הייתה הטראומה של מלחמה", סיפר בעדותו הסמ"פ. "אני אישית טיפלתי בשני נפגעי חרדה, יתר החיילים מתעוררים בלילה ובוכים. האירוע השפיע על החיילים מאוד קשה מנטלית, בסופו של דבר זה חברים שלהם שעברו איתם תקופה של שנה ושמונה חודשים בה הם עשו הכל ביחד – והם ראו את הגופות של חברים שלהם. גם לא היה טיפול נפשי כלשהו ביחידה, וזה גורם משפיע".

עדותו של המ"פ מחזקת את הדברים. "לא אני החלטתי על המבצע, אבל אני כן חושב שהגיע לנו להשתתף בפעילות, והיא גם סוג של 'סגירת מעגל' – בסופו של דבר מדובר במחבל שהרג את החברים שלנו לפלוגה", אמר. "אני חושב שאם היינו יודעים מראש שהמחבל הולך להיות באותו לילה, הייתה הכנה מנטלית לכך והדברים היו נראים אחרת".

ראש הרכב השופטים, אל"מ כרמל וואהבי, הציע לצדדים ללכת לגישור לאחר ששמע הן את הפרקליטות הצבאית והן את הסניגורים. רק בשבוע הבא תתקבל החלטה לגבי המשך המשפט, ועד אז יישארו הלוחמים במעצר עד ליום חמישי הבא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו