זירת האסון, 2012
הילה בצלאלי ז"ל על רקע הזירה | צילום: רויטרס, חדשות

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ראשון) תשעה חודשי מאסר על אורן ורשבסקי, המהנדס שהורשע בגרימת מותה ברשלנות של סגן הילה בצלאלי ז"ל באסון קריסת הגשר בהר הרצל לפני שש שנים. העונש התקבל הבוקר במהלך השמעת ההחלטה בערעור שהגישה הפרקליטות, לאחר שלפני שבעה חודשים גזר בית המשפט עבודות שירות בלבד על המעורבים. גם עונשו של יועץ הבטיחות יצחק צוקר הוחמר מעט, אך הוא יוכל לרצות את עונשו בעבודות שירות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"חומרת המעשים והתוצאה אינה מתיישבת כלל עם הענישה שהושתה על ורשבסקי", כתבו השופטים רם וינוגרד, שושנה ליבוביץ ותמר בר-אשר. "הגענו לכלל מסקנה לפיה יש לגזור על ורשבסקי עונש מאסר בפועל". לגבי צוקר החליטו השופטים לקבל את הסדר הטיעון ולדחות את ערעורו. הערעור של המדינה התקבל ועונשו של צוקר הוחמר לשישה חודשים, אותם יוכל לרצות בעבודות שירות. כמו כן ישלם צוקר פיצויים של 10,000 שקלים.

השופטים ביקשו משירות בתי הסוהר להתחשב במצבו הרפואי של ורשבסקי ולהיערך למתן טיפול רפואי בכלא: הוא יחל לרצות את עונשו ב-3 בפברואר. השופטים דחו את טענתו לפיה עונש מאסר עלול לקצר את חייו וציינו כי יש להטיל עליו עונש מאסר בפועל לפי מתחם הענישה עבור "מחדליו המתמשכים" של ורשבסקי. להערכתם, ללא השיקול לבריאותו, היה נגזר על ורשבסקי עונש מאסר של למעלה משנה.

סיגלית בצלאלי, אמה של הילה ז"ל, בירכה על גזר הדין: "אני מאמינה בבית המשפט ובמדינה שלנו אנחנו רוצים לחיות במקום יותר טוב והיום זאת ההוכחה שעוד צעד אנחנו עושים כדי שיהיה לנו יותר טוב לחיות פה שנהיה אנשים יותר טובים ומי שכשל ומי שפשע יקבל את הדין".

בעימות מחוץ לדיון אמרה אימה, סיגלית בצלאלי, לורשבסקי: "אל תעבוד יותר, אל תעבוד". עוד הטיחה בו בצלאלי: "אין לך זכות במדינת ישראל להיות מהנדס, נקודה - הורשעת, הופללת - מספיק. בבקשה, בבקשה, אנחנו הרוסים, לא עוד".

מנגד, עורך דינו של ורשבסקי, אורן שוורץ אמר כי בכוונתו לערער לעליון: "אסון הר הרצל הוא אסון שהשאיר אחריו משפחה מרוסקת וגם נאשמים מרוסקים. צריך לזכור שבאסון מהסוג הזה אין באמת אנשים רעים שקמים בבוקר ורוצים במותם של אנשים אחרים. נבקש כמובן ללמוד את פסק הדין ובמידת הצורך נמשיך ונאתגר אותו בבית המשפט העליון".

כאמור לפני שבעה חודשים גזר בית משפט השלום בירושלים עבודות שירות בלבד על ורשבסקי ויועץ הבטיחות יצחק צוקר, זאת לאחר שהורשעו בשנה שעברה בגרימת מותה ברשלנות של בצלאלי. אביה של בצלאלי, ירון, אמר אחרי הדיון כי "אנחנו מבטיחים לכם שהצדק ייצא לאור. אנחנו לא נוותר. זה לא נגמר".

הילה בצלאלי ז
הילה בצלאלי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

לאחר הקראת גזר הדין, הוריה של הילה פרצו בבכי למשמע העונשים הקלים שנגזרו על השניים. "חלאות, הרגתם לנו את הילדה", הטיחו בוורשבסקי וצוקר. האם, סיגלית, זעקה: "6 שנים שאני שותקת, יושבת בספסל המסריח הזה. נפשי עם פלישתים, קחו אותי. רוצה להיפטר מהעולם". היא הוסיפה: "ניסיתי, הילה, כשלתי. הילה שלנו, לא עשית שום דבר רע בעולם‎".

עונשו הוחמר. ורשבסקי
אורן ורשבסקי | צילום: החדשות