זירת פיגוע הדקירה ברכבת הקלה בירושלים
זירת פיגוע הדקירה ברכבת הקלה בירושלים | צילום: חדשות

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (חמישי) 18 שנות מאסר על ג'מיל תמימי שהורשע ברצח התיירת הבריטית חנה בלדון ז"ל ברכבת הקלה בשנה שעברה. תמימי הורשע במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמו לאחר שנקבע כי הוא סובל מהפרעה נפשית חמורה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

תמימי הורשע בשבוע שעבר ברצח בלדון בת ה-20 בדקירות סכין בזמן שנסעה לתומה ברכבת הקלה באפריל 2017. במסגרת הסדר הטיעון, ביקשה הפרקליטות שיוטלו עליו 18 שנות מאסר. עורך הדין שגיב עוזרי מפרקליטות מחוז ירושלים אמר כי "מדובר ברצח מזעזע, ללא סממן לאומני כלשהו, שבוצע על ידי אדם הלוקה בנפשו".

חנה בלדון ז
חנה בלדון ז"ל הנרצחת מהפיגוע ברכבת הקלה | צילום: חדשות

עו"ד עוזרי הוסיף כי "אנו יודעים ששום עונש לא ייתן נחמה ולא יהווה מזור של ממש למשפחה הכואבת. בהתאם לכך, נוכח חומרת העבירה, ולאחר שבני המשפחה לא הביעו התנגדות לכך, טענה הפרקליטות לעונש של 18 שנות מאסר בפועל, מה שיבטיח שהנאשם בן ה-60, ירצה את שארית חייו או את החלק הארי של שארית חייו מאחורי סורג ובריח".

ג'מיל תמימי
ג'מיל תמימי | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל, חדשות

מסעיפי כתב האישום שהוגש בשנה שעברה עולה כי ב-14 באפריל השתחרר תמימי מההוטסל הפסיכיאטרי "תפארת בית חם" שבצפון הארץ, שם אושפז מרצון. "בענייננו הונח יסוד מספיק לכך שלנאשם 'הפרעה נפשית חמורה' וזו נלמדת חוות הדעת של הפסיכיאטרים מטעם שני הצדדים", כתבו השופטים ארנון דראל, ענת זינגר וחגית מאק-קלמנוביץ.

"העלה מחשבות אובדניות סמוך לאירוע"

השופטים הסבירו כי מצבו הנפשי של תמימי היה הבסיס להחלטה שלא להטיל עליו מאסר עולם. "הנאשם שוחרר מאשפוז פסיכיאטרי יום לפני האירוע, העלה מחשבות אובדניות בסמוך לכך ולצערנו ביקש לממש אותן בדרך של פגיעה באדם אחר וקטילת חייו. לא הייתה מחלוקת בין הפסיכיאטרים על כך שיש יסוד לקבוע כי יכולתו להבין את הפסול או להימנע מעשיית המעשה הוגבלה במידה ניכרת. משכך פני הדברים אין להשית על הנאשם את עונש החובה של מאסר עולם".

כשתמימי הגיע לירושלים הוא רכש סכין באורך 30.5 סנטימטרים בעיר העתיקה והסתיר אותה בבגדיו. מאוחר יותר הוא התקשר בטלפון לילדיו וביקש להתארח בביתם, אך נענה על ידם בשלילה.

פיגוע דקירה ברכבת הקלה בירושלים
צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות
זירת פיגוע הדקירה ברכבת הקלה בירושלים
צילום: חדשות

לאחר מכן, בעודו זועם על ילדיו, גמלה בליבו ההחלטה לדקור למוות אדם באמצעות הסכין. תמימי החליט לעלות לנסיעה על הרכבת הקלה בירושלים ולבצע שם את זממו. בשעות הצהריים הגיע לתחנת "שער שכם" ובדרך זיהה את בלדון, הסטודנטית הבריטית בת 20, שלמדה בארץ במשך שלושה חודשים במסגרת חילופי סטונדטים.

תמימי התקרב לעבר המנוחה וזיהה כי מדובר בקורבן חלש שלא יוכל להתנגד לו. כעבור דקה, כשהפנתה לו את גבה, הוציא תמימי את הסכין מתוך השקית, הניף אותה לכיוון בלדון ונעץ אותה בחוזקה בגבה העליון שלוש פעמים. בעודה שותתת דם, הצליחה בלדון להתרחק מתמימי ולפסוע מספר צעדים עד שהתמוטטה על רצפת הקרונית. כעבור שעה היא מתה מפצעיה בבית החולים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו