גנור. בוטל ההסכם (צילום: אילן אסייג, חדשות)
המשטרה תבקש להאריך את מעצרו | צילום: אילן אסייג, חדשות

היום (ראשון) בשעה 15:00 יתקיים דיון בבית המשפט השלום בראשון לציון בעניינו של מיקי גנור, החשוד המרכזי ומחולל פרשת הצוללות. במשטרה סבורים כי יש עוד לחקור את גנור בנושאים רבים ויבקשו להאריך את מעצרו בהתאם לצרכי החקירה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

בימים האחרונים, כך לטענת גורם במשטרה, הוכיחו שנשקף חשש של ממש כי גנור ישבש את הליכי החקירה אם ישוחרר. הערב אמור גנור לחזור לחדר החקירות, ובמשטרה יבחנו את הצהרת פרקליטיו מאתמול כי בכוונתו ל הפסיק לשתף פעולה עם החוקרים ולא להשיב לשאלות שלהם.

חלק מגרסת גנור למקורביו (צילום: חדשות)
חלק מגרסת גנור למקורביו | צילום: חדשות

כבר לפני כמה ימים הוחלט בצמרת המשטרה בהתייעצות עם הפרקליטות לנהל את החקירה של גנור במהירות האפשרית, מתוך כוונה להגיש נגדו כתב אישום חמור בעבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ושיבוש מוקדם ככל הניתן.‎ 

עד המדינה שהתחרט לא שוחרר ממעצר - בסוף השבוע האחרון, זאת לאחר שבית המשפט העליון החליט ביום שישי שלא לשחרר אותו ל"חלופת מעצר". שופט העליון מני מזוז קבע כי "המדינה ביססה היטב את קיומו של חשש לשיבוש מהלכי החקירה" - וביטל את החלטת בית המשפט אתמול לשחרר את גנור ממעצר.

השופט מזוז ציין כי "נוכח חשיבותה של החקירה הנדונה בהיבטים של ביטחון המדינה ומניעת שחיתות ברשויות השלטון, כמו גם קיומו של חשש מוחשי לפגיעה באינטרס הציבורי", הייתה הצדקה לבחון מחדש את שחרורו של גנור. לאחר דיון החליט מזוז להיענות לערעור המדינה (המשטרה והפרקליטות) ולהשאיר את גנור במעצר עד ליום ראשון בשעה 16:00. הפרקליטות צפויה להחליט בימים הקרובים אם לבטל באופן רשמי את הסכם עד המדינה.

שופט בית המשפט העליון מני מזוז (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
שופט בית המשפט העליון מני מזוז | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

"בעבירות מעין אלה מושא החקירה הנדונה ובהתחשב בנפשות הפועלות, קשה להעלות על הדעת דרכים למניעה אפקטיבית של שיבוש חקירה, ומכל מקום, ודאי שתנאי השחרור אין בהם כדי לאיין את החשש לשיבוש", הסביר השופט מזוז. עוד התייחס שופט העליון לטענות שהשמיעו השבוע פרקליטי גנור לפיהן מעצרו הוא "פנקסנות" או צעד ענישה על החלטתו לחזור בו מהסכם עד המדינה: "יודגש - אין כל יסוד לטענה שהועלתה כאילו מדובר במעצר שננקט כ'עונש' על הפרת הסכם עד המדינה, וטוב עשו באי כוח המשיב כאשר לא חזרו על טענה זו בפניי".

מקורביו של עד המדינה בתיק הצוללות מיקי גנור תקפו אמש בחריפות את הערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה לשחררו למעצר בית מלא ולהשאירו במעצר. "זה אקט נקמני שמצביע על פאניקה ולהט נוראי להעניש", האשימו המקורבים. מנגד, גנור עומת בחקירתו עם אחד ממקורביו שהטיח בו: "אתה משקר, הגרסה החדשה שלך לא נכונה". באמצע הדיון בבית המשפט אתמול החל גנור לרעוד והוא הוצא מהאולם, אך לאחר מספר רגעים התאושש וחזר לדיון. בתום הדיון פנתה רעייתו לשוטרים וביקשה מהם לשלוח אותו לבית החולים באומרה: "אם הוא ימות עכשיו - זה היה על אחריותכם".

"מפעילים את כל הכוחות השלטוניים בצורה חריגה וזו התנהלות פסולה בתכלית", טענו המקורבים. "ברור שיש כאן כוונה מצד המשטרה והפרקליטות להרתיע עדי מדינה אחרים שלא יעזו לחזור בהם מעדותם וזה חמור שבעתיים: לא משיגים הרתעה של אחרים באמצעות מעצר משולל יסוד והצדקה".

השר יואב גלנט, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
דרש 20 אלף דולר עבור ייעוץ? גלנט | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

שלשום נחשפו במהדורה המרכזית פרטים חדשים מתוך חקירתו של גנור במשטרה. מתברר כי גנור סיפר לחוקריו על משא ומתן שניהל בעבר עם השר גלנט במטרה לשכור את שירותי הייעץ שלו, אך מכיוון שדרש סכום גבוה מדי סגר לבסוף עם מפקד חיל הים לשעבר, אלוף (במיל') אליעזר צ'ייני מרום.

גנור הודה בחקירתו כי הוא אכן העביר כספים לבכירים, אבל לדבריו אלה היו "כספי ייעוץ ולא שוחד". הוא סיפר כי "במשך השנים נפגשתי עם שורה ארוכה של קצינים בכירים בדימוס ובדקתי אפשרות שייעצו לחברות שבבעלותי. בין היתר, נפגשתי עם אלוף במיל' יואב גלנט והצעתי לו לייעץ לי".

"גלנט דרש סכום גבוה מאוד", הסביר גנור לחוקרים. "למיטב זכרוני -  דרש 20 אלף דולר לחודש בעבור ייעוץ. לכן לא שכרתי את שירותיו וסגרתי עם אלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום שהיה הרבה יותר זול". על פי ההערכות, צ'ייני מרום קיבל מגנור במשך שנה וחצי כ-400 אלף שקלים, בין אם במסגרת ייעוץ או כשוחד.

מהשר גלנט נמסר בתגובה: "לבקשתו של גנור התקיימה פגישה על רקע היכרותנו מהשירות הצבאי, שאר הטענות משוללות יסוד".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו